"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
VC'ler Proptech Yatırımına Ara Veriyor

Proptech'e yönelik coşku ve finansmandaki düşüş, Proptech teknoloji sektörünün bu yılın başlarında bir değerleme sıfırlamasıyla karşı karşıya kalmasından kaynaklanıyor. Ayrıca, endüstri uzmanlarına göre, birçok risk sermayesi yatırımcısı, bir sonraki büyük anlaşmayı kaçırma korkusunu (FOMO) kaybetmiş görünüyor. Değerleme sıfırlamasının ve VC'ler arasındaki daha düşük aciliyetin birleşimi, Proptech'e daha az sermayenin yatırılmasına ve fon alan startup'ların azalmasına neden oldu.

Proptech yatırımcıları arasında, 'Şimdi yatırım yapmazsam (başlangıç) başka bir VC bulacak ve anlaşmayı kaybedeceğim' şeklinde bir FOMO hissi yaşanıyor.

Proptech'e yapılan yatırımlar düşüyor, ancak bazıları oyunda kalıyor

Gayrimenkul Teknolojisi ve İnovasyon Merkezi'ne (CRETI) göre, 2022'de VC firmaları, COVID-19 öncesi rakamlara yakın ve 2020'den yüzde 28'lik bir artışla dünya çapındaki proptech şirketlerine 32 milyar dolar yatırım yaptı. Proptech finansmanı 2021'de ivme kazandı; VC'ler, dolarlarının çoğunu erken aşamadaki şirketlerden ziyade orta ve geç devlet şirketlerine yatırıyor. CRETI'ye göre, özel proptech şirketlerindeki VC yatırımları 2022'nin ilk yarısında 13.1 milyar dolara ulaştı.

Ancak WealthManagement.com, yatırım ivmesinin bu yılın ikinci yarısında soğumaya başladığını bildirdi. CRETI'ye göre, 2022'nin ilk ve ikinci çeyreği arasında finansman yüzde 23 düştü.

JLL'nin kurumsal girişim kolu olan JLL Spark Global Ventures'ın yatırım müdürü Kitty Sullivan verdiği demeçte “Mevcut iklim kesinlikle kolektif 'ruh halini' azalttı. Genel görüş, kısa vadeli piyasa koşullarının dalgalı olacağı yönünde.” dedi.

JLL Spark, proptech'e güvenen fonlardan biri olmaya devam ediyor. Fon, 2022'nin bugüne kadarki en büyük ikinci anlaşmasını yaptı - CRE kredisi girişimi Lev için 170 milyon dolarlık Seri turu. Sullivan, JLL Spark'ın yeni proptech'e yatırım yapmaya devam ettiğini çünkü girişim yatırımının "uzun vadeli bir oyun" olduğunu söylüyor.

Proptech girişimleri için zor zamanlar

Birkaç yıldan beri ilk kez, proptech startup kurucuları, fonlama söz konusu olduğunda farklı bir ortama tanık oluyorlar - çok daha az kullanılabilir yatırım finansmanı olan bir ortam. MetaProp'un 2021 Yıl Sonu Küresel PropTech Güven Endeksi'ne göre, yatırımcıların yüzde 70'inden fazlası 2022'de proptech şirketlerine daha fazla fon koymayı planlamıştı. Bu coşku seviyesi, Yatırımcı Güven Endeksi'ni 10 üzerinden 9,3'e yükselterek 2020 yılı sonundaki rekoru kırdı. Ayrıca, yatırımcıların yüzde 85'i – başka bir rekor – portföylerindeki proptech şirketlerinin müşteri büyümesine ilişkin beklentileri karşıladığını veya aştığını söyledi - WealthManagement.com'un raporları.

Bugün, MetaProp'un PropTech Güven Endeksi 10 üzerinden 7,4'e düşmüş durumda ve startup kurucularının neredeyse yüzde 75'i sermaye artırmanın bu dönemde daha zor olacağına inanıyor.

DİĞER HABER
22 Ağustos 2022