"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Üst Düzey Emlak Profesyonellerinin Sırları

Bazı emlak uzmanlarının bildiği ama sizin bilmediğiniz ne var? Onlar çok başarılı olmayı başarıyorken siz niye başaramıyorsunuz? Onlardan öğreneceğiniz neler olabilir? 

Bugünkü yazımızda bu soruların cevaplarını bulmaya çalışacağız.

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var; keyfinize çok düşkünseniz, zamanınızın çoğunu kendinizi ve işinizi geliştirmeye yönelik verimli kullanmıyorsanız, sadece para kazanmaya odaklı satışlar gerçekleştirmek istiyorsanız bu yazımız size göre değil. Çünkü, aşağıda okuyacağınız üst düzey başarılı emlak profesyonellerinin başarı adımları sizin için sadece kelime kalabalığı olacaktır. 

Her emlak profesyonelinin kendine sakladığı bir alet çantası mutlaka vardır. Bu alet çantasının içinde kendilerine özel yetenekleri, kontak kişileri, pazarda başarılı olmalarını sağlayan ticari araçları ve kendilerine özgü yöntemleri vardır.

Bu emlak uzmanlarından biri ile çalışma şansını yakalarsanız yavaş yavaş sırlarını öğrenebilirsiniz. Kişilik özellikleri ne olursa olsun bu emlak uzmanlarının büyük bir kısmı kendilerine has bazı yöntemler kullanırlar.  

Başarı hiç de şaşırmayacağınız gibi ancak planlı, programlı ve sıkı çalışarak gelir. Sizde bu emlak uzmanlarının kullandığı bazı yöntemleri kullanarak başarılı olabilirsiniz. Onların iş modellerini kendi iş modelinize yansıtarak onlardan ilham alarak başarılı olmanız mümkündür.

Şimdi kısaca bu özel yöntemlere bir göz gezdirelim;

 • Boy Göstermek

Sadece fiziksel olarak bir yerde bulunmayın, zihinsel ve duygusal olarak da bulunun. Bir yerde bulunmak hayatınızın ve günlük planlarınızın kontrolünü elinize almanızdır. Dinlenmeniz, beslenmeniz, çalışmanız hepsi tamamen sizin kontrolünüzde olmalıdır.

 • Takip Etmek

Bıkıp usanmadan ve profesyonelce takip edin. Unutmayın iş takip konusuna geldiğinde gelen sorguları ne kadar çabuk yanıtlarsanız satışa o kadar yaklaşırsınız.

 • Çok Yönlü Olun

Çok farklı insanlarla çalışan biri olarak sizin de çok yönlü biri olmanız gerekir. Farklı durumlarda evet diyebilmelisiniz. Farklı insan davranışlarını ve karakterlerini tanımalı ve insanlara onlara göre davranmalısınız.

 • Çözümlerinizde Yaratıcı Olun

Hiç bir zaman peşini bırakmayın. Esnek olmamak size para kaybettirir, anlaşmanın uzmanı olmayı öğrenmeye çalışın.

 • Planlarınız Her Zaman İşlemeyebilir

Unutmayın ki uymak istediğiniz plana nadiren tamamen uyabilirsiniz. Önemli olan her şeye harfi harfine uymak değil belirli bir konu ile ilgili doğru aksiyonları gerçekleştirmektir. Ancak o zaman gelecek başarılar için bankaya para koymaya başlayabilirsiniz. Bu nedenle isteklerinize asılın ama doğru aksiyonları belirlemeyi atlamayın.

 • Kendi Başınıza Çalışmayı Denemeyin

Her şeyi kendi başınıza yapmanız mümkün değildir. Ne kadar çok insandan yardım alırsanız o kadar güçlenirsiniz. Müşterilerinize nasıl daha kaliteli çözümler sunabileceğinize dair beraber çalışın.   

 • Ne Olursa Olsun En İyisi Olun

Emlak piyasasının hangi sürecinde olursanız olun hep en iyisi olmaya çalışın. Müşteri yaratma, müşteri takibi, sunum, müzakere ve kapanış aşamalarının hepsinde en iyi olacak şekilde kendinizi geliştirmeye çalışın. Bu aşamalarda başarılı olursanız başarısız olmanız imkânsızlaşır.

 • Sıradanlığı Hiçbir Şekilde Kabul Etmeyin

Her zaman elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışın, ekibinizi ve kendinizi en üst seviyede başarılı olmak için zorlayın. Sıradanlığı kabul etmeyin, hedeflerinizi en yukarılara koyun.

 • Birini İşe Almadan Önce İşlerinizi Sistematize ve Otomatize Edin

Bu sizin işiniz, sistemler kurun ve etkin çalıştığından emin olun. Ardından birini işe aldığınızda bu sistemleri anlatın ve mükemmel işlemesi için sürekli kontrol edin. Eğer sistemleri siz kurmazsanız başkalarının hatalı yaptığı işler nedeniyle boşa para ve zaman kaybedersiniz.

 • Dünyayı Yeniden Keşfetmek; En İyi Uygulamaları Adapte Edin

Emlak piyasasında her zaman yeni fikirler, yeni uygulamalar, gelişmiş teknolojiler vardır ancak satış profesyonellerinin uyguladığı temel uygulamalar hiç değişmez.  Model uygulamalardan bakarak beğendiğiniz iş modellerini ve en iyi uygulamaları işinize adapte edin.

 • Her Zaman İşi Bitirmek

Randevuyu sonlandırma, satışı kapama, kontratı imzalama, tüm bunlar süreci bitiren işlemlerdir. Eğer biri size zaman ayırıp sizinle ya da ürününüzle ilgileniyor ise bu yatırım yapmak istediğine dair bir işarettir. Size onun bu ilgisine yanıt vermek karar vermesine yardım ederek satışı kapamak kalır.

 • Başarılı Olana Kadar Patikadan Ayrılmayın

Evet arada bir yeteneklerinizi yenilemeniz ve yeniden tanımlamanız gerekebilir. Ama odak noktanızı değiştirmenize gerek yoktur. Stratejilerinizin gerçekten çalışıp çalışmadığını anlamak için onlara yeter ki süre verin. Çalışmadıklarından emin olmadıkça da ne hedeflerinizden ne de stratejilerinizden vazgeçmeyin.

 • Kendinizi İşinize Adayın ve Sakın Bir İleri Bir Geri Adım Atmayın

Kendinizi işinize adayıp vazgeçmediğiniz müddetçe zamanınızı, enerjinizi ve gücünüzü boşa harcamış olmazsınız. Emlak piyasasında denemek diye bir şey yoktur o yüzden bir ileri bir geri adım atmayın. Ya yapacaksınız ya da yapmayacaksınız. Kendinizi adadığınız müddetçe başarılı olacaksınız.

 • Telefonu Cevaplayın

Müşterileriniz aradığında onların hizmetine her zaman hazır olun. Onlardan kaçmayın ya da saklanmayın. Eğer biri sizi her aradığında mailiniz ile karşılaşırsa onunla ilgilenmediğinizi ya da onu dinleyemeyecek kadar meşgul olduğunuzu düşünür. Bu felakete davetiye çıkartmaktır, bu nedenle nasıl telefon çekildiğini acilen öğrenseniz iyi olur.

 • Gizli Emlak Uzmanı Olmayın

Emlak uzmanı olmaktan utanmayın, işinizi başkalarına anlatmaktan, insanlara nasıl yardım ettiğinizi size nasıl yardım edildiğini anlatmaktan gurur duyun. Profesyonelliğinizi konuşmaları başlatırken kullanın. Emlak işlemlerinde neden insanlara yardım etmeyi sevdiğinizi anlatırken ne kadar çok iş fırsatları çıkacağına siz bile inanamayacaksınız.

 • Asla Pes Etme

Bizim işimiz son dakikalarda bozulabilir, tapudan geri dönebilir, karar verici oyun bozanlık yapabilir, mal sahibi fiyatı yukarı çekebilir, müşteri vazgeçebilir, motivasyonumuzu bozacak her türlü olumsuzluk mesleğimizde yaşanabilir. Olsun, bu tüm sektörlerde yaşanan iş dünyasına ait sorunlar. Sadece siz yaşamıyorsunuz.

Şunu asla ve asla unutmayın,

''dünyanın bir numaralı yatırım aracının direksiyonunda siz varsınız'', gayrimenkul sektöründe fırsatlar ve açılan kapılar hiç bir zaman bitmez. Sıfırdan zirveye yaşanan gerçek bir başarı öyküsünün anlatıldığı ''Umudunu Kaybetme'' filminin bir repliğini sizinle paylaşarak yazımızı sonlandırıyoruz; 

 

DİĞER HABER
19 Aralık 2022