Mail listemize abone oldunuz mu?
Toplantılarınızda Jeff Bezos Düzeyinde Başarı Elde Edin

Amazon'un lideri, sıradan satış toplantılarının nasıl parlak fikirler için bir kaynağa dönüştürüleceğine dair birkaç ipucuna sahip. 

Alışveriş yapma, cihazlarımızı kontrol etme ve boş zamanımızı geçirme şeklimizi değiştiren adam Jeff Bezos'un verimli bir toplantının nasıl yürütüleceği hakkında söyleyecekleri var.

Bezos, Nisan 2018 INC makalesinde, “[Amazon'da] iki pizzanın besleyebileceğinden daha büyük olmayan ekipler (ve toplantılar) oluşturmaya çalışıyoruz” dedi .

Büyük bir emlak ofisiniz varsa Bezos'un düşüncesini buradan anlayabilirsiniz. Bir satış toplantısında ne kadar çok insan olursa, sonuca varmak ve herkesin sesinin duyulması o kadar zor olur. İki pizzalı toplantı kuralıyla, çevik ve yönetilebilir toplantılar olurken farklı bakış açıları ve fikirler arasında bir denge elde etmekte mümkündür. Bu, danışmanlarınızı her hafta farklı satış toplantılarına böldüğünüz anlamına gelebilir.

Bezos'un başka bir kuralı daha var: PowerPoint sunumu yok.

“Birisi altı sayfalık, anlatısal olarak yapılandırılmış bir içerik hazırladı. Bu kaleme alınan yazıda, gerçek cümleler, konu cümleleri, fiiller ve isimler var - sadece madde işaretleri değil” dedi, önemli toplantılar için düzenlenen malzemeleri tartışırken Bezos. 

Bezos sıkıcı sunumların hikayeleştirilerek anlatılması prensibiyle iş dünyasında gündemde olmayı başarıyor. Nörologlara göre, beynimiz iyi hikaye anlatıcılığını sağlam verilerden daha iyi işliyor. Çocukluk zamanlarımızda gece yatmadan önce bize anlatılan hikayeleri duyarak büyüdük. Beynimiz adeta hikaye anlatmak için kodlanmış.

Ek olarak, öyküleyici bir sesle yazılmış notlar veya belgeler, yazarlara fikirlerini tam olarak iletme şansı verir. Bu fikirler, danışmanlarınız, ekibiniz veya müşterileriniz olsun, hedef kitlenin sunulan kavramları daha iyi anlamasına yardımcı olur.

Bezos bir röportajında, "Toplantının başlaması herkesin sessizce notları okumasıyla başlıyor. Bu bir çalışma salonu gibi. Herkes masanın etrafında oturuyor ve notları okumamız ne kadar uzun sürerse sürsün, genellikle yarım saat kadar sessizce okuyoruz. Sonra tartışıyoruz."

Notlarınız o kadar uzun olmasa da, danışmanlarınızın çeşitli satış konularını ve senaryolarını, pazarlama tekniklerini, hatta anekdot hikayelerini ve rol play yazmaları faydalı olabilir. Toplantının başında notlar okunur, herkes hazırlanır ve eldeki konuya odaklanır. Ve siz, toplantının lideri olarak, içeriği gözden geçirmek için zaman ayırmış olur ve konuyla ilgili tartışmaları yönetmeye daha hazırlıklı hale gelirsiniz..

Bir şey daha: Bezos, toplantılarını sabah 10 ile öğlen 12 arasında planlıyor çünkü önce ailesiyle kahvaltı yapmayı seviyor. Ayrıca öğleden sonra alınan kararların sabah alınanlar kadar iyi olmadığına inanıyor.

DİĞER HABER
27 Eylül 2021