"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Uzmanlığınızı Kanıtlamanızı Sağlayacak Pazarlama Araçları

Piyasada özellikle pazarlama hakkında çok fazla yalan yanlış bilgi var. İnternet kullanımının yaygınlaşması ile ise yayınlanan yazılar ve verilen tavsiyeler arasından gerçeği yansıtanlarını bulmak oldukça zorlaştı. Bir gayrimenkul danışmanı olarak sizin de bu konuda kafa karışıklığı yaşamanız oldukça normal.

Bilgi kirliliği içerisinde güvenilir verilere ulaşmak gerçekten zor. Bu konuda sakın kendinize yüklenmeyin. Tecrübesiz insanlar bile muhtemelen kütüphanedeki bir kitaptan okudukları bilgileri kendilerince derleyerek internet üzerinden yayın yapabiliyor. Bu yüzden de hangi yöntemin işe yarar olduğunu kestirmek imkânsıza yakın.

Peki, bu kadar bilgi varken işiniz için hangi pazarlama araçlarını kullanmanız gerektiğine nasıl karar vereceksiniz?

Müşterinizin dikkatini çekebilmek için onunla kaliteli bilgi paylaşımı yapmalı, sizin bile kafanızın karıştığı bilgi kirliliğinde yol gösterici olmalısınız. Yani kullanacağınız araçların sizi müşterinizin gözünde bir satışçıdan uzmana dönüştürecek kalitede olduğundan emin olmanız gerekiyor. Dünya üzerinde milyonlarca satışçı var. Kullandığınız yöntemler sizi rekabet ortamında bir adım öteye taşımalı ve farklılaştırmalı.

Bugün size pazarlama çalışmalarınızda efektif olarak kullanabileceğiniz araçlardan bahsedeceğiz. Bu konuyla ilgili yüzlerce makale ve bilgi olduğunun farkındayız. Ekip olarak özenle hazırladığımız bu listedeki her bir aracın pazarlama aktivitelerinizi bir adım öteye taşıyacağından emin olabilirsiniz.

Makaleler

Emlakbroker.com ekibimizin yaptığı araştırmalara  göre, en çok geri dönüş alan ve fayda sağlayan pazarlama aracı olarak makaleler ilk sırada yer alıyor. Piyasa hakkında paylaştığınız makaleler sizi müşterilerinizin gözünde gerçek bir uzman profili oluşturuyor. Potansiyel müşterileriniz uzmanlığınızı yazılı halde karşılarında bulduğunda ise aksiyon alacak. Aksiyon derken, müşterinizin telefonu eline alıp sizi kendiliğinden aramasından bahsediyoruz. Biliyorsunuz ki bu hareket günümüzde oldukça değerli.

Fakat sabır önemli. Bu pazarlama aracı kısa vadeli sonuç getirmeyi hedeflemiyor. Eğer bir danışman makale paylaşımına dayalı pazarlama planını iyi kurgularsa, yani düzenli aralıklarla gerçek veri paylaşımı yaparsa, uzun vadeli bir başarı elde edebilir. Bu da aylar içinde müşteriler danışmana kendiliğinden ulaşmaya başlayacak ve paylaşımları hakkında daha çok bilgi isteyecek demek oluyor.

Bu önemli ve etki gücü yüksek pazarlama kanalı için kariyerinizi olumlu yönde etkileyecek ve yeni müşteriler edinmenizi sağlayacak emlakbroker.com blogunda sizlerde yazabilir, faydalı içeriklerinizi sizi takip eden müşterilerinize referans olarak verebilir, onbinlerce okurla paylaşabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken şey oldukça basit: ağa katıl sayfamızı ziyaret ederek bize katılabilirsiniz. 

Makaleler yeteneklerinizi gösterebileceğiniz bir platform yaratıyor. Gayrimenkul piyasası hakkındaki uzmanlığınızı paylaşıyor, verileri sunuyor ve önerilerde bulunarak müşterinizi aksiyona davet ediyorsunuz.  

Yani aslında yaptığınız şey güven yaratmak. Herhangi bir danışman havalı kartvizitler bastırabilir. Fakat insanların ihtiyaç duyduğu uzmanlık ne yazık ki her danışmanda mevcut değil. Müşterilerinizin hayatlarının en büyük kararında size güvenebilmeleri için uzmanlığınıza inanmaya ihtiyaçları var. Makaleler de tam bu işe yarayarak sizin uzmanlığınızı tekrar tekrar kanıtlamanızı sağlıyor. Her bir makale uzmanlığınızın yazılı bir kanıtı aslında.

İstatistiksel Grafikler

Görseller her zaman ilgi çekicidir, özellikle de konuyla ilgili ve bilgi verici olanlar. Ne yazık ki birçok danışman görselleri nasıl efektif kullanabileceğini bilmiyor. Çoğu danışman bir sunum dosyalarında zenginliği artırmak amaçlı grafikler bastırıyor ve müşterilerine veriyor. Hâlbuki bu yöntem hiç efektif değil.

Eğer müşteriniz grafiği kendi kendine anlamaya çalışıyorsa, müşterinize fazla sorumluluk yüklemişsiniz demektir. Onların sizin düşüncelerinize ihtiyacı var. Müşterilerinize her bir grafiğin ne anlama geldiğini, neden önemli olduğunu ve nasıl kullanılacağını belirtmelisiniz.

Hazırladığınız her bir grafiğin yanında bilgilendirici açıklama yazısı paylaşırsanız, aynı makaleler gibi uzmanlığınızı yazılı olarak belgeleyebilirsiniz.

Muhitten Haberler

Müşterilerinize kendi muhitleri ile ilgili bilgi paylaşımı yaparsanız, ilgilerini çabucak yakalarsınız. Örneğin, “Bu yaz Etiler’de Satılmış 11 Konut” başlıklı bir rapor hemen dikkat çekecektir. İnsanların kendi muhitlerinde olan bitenden ve özellikle satılan konutların fiyatlarından haberdar olmak çokça hoşuna gidiyor.

Bunun dışında muhitler hakkında şu tarz paylaşımlar da yapabilirsiniz:

  • Yasa değişiklikleri
  • Yeni projeler
  • Piyasa geneli ile satış karşılaştırmaları
  • Yönetim haberleri
  • Etkinlikler

Ama tekrar etmeliyiz ki, sadece haberleri sıralamanız yeterli değil. Müşterilerinize bu haberlerin neden önemli olduğunu ve ne anlama geldiğini açıklamalısınız.

Faydalar

Kabul ediyoruz, bu madde tam olarak bir pazarlama aracı değil. Fakat o kadar önemli ki, ayrı bir başlık altında bu konuyu açıklamak istedik. Danışmanların çoğu özellikler hakkında konuşmak için o kadar çok zaman harcıyor ki, faydalardan neredeyse hiç bahsetmiyor. Bu hataya siz siz olun kesinlikle düşmeyin.

Gerçekleştirdiğiniz her bir pazarlama aktivitesi özellikler yerine faydalar üzerine yoğunlaşmalı. Bir özellik müşterinize sadece “Bu Nedir?” sorusunun cevabını verir. Hâlbuki faydalar üzerine yoğunlaşarak “Buna Neden Sahip Olmalısınız?” sorusunu cevaplayabilirsiniz.

Fayda olgusu duygusal bir bağ yaratır. Müşterilerinize sunduğunuz şeyin içerisinde onlar için ne olduğunu anlatarak kişiliklerine dokunabilir, size ulaşmak istemelerini sağlayabilirsiniz.

Sonuç

Tabi ki size fayda sağlayacak başka pazarlama araçları da var. Fakat yukarıda sıraladıklarımız neredeyse en önemliler. Bu 4 maddeye yoğunlaşarak pazarlama konusunda sağlam bir temel oluşturabilirsiniz. Pazarlama konseptine her zaman bir uzman gibi yaklaşmalısınız. Araçlarınız ister çevrimiçi ister yazılı olsun, paylaştığınız bilgiler çok ama çok önemli. 

DİĞER HABER
02 Temmuz 2019