"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Veri Kültürü ve Veri İletişimi ile Emlak Ekibinizi Geleceğe Taşıyın

Emlak profesyonelleri iletişim kurmanın yeni yollarını merak etmeli ve onları benimsemelidir. Çok sayıda yönetici, günlük işlerde çalışanları veya ekibi ile bağlantı kurmak için yanlış araçları kullanıyor. Ağ paylaşımları ve bulut sürücüler sayısız tablolar ve çizelgeler ile doludur. Hatta bazı işletmeler, gösterişli gösterge tabloları ile pahalı bir ticari istihbarat ağı uygulayarak sorunları çözdüklerini düşünüyorlar. Ancak durum, genellikle bu bilgilerin göz ardı edilmeleri ile sonuçlanıyor. Neden mi? Çünkü çalışanlardan biri ya da ekip üyelerinden biri oturum açtığında, bu tablolar harekete geçirici bir etki oluşturmuyor. Sadece durağan analizler olarak orada saklı duruyorlar.

Tereyağı bıçağı ile bir kuzuyu parçalayamazsınız ya da herhangi bir araç ile motor yarışlarında rekabet edemezsiniz. Peki, çalışanlarınızı bilgilendirmek veya onları hedeflere odaklamak için neden bir hesap tablosu veya gösterge panosu kullanıyorsunuz? Bugünkü etkili iletişim, verileri işlerlik kazandıran bir şekilde görüntülemeyi gerektirir ve çalışanlarınızın onlarla bir şeyler yapabilmeleri anlamına gelir.

Daha verimli üretim yapmak isteyen fabrikalardan ürünleri daha hızlı iletmeyi isteyen lojistik firmalarına kadar her sektördeki işletmenin ilgilendiği veriler vardır. Emlak ofisleri de buna dâhildir. Daha çok satış yapabilmek, piyasayı daha iyi analiz edebilmek, daha çok potansiyel müşteriye ulaşabilmek, daha etkili pazarlama yapabilmek veya daha başarılı bir ekip çalışması yürütebilmek için verilere ihtiyacımız vardır. Çünkü şirketler, çalışanları metriklere ne kadar odaklı tutarlarsa üretkenlik ve ekip duygusu o kadar artar.

Çalışanlarla veriler ışığında iletişim kurmak mantıklıdır. Ancak unutmamanız gereken şey şudur ki o da veri odaklı bir kültür oluşturmanın duvarlara büyük veri ekranları asmak kadar kolay olmadığıdır. İçeriğin yararlı ve dikkat çekici olması gerekir. Çalışanların veya ekip üyelerinin kazanan bir emlak işletmesinde olduklarını hissetmeleri için onlara veri odaklı bir kültür sunun. Nasıl mı? İşte temel verileri daha etkili bir şekilde sunmak için birkaç ipucu…

Basit Olmak

Büyük bir üretim şirketi, güvenlik kriterlerini dikkate alan personeller ile çalışmak istiyordu. Bir gün fabrikaya geniş bir LED ekran kurdurdu. Bu ekranda fabrikada yaşanan son kazanın üzerinden ne kadar süre geçtiğini ve kilit nokta olan güvenlik ölçütleri ile ilgili verileri yansıttı.

Verileri bu şekilde basit yöntemlerle sunmak, önemli mesajları panolara yerleştirerek ekiplerin farkındalık kazanmasını sağlar. Yukarıdaki verdiğimiz örnekte çalışanlar, her güne LED panodaki güvenli çalışma şartlarını hatırlatan bir mesajla başlıyorlar. Bu basit bir hatırlatmadır, ancak personelin farkındalık sahibi olarak çalışmasını sağlar ve her iki taraf için kazançlıdır.

Aynı tekniği emlak ofisinizde uygulayabilir ve ekibinizin daha verimli çalışması için gerekli olan bilgileri dikkat çekici bir şekilde yansıtabilirsiniz.

Yardımcı Olmak

Performans sonuçlarını görmek için çalışanları paylaşılan bir sürücüde bulunan elektronik tabloya yönlendirmek onları çalışmalarından uzaklaştırır. Bunun yerine gerçek zamanlı ve etkin şekilde görselleştirilmiş veri görüntülemelerini kullanarak daha etkili yöntemler uygulayabilirsiniz.

Veri ile ilgili en müthiş şey, nasıl görüneceği ve göndermek istediğiniz mesajı etkili şekilde vermesidir. Bu konuda kafa yormalısınız. Çalışanlarınıza kendi performanslarını düzenli olarak takip edebilecekleri basit, kullanışlı ve dikkat çekici bir sistem oluşturun.

Yönetmek

Çalışanlarınızın günlük hedeflerini gösteren veriler kullanın. Hazırlayacağınız bu gösterge, hedeflerin gerisinde kalındığında uyarı vermelidir. Böylece çalışanlarınız patronundan duyacağı uyarı ile rencide olmamakla birlikte gösterge tablosundaki işaret ile daha çok çabalaması gerektiğinin farkına varır.

Üstelik bu gibi göstergeler, günümüzün iş dünyasında etkin olan Y ve Z kuşağı tarafından eğlenceli ve motive edici uygulamalar olarak görülüyor. Bu konuda Nike’ın bakış açısını örnek alabilirsiniz. Çünkü Nike, 200 metre uzunluğundaki bir ekranda koşucuların kendilerine karşı sanal yarış yapmalarına izin verir.

İlgili Olmak

Verilerin yansıtılacağı ekranlar, alakalı oldukları ekip için özel olmalıdır. Örneğin emlak ekibinizdeki satış personelleri için gereken bilgiler ile müşteri hizmetleri birimindeki personeller için gereken bilgiler birbirinden farklıdır.

Günümüzde verilerin merkezi olarak yönetilebilmesi ve tüm akıllı ekranlardaki verilerin izlenebilmesi mümkündür. Şimdi veriler sizin avucunuzda duruyor ve doğru kaynakları doğru yer ile bağlamak sizin elinizdedir.

Şaşırtıcı Olmak

Bazı şeyler rutinlik kazandıktan sonra sıradanlaşır ve çekiciliğini kaybeder. Ekibinizin bu durumdan sıyrılabilmesi için beklenmedik bilgilerle onları şaşırtmalısınız. Animasyonlu kutlamalar, tebrik mesajları, mesleki başarılar ve ekip gezilerinden fotoğraflar gibi daha sosyal içerikli verileri zaman zaman sunmayı denemelisiniz.

21. yüzyılın çalışanlarının daha fazla katılım göstermesini ve üretken olmasını istiyorsanız, onlara gerekli verileri daha yaratıcı ve farklı yollarla sunmanız gerekir. Üstelik bu zor olmamakla birlikte son derece eğlencelidir. Neden uygulamayasınız ki?

DİĞER HABER
13 Nisan 2021