“Herkes aynı şeyi düşünüyorsa hiç kimse yeterince düşünmüyor demektir.” Walter Lippmann
Uber: Müşterilerinize Ayrıcalıklı Olduklarını Gösterin, Satışı Garantileyin

Gün geçmiyor ki hayatımıza yeni bir yenilik girmesin.Her gün hayatımızı daha kolay bir hale getirmek için geliştirilen bir uygulama ile karşılaşıyoruz. Bu uygulamaların en tartışmalısı ve en yüksek piyasa değerlemesine sahip, paylaşım ekonomisinin göz bebeği özel şöförlü araç kiralama servisi Uber.

Uber 2009 yılında San Fransisco’da iki girişimci olan Travis Kalanick ve Garrett Camptarafından tarafından kuruldu. Bugün dünya çapında piyasa değerinin 50 milyar dolardan (yüz milyar dolar olarakta telaffuz ediliyor) fazla olduğu tahmin ediliyor. Piyasa değeri kadar iş modeliyle de adından söz ettiren girişimin iş modelinin gelecekte emlak piyasasına uygulanıp uygulanamayacağı da tartışmalar arasında.  

Ardı ardına milyarlarca dolarlık yatırım alan bu girişimin emlak piyasasına getireceği yeniliklere geçmeden önce biraz uygulamayı tanıyalım. Uber uygulaması müşterilere daha güvenli ve kaliteli bir yolculuk sunmak amacıyla oluşturulmuş bir sistem. Sistem cep telefonunuza indireceğiniz bu uygulama üzerinden çalışıyor. Girişimin amacı, güvenli bir şekilde gitmek istediğiniz yere varmanızı sağlamak. Ödemeler kayıt olurken vermiş olduğunuz kredi kartı üzerinden tahsil ediliyor(yakında nakit ödeme yöntemi de tercihler arasında olacak, şu an için nakit ödeme sistemi deneniyor.) Sistem aynı zamanda size araç seçiminde de avantajlar sunuyor. Kalabalık gruplar için geniş araç, ekonomik araç, daha lüks araç ya da engelli vatandaşlara uygun bir araç talep edilebiliyor. Ayrıca gideceğiniz yöne giden başka yolcular varsa ödemeyi paylaşma imkânı da sunarak tasarruflu bir seyahat etmenize imkan sağlıyor.

Uber sadece karayolu ulaşımında hizmet vermiyor, aynı zamanda İstanbul gibi metropol şehirlerde sunmuş olduğu tekne taksi uygulaması da bulunmakta olup bu uygulama da özellikle yaz aylarında yoğun talep görüyor.

Peki, Uber Nasıl Çalışıyor?

Cep telefonunuza bu uygulamayı indirmeniz gerekiyor. Ardından uygulamaya kayıt olup cep telefonu uygulaması üzerinden tek bir tuşa dokunarak araç talep edebilirsiniz. Araç henüz ulaşmadan, araç ve sürücüsü hakkındaki bilgiler, aracın lokasyonu ve size mesafesi cep telefonunuza gönderiliyor. Sürücünün fotoğrafının da bulunduğu bu bilgiler sayesinde sizin yanlış bir araca binmeniz engellenmiş. Güvenli sürüşle gitmek istediğiniz yere vardıktan sonra bir ödeme yapmanız gerekmiyor, ödeme sisteme kayıt olurken vermiş olduğunuz kredi kartınızdan çekiliyor. Sürüşü değerlendirme şansınızın da bulunduğu sistemde güvenli ve hızlı yolculuk yapmanız mümkün. Bir gün içerisinde pek çok farklı lokasyona seyahat eden kişiler için özellikle trafik ve park derdi sorunlarını yaşamadan seyahat etme imkânı sunan Uber, emlak broker ve danışmanlarına yeni imkânlar sunuyor.

Uber’in Hedef Kitlesi Kimler?

Uber’in hedef kitlesini alternatif ulaşım aracı arayanlar ile güvenli ulaşımı tercih edenler oluşturuyor. Şu an özellikle iş dünyası tarafından büyük talep gören Uber uygulaması zaman kaybetmeden en hızlı şekilde gideceği yere ulaşmak isteyen iş profesyonelleri tarafından tercih ediliyor. Özellikle iş yemeklerini akşamları yapmayı tercih edenler için de iyi bir alternatif.

Gece seyahat eden kişilerin de sıklıkla tercih ettiği sistem, güvenli ulaşım imkânı nedeniyle aynı zamanda lüks seyahat yapmak isteyen kişiler tarafından da tercih nedeni. Premium araç kategorisinde son derece lüks araçları bulunan şirket, üst düzey gelir grubuna sahip müşterilerinin taleplerine de yanıt veriyor. Ayrıca kalabalık gruplar ve yine engelli vatandaşlar tarafından da ulaşım rahatlığı nedeni ile tercih ediliyor. Uber’in bu hızlı büyümesi yasal olmayan bir iş kolu yarattığını düşünen taksicileri kızdırıyor. Bu konu halen tartışmalı olup, Fransa, Çin, Almanya ve ülkemizde Uber’i protesto eden taksicilerin gösterileri sık sık haberlere konu oluyor.

Şirketin her tür gelir grubuna hitap eden bir aracı bulunuyor. Şu an sadece İstanbul’da hem kara araçları hem de deniz taşıtı olarak hizmet vermekte olan firmanın yazın Bodrum’da da hizmet vermeye başlayacağı şirket tarafından duyuruldu. Ayrıca hava yolu ulaşımında da yeni hizmetler sunacağını belirtmek isteriz.

Emlak Profesyonelleri için Uber’in Faydaları

  • Daha hızlı ve güvenli seyahat

Bir gün içerisinde pek çok farklı lokasyona seyahat eden emlak profesyonelleri için her an araç bulabileceğiniz Uber gibi bir sistemden faydalanmak son derece akıllıca. Aklınızda müşterinize yapacağınız teklifler ya da gayrimenkulün özellikleri ile ilgili bilgiler dolaşırken trafikte sürüş yapmak zorunda değilsiniz. Sürücünüz sizi farklı lokasyonlar arasında dolaştırırken siz de müşterilerinize sunacağınız teklif ve önerilere çalışabilirsiniz.

  • Trafik ve park derdi bulunmaması

İstanbul gibi trafiğin çok fazla olduğu şehirlerde iki farklı destinasyonun birinden diğerine ulaşmanız saatlerinizi alabilir. Oysa trafiği sürekli takip ederek boş olan yolları tercih eden Uber şoförleri sizi en kısa sürede gitmek istediğiniz yere ulaştıracaklardır. Büyük şehirlerin bir başka derdi olan park derdi de sizin için sorun olmayacak, siz park yeri arayıp vakit kaybetmeden görüşmenize giderken sürücünüz bu konu ile ilgilenecektir.

  • Günün her saati araç bulma imkânı

Uber’in sunduğu en büyük avantajlardan biri günün her saati araç bulmanın mümkün olması. Randevusuz ani olarak gelen bir müşteri ile dahi Uber ile istediği saatte istediğiniz gayrimenkule bakabilirsiniz.

  • Müşterilere göre araç seçme imkânı bulunması

Emlak profesyonellerinin müşterinin beğendiği bir gayrimenkule birlikte bakmaya gittikleri düşünüldüğünde müşteri üzerinde iyi bir izlenim bırakabilmek için farklı tip araç seçme imkânı sunması bakımından Uber'in büyük avantaj sağladığını söyleyebiliriz. Lüks bir eve bakmaya giderken lüks bir araç kullanmak müşteriniz üzerinde kaliteli bir imaj bırakmanızı sağlayacakken, özürlü bir müşteriye uygun bir araç talep etmeniz onu düşündüğünüz izlenimini yaratarak size duyulan güveni artıracaktır. Bazen ailenin tüm üyelerinin aynı anda evi görmek istemesi durumunda isteyeceğiniz geniş bir araç kendilerini özel hissetmelerini sağlayarak sizden memnun ayrılmalarını sağlayacaktır.

Ayrıca, A, A+ yatırımcı ve müşterileriniz için havaalanı ulaşımlarını sağlamanız müşterinizin kendisine verdiğiniz önemi ve ayrıcalığı hissettirecektir. Hesap makinesinin bile hesaplayamayacağı bu artı değer müşterilerinizin gözünde büyük bir etki bırakacaktır. Unutmayın, her memnun müşteri yeni bir müşterinin habercisidir.

  • Geç saatlerde yapılan görüşmelerde evinize güvenli dönüş imkânı sunması

Her ne kadar geç saatlerde iş yapmak istemeseniz de bazen bu tür hizmet verilmesi gereken müşteriler çıkabilmektedir. Müşterinin tek boş vaktinin bu saatler olması gibi durumlarda göstermiş olduğunuz gayrimenkulden evinize dönebilmek için araç bulma sorunu yaşayabilirsiniz. Geç saatlerde taksi bulmanın zorluğu gibi nedenlerle tercih edilmeyen bu tür zamanlarda Uber’in güvenilir servisinden faydalanarak güvenli bir şekilde evinize ulaşabilirsiniz.

  • Araçlarınızın uygun olmaması durumunda alternatif yaratması

Bugün büyük emlak şirketlerinin çoğunda şirket araçları bulunmaktadır. Ancak yoğunluk nedeni ile aracınızın bulunmadığı bir durumda müşteri ziyareti yapmanız gerekebilir. Bu gibi durumlarda Uber hizmetinden faydalanabilirsiniz. Bu sayede müşteriyi bekletmeden müşteri memnuniyetini artırma imkanınız da bulunmaktadır.

  • Ödeme ile zaman kaybetmeme

Bazen çok acil olarak ulaşmanız gereken iş toplantıları ya da görüşmeleriniz olabilir. Bu görüşmelere hızlıca yetişmek isterken taksi parası ödeme ve para üstü alma gibi size zaman kaybettirecek uygulamalar Uber’de bulunmamaktadır. Ödeme kayıt olurken verdiğiniz kredi kartından çekileceği için gitmek istediğiniz yere vardıktan sonra zaman kaybetmeden görüşmenize gidebilirsiniz.

  • Nakit çalışılmayıp kredi kartı üzerinden çalışılmasının giderlerinizi takibe imkân sağlaması

Uber uygulamasında ödemeler uygulamaya kayıt olurken verdiğiniz kredi kartı bilgilerinden tahsil edilmektedir. Bu sayede kredi kartı hesap özetlerinizde bu kayıtları görebilir ve bunları bir gider kalemi olarak takip edebilirsiniz. Özellikle büyük emlak şirketleri için bu son derece avantajlı bir yöntem olacaktır.

Son zamanlarda milyarlarca dolarlık bir pazar yaratan paylaşım ekonomisinin girişimlerini inceleyerek emlak profesyonellerine olan faydalarını sizlerle paylaşacağız. 

Yorumlarınız ve paylaşımlarınız bizim için değerlidir.

DİĞER HABER
16 Şubat 2016