Mail listemize abone oldunuz mu?
Tık Oranını Arttırmak İçin E-posta Pazarlama Stratejinizi Yenileyin

Tüketiciler ile gayrimenkul profesyonelleri arasındaki ilişkiler, dijital dünya ile her zamankinden daha çok geliştirilebiliyor. Web ortamında, mobil telefonlarda, sosyal medyada ve e-postalar aracılığı ile ilişkilerimizi güçlendirebiliyoruz.

Her ne kadar sosyal medyanın artık en etkili pazarlama yöntemlerinden biri olduğundan bahsediyor olsak da, e-postalar da hala müşteri kazanmak için etkinliğini sürdürüyor. Hatta zaman zaman yapılan küçük araştırmalar neticesinde, e-postaların sosyal medyadan 40 kat daha etkili bir yöntem olduğunu görebiliyoruz.

E-posta gönderme konusunda gayrimenkul profesyonellerinin uğraş verdiği en önemli mevzu, müşterilerin gönderilen e-postaları açıp açmamasıdır. Eğer e-postalarınıza tıklanma oranını arttırmak istiyorsanız, şu birkaç taktiği gözden geçirerek e-posta pazarlama stratejinizi yeniden belirlemenizi tavsiye ederiz.

Mail bültenimize üye olarak her sabah 5 dakikada okuyacağınız, kariyer gelişiminize katkı sağlayan 'Keyifli Okumalar' pasajları ile güne başlayın.

Müşterilerin Okumak İsteyeceği İçerikleri Gönderin

Etkili bir e-posta pazarlama hedefine ulaşmanın ilk adımı, hedef kitlenizin ne tür içerikler isteyeceğini bilmektir. Bu belirlemeyi yaptıktan sonra onlara düzenli olarak bu içerikleri göndermeniz gerekir.

Alıcı ve satıcılar, gelen kutularında görünen içeriği kendi istekleri doğrultusunda özelleştirmek isterler. Eğer gönderdiğiniz iletinin içeriğinde onların dikkatini çekecek bir şey yoksa, anında çöp kutusuna taşırlar veya daha kötüsü spam olarak işaretlerler.

Peki, alıcılar emlak profesyonellerinden ne tür e-postalar almayı bekliyor? Yapılan anket sonuçları gösteriyor ki ev alıcılarının sizden öncelikli beklentisi, onların kriterlerine uygun olan yeni satılık ev listelerine dair e-postalar göndermenizdir. Çoğu profesyonelin başvurduğu aylık e-bülten gönderme yöntemi ise bu listenin en altındadır.

İşte mevcut ve potansiyel müşterilerin sizden en çok beklediği e-posta içeriklerinin yüzdeleri:

% 82 – Kriterlerine uygun yeni satılık listeler

% 43 – Online ortamda kaydettikleri özel bir eve dair bilgilendirmeler

% 40 – İlgilendikleri bölgede düzenleyeceğiniz bir Open House etkinliğinin duyurusu

% 35 – Güncel ve yerel piyasa koşulları hakkında bilgiler

% 12 – Yerel piyasa haberleri ve tavsiyelerin bulunduğu aylık e-bültenler

İlgi Çekici ve Konu Başlıkları Seçin

En çok kullanılan e-posta pazarlama sistemi MailChimp’in ortaya çıkardığı istatistiksel verilere göre, gayrimenkul ile ilişkili e-postaların açılma oranı yüzde 22’dir.

Öncelikle müşterileri e-postanıza tıklamak için ikna etmek zorundasınız. Bunu da e-postanızın başlığında kullandığınız konu başlığı ile sağlarsınız. Dolayısıyla eğer e-postanızın içeriği mükemmelse ve buna rağmen açılma oranı düşükse, incelemeniz gereken nokta e-postanızın konu başlığıdır.

İşte ilgi uyandıran konu başlığı oluşturmak için bazı ipuçları:

- Yerelliği koruyun. E-posta başlığınızda müşterinin şehrinin veya mahallesinin adını mutlaka kullanın. Bu, e-postalarınızın daha kişisel ve bireysel olmasını sağlar.

- Zaman, büyük bir motivasyon kaynağıdır. İnsanlara e-postanızı açmaları için güçlü bir neden sunun. Ancak bunu yaparken “Son şans!” veya “Sınırlı teklif!” gibi kalıpları kullanmamaya dikkat edin. Böyle kalıpları gören müşteriler, e-postanızı spam olarak işaretleyebilir.

- “Satmayın, anlatın” kuralı önemli bir kuraldır. Müşteriler, e-postanızın başlığında, tıkladıktan sonra neye ulaşacağını bilmek ister.

- Çoğu müşterinin e-postalarını mobil cihazlarından takip ettiğini unutmayın. E-posta başlığınızın mobil cihazlarda tam görünebilmesi için onu kısa tutmaya gayret edin. Boşluklar dahil olmak üzere iPhone 5 için 38, Android için 33 ve Windows için 38 karakterlik konu başlıkları uygun olacaktır.

Başarılı yazılmış e-posta konu başlıklarından birkaç örnek:

- Başakşehir ev aramanız ile eşleşen 3 yeni satılık ev

- Düşen Fiyatlar: 123 Niyazi Caddesi

- Ankara Emlak Piyasa Analizi – Kasım 2016

- Bağdat caddesinde yatırım rüzgarları 

DİĞER HABER
31 Temmuz 2019