"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Tokenizasyon, Gayrimenkul Yatırımını Nasıl Yeniden Şekillendirebilir?

Gayrimenkul yatırımı, yüzyıllardır servet inşa etmenin güvenilir bir yolu olmuş ve son on yılda sayısız emlak milyoneri yaratmıştır. Ancak gayrimenkul yatırımının temel ilkeleri yıllar içinde pek değişmemiştir - bu nedenle büyük bir sarsıntıya ve çöküşe uygun olması mantıklıdır.

Gayrimenkul uzmanları ve yatırımcılar, gayrimenkul yatırım dünyasını iyileştirmenin, emlak yatırımına istekli finansörlere daha fazla yatırım fırsatı sağlamanın ve potansiyel olarak daha fazla ekonomik büyümeyi teşvik etmenin bir yolu olarak varlık tokenizasyonuna bakmaya başlıyor.

Tokenizasyon ne demek?

Varlıkların token haline getirilmesi bir ihraççının, dağıtık defter veya blok zincir üzerinde, maddi ya da maddi olmayan varlıkları temsil eden dijital varlıklar oluşturması işlemidir. Basit bir deyişle token haline getirme veya tokenizasyon işlemi; reel veya sanal hemen her varlığı dijitalize etmek demektir.

Fakat sistem tam olarak nasıl çalışabilir ve bu değişiklikler neler olabilir?

Blocksquare | Tokenization infrastructure for real estate.

VARLIK TOKENİZASYONU NEDİR?

Varlık tokenizasyonu, bir varlığı alma ve onu "tokenleştirme", onu daha sonra kullanıcının takdirine bağlı olarak değiştirilebilen kolayca bölünebilir, değiştirilebilir jetonlara bölme sürecini ifade eder.

Şimdiye kadar, blok zinciri teknolojisi üzerine inşa edilmiş bir kripto para birimi olan Bitcoin'e neredeyse kesinlikle aşinasınız. Çok fazla ayrıntıya girmeden, tüm Bitcoin dünyası eşler arası bağlantılar ve şifreli paylaşılan defterler üzerine kuruludur; Bitcoin, işlemlerini hızlı, ucuz ve neredeyse sahtekarlığa karşı koruyan, merkezi olmayan bir sistemdir. Bitcoin'lerin kendileri daha küçük birimlere bölünebilir ve birbirleriyle değiştirilebilir ve sınırlı bir arzları vardır.

Varlık tokenezasyonları, farklı bir varlıktaki sahiplik payını temsil eden bölünebilir tokenizasyonlarla temelde aynı şekilde çalışabilir. Gayrimenkul bağlamında bu, bir konut mülkünün, her biri o mülkte yüzde 1'lik bir sahiplik hissesini temsil eden 100 ayrı dijital token ile tokenize edilebileceği anlamına gelebilir.

Gayrimenkul Sektöründe Blockchain ile Tokenizasyon ve Menkul Kıymetleştirme  | by Devrim Danyal | Medium

GAYRİMENKUL YATIRIMINDA TOKENİZASYONUN AVANTAJLARI

Yukarıdaki örnekte bile, muhtemelen bunun emlak yatırımı dünyasını değiştirebilecek yollarını düşünüyorsunuz. Gerçekçi konuşmak gerekirse, gayrimenkulü bu şekilde tokenleştirmenin birçok farklı avantajı var.

Daha yüksek likidite. Son birkaç yıldır satıcı pazarından memnun kaldıysanız, muhtemelen bir ev satmakla ilgili herhangi bir endişeniz yok. Ancak emlak piyasası likidite sorunları yaşayabilir. Bir yatırımcının bir mülkte kısmi bir mülkiyet payından kurtulması, mülkün tamamından tek başına kurtulmasından çok daha kolay olacaktır. Bu, tokenleştirmenin nihayet emlak piyasasını likiditenin endişe duyduğu yatırımcıları çekecek kadar likit hale getirebileceği anlamına geliyor.

Bölünebilirlik ve kısmi mülkiyet. Varlık tokenizasyonu ayrıca bölünebilirlik ve kısmi mülkiyetin avantajlarından yararlanır. Birisi, mahallesinde inşa edilen bir milyon dolarlık apartman kompleksini satın almak istemiyorsa, buna mecbur değildir. Yine de, harcamak istedikleri parayla binanın küçük bir bölümünü satın alarak ona yatırım yapabilirler - 1000$ yatırım yapmak istiyorlarsa, bu yatırımı gerçekleştirebilirler.

Ulaşılabilirlik. Dijital işlemler de erişilebilirliği iyileştirebilir. Bir yatırımcının bir bilgisayarı ve biraz teknik bilgisi olduğu sürece, varsayımsal olarak ilgilerini çeken küçük bir gayrimenkul hissesi satın alabilirler. Ayrıca, mülk satın almak için bankalar, avukatlar ve emlakçılarla  çalışmanın tipik süreçlerinden vazgeçebileceklerini unutmayın; bu sistemde bürokratik engellerin çoğu kaldırılır.

Hız ve maliyet azaltma. Kripto para meraklıları, blockchain teknolojisinin finansal işlemleri çok daha hızlı ve çok daha ucuza yapma potansiyeline sahip olduğunu belirtmekte hızlıdır. Bu alanda hala çözülmesi gereken bazı pürüzler olsa da, varlık tokenizasyonu, mülk satın alma ve yönetme ile ilgili çeşitli maliyetleri ortadan kaldırma potansiyeline sahiptir. Bu sitemde, gayrimenkul işlemleri çok daha hızlı ve yönetilmesi daha kolay olma potansiyeline sahip olacaktır.

Yeni yatırım ve kiralama modelleri. Yatırım alanındaki liderlerin ayrıca varlık tokenizasyonunun çok yeni ve yenilikçi olduğunu ve gayrimenkul yatırımcıları için tamamen yeni yatırım ve kiralama modelleri oluşturabileceğini anlamaları gerekiyor. Örneğin, bir kiracının, geleneksel olarak kira ödemek yerine, her ay mülkte kısmi bir mülkiyet payı satın aldığı ve kademeli olarak ölçülebilir bir şekilde mülkiyete doğru ilerlediği bir senaryo hayal edebilirsiniz.

How is blockchain and smart contract transforming the real estate industry  - iPleaders

SEKTÖRÜ GERİ TUTAN NEDİR? 

Emlak girişimcileri ve önde gelen yatırım şirketleri neden emlak dünyasına varlık tokenizasyonu getirmiyor ve avantajlardan yararlanmaya başlamıyor?

Teknoloji hala bu konuda çok yeni, bu da birkaç farklı komplikasyona yol açıyor. Emlak yatırımına yeni başlayanlar için, bu ileri atılımı destekleyen herhangi bir düzenleyici çerçeve mevcut değil. Yasal engeller ve düzenleyici komplikasyonlar, bazı yatırımcıların ve girişimcilerin bu potansiyel inovasyondan uzak durmalarına neden oluyor. Ayrıca, bu teknolojiye aşina olmayan birini, bir mülkte kısmi mülkiyet payını temsil eden bir dijital jeton satın almanın geleneksel sahiplik kadar iyi olduğuna ikna etmek de zordur, bu nedenle başlangıçta bir ev edinme sorunu olabilir.

Yine de, yeterli zaman verildiğinde, tüm bu sorunlar eninde sonunda çözülmelidir. Emlak yatırım endüstrisi henüz bunu gerçekleştirmek için mükemmel bir teknolojiye sahip olmayabilir, ancak er ya da geç, varlık tokenizasyonu gayrimenkul yatırımı dünyasına geliyor ve bunun için hazırlanacak alanda gayrimenkul liderlerinin öncülük etmesi ve sorumluluk alması gerekiyor.

DİĞER HABER
09 Eylül 2022