"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Ticari Gayrimenkulün Yatırımcıya Sağladığı Faydalar

Neden ticari gayrimenkul (CRE)? Neden CRE değil?

CRE'ye yatırım yapmamakla kaçırabilecekleri tüm faydaları ortaya koyarak, CRE'ye yatırım yapmak istemeyenler için tüm yatırımcı mazeretlerini ortadan kaldırıyoruz:

Çoklu Gelir Akışı

Hisse senetleri ile para kazanma umudunuz elbette var - imaj ve takdir. Ne için sattığınızın ve ne için satın aldığınızın bir önemi olmadan, fiyat dağılımından kâr etmek için hisse senetlerinizin fiyatlarına güvenirsiniz. Ortalama bir yatırımcının performansının da kanıtlayabileceği gibi, bu değerlenme garanti edilmez. Son yirmi yılda, ortalama perakende yatırımcı, enflasyon göz önüne alındığında ortalama % 0,5 bir oranda kaybetti.

CRE ile birden fazla gelir kaynağınız var. Kiralardan, olanaklar ve hizmetler sunmaktan ve değer artışından gelir elde edebilirsiniz. CRE değer kazancını hisse senedi kazancıyla karıştırmayın. Hisse senedi değerlemesi öngörülemezken, CRE değerlemesi kanıtlanmış bir emtiadır. Büyük Durgunluğun ilk günlerinde ve son pandemi piyasasında olduğu gibi burada ve orada yatırımcıların hıçkırıkları olabilir, ancak CRE tipik olarak toparlanan ilk varlık sınıflarından biridir. Uzun vadede, CRE istikrarlı ve tutarlı bir büyüme göstermiştir.

Kaldıraç

CRE iki tür kaldıraç sunar: İnsan sermayesi ve finansal sermaye. Hisse senetleri ile birçok yatırımcı sözde uzmanların, danışmanların ve borsa komisyoncularının uzmanlıklarından yararlanmaya çalışır, ancak bu profesyoneller para kazanan tek kişinin kendileri (aracı ve aracı kurumlar) olduğunu sürekli olarak kanıtlamışlardır. Borsada faaliyet gösteren profesyonel yöneticilerin %90'ı piyasayı yenemez, öyleyse neden onların "uzmanlıklarından" yararlanmak isteyesiniz ki?

Öte yandan CRE, insan kaldıracına borçludur. Doğru ellerde CRE'ye yapılan pasif özel yatırımlar, finansal piyasalarda sunulanlardan daha yüksek getiri vaat ediyor. CRE'ye yapılan bir yatırım, deneyimli ve bilgili uzmanların elinde sadece riski azaltmakla kalmaz, aynı zamanda yatırımınızdan önemli getiri elde etme şansınızı da artırır.  

CRE ayrıca finansal kaldıraç sunar. CRE yatırımcıları, banka finansmanından yararlanarak, hisse senetlerinin sunamayacağı getirileri çoğaltabilir.

Örneğin, hisse senetlerine karşı CRE'ye 100.000 dolarlık bir yatırım yapın. Her iki varlık da bir yıl içinde %10 değer kazanırsa, hisse senetleri size 10.000$ getiri sağlayacaktır. CRE ile, 100.000 $'ı alır ve 400.000 $'lık bir mülkte peşinat olarak kullanırsanız, bir yıl sonra getiriniz 40.000 $'a karşılık hisse senetleri için %10 olacaktır. Çok muhafazakar bir borçlanmayı hesaba katsak bile, tahmini 1.600$'lık faiz gideri, CRE'nin hisse senetlerine göre 30.000$'lık kâr avantajında ​​küçük bir göçüktür.

The Modern Religion of Progressive Left Liberalism | IndiaFactsIndiaFacts

Çeşitlendirme

Hisse senetleriyle çeşitlendirme sadece getirileri sulandırır ve tüm borsa çöktüğünde ne olur? Çeşitlendirme sizi kurtarmaz.

CRE ile çeşitlendirme farklı bir amaca hizmet eder. Getirileri seyreltmek yerine, CRE çeşitlendirmesi gelir akışınızı korur. Yatırımcılar, varlık sınıfları ve coğrafi konumlar arasında çeşitlendirerek ve birden çok fonda pasif yatırımlar yaparak nakit akışını koruyabilirler. Diğer performans gösteren varlıklar, portföydeki bir varlıktaki kısa vadeli düşüşler olarak değer artışını telafi edebilir.

Vergi Avantajları

Vergilerde bir Lira tasarruf etmek, fazladan bir Lira kazanmak kadar iyidir. CRE ile her ikisine de sahip olabilirsiniz. CRE yalnızca piyasanın üzerinde getiri sağlamakla kalmaz, aynı zamanda cömert vergi avantajlarıyla elde ettiğinizden daha fazlasını elde tutabilirsiniz.

Bu faydalar, ticari kesintileri, düzenli amortismanı, uzun vadeli sermaye kazançları gibi bir çok avantajı içerir.

Maddi Varlık

Hisse senetlerinden farklı olarak CRE,  tüm değerini asla kaybetmeyecek maddi bir varlıktır. Gayrimenkulü kanıtlanmış bir meta yapan bu somutluktur.

Durgunluk ve Enflasyon Hedge

Hisse senetleri, daha geniş ekonomi ile aynı yönde ve enflasyonun tersi yönünde hareket eder. CRE, portföyleri gerilemelerden ve enflasyondan yalıtır. Doğru CRE sınıflarına yatırım yapmak, yalnızca gerilemelerden elde edilen getirileri yalıtmakla kalmaz, aynı zamanda doğru varlıklar, talebin yükselen fiyatlardan etkilenmediği enflasyonist zamanlarda gelirin ayak uydurduğu durgunluk sırasında gelişir.

Yatırımcılara sunduğu çok sayıda avantajla CRE'ye karşı bahis oynamak zordur. Hisse senetleriyle karşılaştırıldığında, seçim açıktır.

DİĞER HABER
16 Mart 2022