"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Tom Ferry’den Kazandıran Hedefler ve 4 Disiplin

Kaçınız bu yıl yeni yıl kararları aldı? Bu sorunun bir üst modelini sormamız gerekirse; kaçınız gerçekten bu kararları uygulamayı planlıyor? Çoğu insan, yeni yıla ilişkin çok sayıda belirsiz hedefler üretir. Ancak nadiren onları nasıl başaracaklarına dair plan yaparlar. Oysa bir plan veya sürece bağlı kalmaksızın alınan kararları uygulamak mümkün değildir.

Başarılı ve ünlü bir emlak koçu olan Tom Ferry, bu konuda bir araştırma yapmış ve Amerikalıların yalnız yüzde 40’ının hedef belirleyerek iş yaşamlarını iyileştirmeye çalıştığını keşfetmiş. Bununla birlikte belirlenen hedefleri gerçekleştirmek üzere tutarlı olanların oranının ise sadece yüzde 8 olduğu görülmüş. Emlak sektörünün en ileri düzeyde olduğu Amerika’da hal böyle iken Türkiye’deki emlak çalışanları açısından bu oranların nasıl olacağını az çok tahmin edebiliyoruz.

Bu rakamlar kasvetli bir görünüm veriyor elbette. Ancak doğru bir bakış açısı ve doğru planlanan süreçler ile belirlenen hedeflere ulaşmak mümkündür. Kendi adında bir danışmanlık firması olan ve bu firma bünyesinde çok sayıda danışman ile birlikte gayrimenkul profesyonellerine eğitimler veren Tom Ferry, hedefler belirleme ve hedeflerin uygulanması için planlama yapma konularında çok sayıda ipucu veriyor.

Akıllı Hedefler Belirlemek

Tom Ferry, ilk olarak memnuniyetsizliğin iddialı insanların ana özelliği olduğundan bahsediyor. Memnuniyetsizlik kelimesinin, normal şartlarda insanlara olumsuz bir özellikmiş gibi geldiğini biliyoruz. Ancak Tom’un burada kast ettiği şey, iddialı insanların memnuniyetsiz olmalarının altında yatan sebebin mutsuzluk olmadığı, aksine yeterince iyi olma konusunda eksikliklerini görüyor olmalarıdır.

Aslında buna mükemmeliyetçi şeklinde bir nitelendirme de yapabiliriz. İddialı ve mükemmeliyetçi insanlar, istedikleri şey için daha fazla çaba harcarlar. İşte bu yüzden kendinize hırslı hedefler belirlemeniz önemlidir. Açık ve anlamlı hedefler belirleyin ve bu hedeflere sizi ulaştıracak motive kaynaklarını bulun.

Hedef, son tarihi olan bir hayaldir.

Tom Ferry, hırslı ve anlamlı hedefler belirleyebilmek için akıllı hedeflerin sahip olduğu birkaç özellikten bahsediyor. Birçok sektörde kabul gören bu akıllı hedef özellikleri, onun için de olmazsa olmaz unsurlardan biri.

Spesifik: Tam olarak ulaşmak istediğiniz şey nedir? Hedefleriniz spesifik olmalıdır. “Bu yıl daha fazla satış yapmak istiyorum” demek ile “Amacım, bu yıl 30 ailenin ev alıp satmasına yardımcı olmak” demek arasında fark vardır.

Ölçülebilir: Belirli ve net bir amaca sahip olmak önemlidir. “Daha fazla satış” ile “Yılda 30 satış” söylemi arasında fark vardır. Ölçülebilir ve ilerlemenizi takip edebilir hedefler belirlemelisiniz.

Ulaşılabilir: Hedeflerinize ulaşmak için atmanız gereken adımlar neler? 30 satış yapmak için neler yapmanız gerekiyor? Bu hedefe ulaşmak için her ay kaç tane satış yapmanız lâzım? Belirlediğiniz hedef gerçekten ulaşılabilir mi?

Gerçekçi: Belirlediğiniz hedeflerin gerçekten makul ve ulaşılabilir olduğundan emin olmalısınız. Belirlenen hedefe, maddi ve manevi açıdan ulaşma şansınız var mı yoksa imkânsız bir şeyin peşinde mi koşturuyorsunuz?

Zaman Sınırlaması: Hedefleriniz için bir zaman çizelgesi belirleyin. “Bir gün 30 satış gerçekleştirmek” ile “1 yıl içinde 30 satış gerçekleştirmek” arasında fark vardır.

Hedeflere Ulaşmak İçin Rutinler Belirlemek

“Rutin, hırslı bir bireyin işaretidir.” – Tom Ferry

Gerçekten de hedeflerinize ulaşmanızın anahtarı, yalnızca yapacağı şeyleri konuşmak değil, tutarlı bir şekilde eylemlerde bulunmaktır. Bize yaptığınız günlük rutin işlerinizi söyleyin, size geleceğinizi gösterelim.

Hedefleriniz ve hayalleriniz olabilir, ancak davranışlarınız ve rutinleriniz bu hedefler ile uyumlu değilse, onlara ulaşmakta zorlanırsınız. Bu nedenle kendinize günlük, haftalık ve aylık rutinler oluşturmanız gerekir. Kendinize belirlediğiniz bu rutinler ve alışkanlıklar sizi hedeflerinize götürecektir.

Başarı İçin 4 Disiplin

Tom Ferry, hedef belirleme temelini oluşturan 4 tane disiplinden bahseder. Bunlar; zihniyet, plan, süreç ve pratik olarak sayılır.

Zihniyet: Doğru bir zihniyetle ve bakış açısı ile başlamak, hedefleri belirlemenin en önemli adımıdır. Bu hedefleri neden belirliyorsunuz? Onlara ulaşmak için sizi motive eden şeyler neler? Zihniniz başlamak için uygun durumdaysa, geri kalan adımlar daha kolay gelir. Önce motive olmak önemlidir.

Plan: Artık oyuna giriş yaptığınıza göre hedeflerinize ulaşmak için plan oluşturmaya başlayabilirsiniz. Birçok kişi daha fazla kilo vermek için yeni yıla girerken karar alır. Peki, bunu nasıl yapmayı düşünüyorsunuz? Bunun için gerçek bir plan yapmak gerekir. Düzenli olarak spor salonuna gitmek, porsiyon kültüründen uzaklaşmak, sağlıklı yemek içmek gibi belli konularda bir plana sadık kalmanız gerekir.

Süreç: Bir plan hazırladıktan sonra planı yürütecek süreçleri uygulama zamanı geldi. Artık “spor salonuna gitmek” şeklinde genel görevler yerine daha spesifik görevler belirlemek gerekir. “Spor salonuna pazartesi, çarşamba ve cuma olmak üzere haftanın 3 günü iş çıkışında gideceğim” şeklinde bir görevlendirmeyi uygulamaya geçirmelisiniz. Yani günde kaç arama yapacaksınız, kaç yeni müşteri ile görüşeceksiniz, sosyal medya paylaşımlarına ne kadar vakit ayıracaksınız gibi görevleriniz olmalı.

Pratik: Bu kısım başlamak anlamına gelir. Hedefe ulaşmak için uygulamaya geçebilirsiniz. Yaptığınız plan ve işlemler ne olursa olsun eyleme geçmek son aşamada en önemli olan şeydir. Başarı bir gecede gelmez. Düzenli eylemleriniz sonucunda gelir.

DİĞER HABER
14 Eylül 2019