“Herkes aynı şeyi düşünüyorsa hiç kimse yeterince düşünmüyor demektir.” Walter Lippmann
Verl Workman’ın Kazancı Arttıran BHAG Stratejisinden Önemli İpuçları

Verl Workman emlak sektörüne, geliştirdiği BHAG stratejisi ile adeta damga vurdu. Workman, büyük, riskli, cesur hedefler koymak (BHAG) stratejisi ile 2015 yılına göre 2016 yılında gelirini yüzde 50 arttırmayı başardı.

BHAG Kazandırır

Stratejinin temelinde, kazancı ikiye katlamak gibi iddialı, cesur ve oldukça da riskli bir plan yatıyor. Örneğin yılda 50 bin lira kazanan bir emlak brokerı/danışmanının, bir sonraki yıl için hedefinin 100 bin lira olması beklenir. Ancak bu broker gelirini 75 bin liraya çıkardığında hedefi tutturamasa da kârını yüzde 50 oranında arttırmış olur.

Ben bunu yapamam diyenler için eğitimler veren Verl Workman, sınıfında bulunan broker ve danışmanlara bunu yapamayacak kimse olmadığını söyleyerek ısrar ediyor. Hedeflerini bir kat daha arttırmalarını ve yüzde 200’lük bir kâr elde edebileceklerini söyleyen Workman’ın tepki alması da gecikmiyor.

Ne kadar çalışırsam çalışayım bu boş bir hayal. Bu imkânsız.

Peki, Workman BHAG ile başarıya nasıl ulaştı?

Zihniyet Devrimi

Workman bunu başarırken bu emlak brokerları/danışmanlarını olumsuzluğa iten şey nedir? Tamamen düşünce yapıları, böyle bir umutsuzluğa kapılmalarına neden olur. İnsanlar otomatikman daha fazla çalışmak, daha fazla insanla uğraşmak ve daha fazla bina ziyaret etmek zorunda kalacaklarını ve sonunda hayalini kurdukları parayı kazanamayacaklarını düşünerek hemen savunmaya geçerler. Zaten maksimum kuvvetlerini işlerine ayırdıklarını ve tüm zamanlarını da işte geçirdiklerini zihinlerinden geçirmeye başlarlar.

Workman ise buna karşılık şu tezi öne sürüyor:

Eğer zihinlerindeki bu yanlış düşünceyi değiştirebilir ve BHAG’ı uygulamaya koyarlarsa fırsatlar kazanmak isteyenleri bekliyor.

Zihniyet değişikliğinin başladığı nokta, kendine güvenmek ve gün içerisinde telefonda konuştuğunuz ya da gayrimenkuller gösterdiğiniz insanlara daha ısrarcı olmaktır. Bu ısrar, beceriksiz insanların ısrarı gibi değil, bu işi yapan en iyi emlak broker/danışmanı olduğunu anlatmanın ısrarı olmalıdır. Unutmayın ki insanların geneli her zaman en iyiyi tercih eder.

İş Hayatında Doğru Olan, Başarıyı mı Yoksa Mutluluğu Kovalamak mı?

Gayrimenkul satışı bir ekip işidir. Ekibin başarısı ise ancak mutlu insanların bir araya gelmesi ile olabilir. Büyük para kazanmak kimi zaman ay içerisinde sadece bir satış yapmaktan geçerken, kimi zaman da onlarca küçük işin bir araya gelmesiyle mümkün olabilir. Bu nedenle kapılarınızı her ekonomiye açık tutmalısınız.

İnsanlar ellerindeki küçük meblağlar ile iyi bir daire satın almak istiyor olabilir. Onların istediği mülkü bulmak onları mutlu ederken, size de küçük de olsa mutluluk katacaktır. Esas başarı ise herkesin yapamayacağını yapmaktır. Dolayısıyla iş hayatında mutluluk ve başarı birbiriyle bağlantılıdır. Birini tercih edip peşinden koşmak yerine işini yapmaktan mutlu olan insanlar ile başarıya koşmayı tercih etmelisiniz.

Veren El Alan Elden Üstündür

Workman ayrıca stratejisinin getirilerinin paylaşımcılığı da beraberinde getirmesi gerektiğini belirtiyor. İnsanlara iyi hizmet vermenin yanı sıra gelirinin yüzde 10’luk kısmını okullara, kimsesizler vakıflarına ve hayvan severlere bağışlamanın kendisini daha motive ettiğini belirten Workman, bunu bütün büyümek isteyen emlak broker/danışmanlarına tavsiye ediyor.

Bizim kültürümüzde de veren elin alan elden üstün olduğu mottosu, bizleri bu ilkeyi gerçekleştirmek için motive etmeye yetmelidir. Bu iyilik adımları isminiz bilinsin ya da bilinmesin, markanıza değer katacaktır.

Sıradan bir emlak danışmanı iken büyük bir gelişim gösteren ve ciddi bir ekonomik güce kavuşan Workman’ın tavsiyeleri, başarılı olmak isteyen emlak broker/danışmanlarına çok şey katacaktır. Bu denenmiş ve başarılı olmuş stratejinin esası, hedef koymaya, hedefleri belirlerken cesur olmaya ve cesaretin yetmediği yerlerde risk almaya dayanır.

Emlakbroker.com ekibi olarak uzakları size yaklaştırmak ve daha başarılı olmanızı sağlamak için tüm başarı öykülerini sizlere sunuyoruz. Başarmak için inanın, kendinize güvenin ve asla risk almaktan korkmayın.

Büyük düşünün!

DİĞER HABER
19 Ekim 2016