"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Uzaktan Çalışanlar 'Sanal Yorgunluk' Hissediyor

Ticari emlak şirketi Jones Lang LaSalle tarafından dünya genelinde 3.300'den fazla ofis çalışanı üzerinde yürütülen yeni bir araştırmaya göre, uzaktan çalışmanın yalnızlığı can sıkıcı olabilir. Anket, ofis çalışanları arasındaki yüz yüze etkileşim kaybının duygusal bağlılıkta düşüşlere yol açtığını gösteriyor. Dahası, JLL'nin kıdemli genel müdürü Dan Adamski, kişilerarası etkileşim kaybının birçok kişinin ofise dönmesi için güçlü bir itici güç olabileceğini söylüyor.

JLL anketine göre, yanıt verenlerin yüzde altmış biri, insan etkileşimlerini ofis rutininin en çok kaçırılan unsuru olarak sıraladı ve bunu, toplu yüz yüze çalışma (%46) ve net kişisel ve profesyonel sınırlar (%46) izledi.

What to Wear to Work—When You Work at Home - WSJ

Adamski, "Devam eden araştırmamız, ofis çalışanlarının sürekli olarak sanal yorgunluk duyguları yaşadığını gösteriyor" diyor. "Uzun süreli uzaktan çalışma, iş arkadaşlarıyla ve çalışanların şirketlerinde bir amaç duygusundan yoksun olmalarına yol açar ve bu çalışanların tümü daha yüksek ciroya katkıda bulunur."

Ankete katılanların yalnızca %36'sı, uzaktan çalışırken meslektaşlarıyla güçlü çalışma ve kişisel ilişkiler sürdürdüklerini hissettiklerini söylüyor. JLL araştırmacıları, bunun yüksek ciroya ve tükenmişliğe yol açabileceğini ve üretkenliği olumsuz etkileyebileceğini belirtiyor.

These People Who Work From Home Have a Secret: They Have Two Jobs - WSJ

Ayrıca, şirketlerinin ofisi yerine evde çalışmayı daha üretken hisseden katılımcıların sayısı düşüyor. JLL, ankete katılanların yalnızca %37'sinin evde ofiste olduğundan daha üretken hissettiklerini söylerken, bu oran Nisan 2020'de yapılan bir ankette %48'di.

What If Working From Home Goes on … Forever? - The New York Times

JLL, ofisin işyerleri için önemli bir merkez olmaya devam edeceğine inanıyor. Bununla birlikte, işverenlerin, ofisten bu kadar uzun süre çalıştıktan sonra bağlantısı kopmuş hissedebilecek çalışanları yeniden işe almak için muhtemelen sağlık, esenlik ve esnek çalışma düzenlemelerine odaklanması gerekecektir.

DİĞER HABER
28 Kasım 2022