"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Vermek ve Almak Kitabı: Siz Hangi Taraftasınız?

Adam Grant, Warton İşletme Okulu’nun en başarılı profesörlerinden biridir. Motivasyon ve anlamlandırma konusunda uzman olan Adam, aynı zamanda ödüllü bir araştırmacıdır. Araştırma yaptığı konulardan biri de iş hayatında elde edilen başarının arkasındaki faktörlerin ne olduğu üzerine olmuştur.

Kısa bir giriş yapmak gerekirse Adam’ın gerçekleştirdiği araştırmanın temelinin, başarının arkasındaki faktörlerin değişmesi üzerine temellendiğini söyleyebiliriz. Bugüne kadar başarının arkasındaki faktörlerin hırs, yetenek ve şans gibi hep bireysel unsurlar olduğuna inandık. Bir emlak ekibinin işteki becerilerini geliştirmesi, finans durumunu iyi ayarlaması, zaman yönetimini akıllıca yapması gibi bireysel yöntemlerden bahsettik. Bunlar elbette ki çok önemlidir. Ancak Adam’ın yaptığı araştırma, kişilerin başkalarıyla olan etkileşimlerinin iş başarısına çok daha büyük bir etkisi olduğunu ortaya koyuyor.

Adam, Vermek ve Almak isimli kitabında iş dünyasındaki insanları üç gruba ayırıyor: Alıcılar, vericiler ve dengeleyiciler… Vericiler insanlara yardım etme eğilimleri nedeni ile kendilerini tüketirken alıcılar sadece kendileri için çalışırlar. Dengeleyiciler ise bu ikisi arasında ortak dengeyi bulanlardır. Peki, hangi grup iş hayatında daha çok başarı elde eder? Adam’a göre yaptığı araştırmaların neticesi vericilerin daha çok başarı elde ettiğini ortaya koyuyor.

Vericilerin Başarısı Hangi Özelliklere Bağlı?

Aslında her insan bu üç gruptan da kendinde bir şeyler barındırır. Ancak her insanda daha baskın olan bir taraf vardır. Her üç model de avantajlara ve dezavantajlara sahiptir. Peki, nasıl oluyor da kendilerini yıpratabilecek kadar verici olanlar diğerlerinden daha fazla başarıya yakın oluyorlar? Adam, kitabında vericilerin bu başarısının hangi maddelere dayandığını açıklıyor.

Mesleki başarı mütekabiliyet profiline bağlıdır.

Başkalarına yardım etmek için zaman harcayan birinin mesleki başarı merdivenlerinin tepesine tırmanışının zor olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Ancak başkalarının ilgisini ön planda tutan insanlar dünyanın en başarılı olma eğilimindedir. Merdivenin ortasında diğerlerinden önce kendi ihtiyaçlarını önemseyen alıcılar ve iyi davranışları karşılık bekleyerek yapan dengeleyiciler vardır. Merdivenin en altında ise vericiler arasında vermeyi abartan ve zararlı hale getirenler bulunuyor.

Vericiler, başarılarını etrafındakilerle paylaşırlar.

Vericiler, başarıya ulaşma yolunda sadece kendilerine değil etrafındakilere de yer açmaya çalışırlar. Kişisel çabalardan yararlanamayacakları zaman başkalarına yardım ederler. Kendileri ve başkaları için değer yaratmanın yollarını ararlar.

Basit bir 5 dakikalık kuralı ile daha verimli çalışabilirsiniz.

Etkileşimler, işlem bazında değil iyi niyet bazında ileriye doğru gider. İsteyen herkes her gün 5 dakikalık iyilik yaparak ve almak yerine vererek geniş bir ağ kurabilir.

İşbirliği vericileri destekler, vericiler işbirliğini destekler.

Vericiler, işlere daha farklı perspektiflerden bakarak onları grup içerisinde anlaşılır kılmak için uğraşır. Nerede olurlarsa olsunlar yardıma katkıda bulunarak ekip üyelerinin daha özgür fikir üretmesine neden olurlar.

Vericiler, yetenekten ziyade motivasyona daha fazla önem verirler.

Profesyonel bir piyanist hocasının 5 yaşındaki yetenek dehası yerine olağanüstü destekleyici bir öğretmen olması daha iyidir. Vericiler, çalışanları değerli görür ve yoğun çalışanlara, motivasyon gösterenlere, özen verenlere ek destek sağlar.

Vericiler, zayıf yönlerini ortaya çıkararak daha etkili bir iletişimci olurlar.

Güçsüz iletişim yöntemi, açıklayıcı, resmî ve komuta eden konuşma kalıplarından daha etkilidir. Onlara hükmetmektense ikna etme gücünü kullanmanız daha etkili olur.

Başarılı olan kişiler, hırslarını başkalarının çıkarlarıyla dengelerler.

Başarılı olanlar her durumda fedakârlık edenler değildir. Kendi çıkarlarını ve hırslarını yüksek düzeyde tutarken diğerlerinin ihtiyaçlarıyla da ilgilenenlerdir.

Vericiler, stratejik önlemler alır.

Başarılı bir kişi, körü körüne insanlara zaman ve enerji harcamak yerine mütekabiliyet durumunu benimser. Verici olmak başkalarının önünde paspas olmak anlamına gelmez. Bunun yerine belli stratejiler geliştirmek daha etkilidir.

Emlak Ekip Lideri Olmak

Özellikle emlak işinizde bir ekiple veya alt personeller ile birlikte çalışıyorsanız, Adam’ın verici profili oldukça etkili olabilir. Bir emlak ekibi lideri olmak için yukarıda sayılan verici kişilik özellikleri ile başarıya ulaşabilirsiniz. Çünkü bu maddelerin birçoğu lider olma aşamasında zaten bildiğimiz unsurları içeriyor. Ancak her zaman olduğu gibi bildiğimiz birçok şeyi işimizde uygulamakta zorlanabiliriz. Bakış açınızı Adam’ın araştırma sonuçları dahilinde değiştirebilmek için kitabın tamamını okumanızı tavsiye ederiz.

DİĞER HABER
19 Haziran 2017