"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Y Jenerasyonu Artık Ailelerinden Kalma Evleri İstemiyor

Onlar, lüks evler yerine akıllı evleri, mimari bütünlükten yoksun gösterişli evler yerine küçük ve fonksiyonel evleri tercih ediyorlar. Onlar, kendi yaşam stillerine göre hayallerindeki oda tasarımlarını uygulamayı ve basmakalıp evlerin dışına çıkarak istediklerini ortaya koyabilmek için tamir işlerini kendileri yapmayı istiyorlar.

Evet, Y Jenerasyonunun, diğer adı ile milenyum neslinin çoğu artık böyle evler istiyor. Çünkü ev teknolojisinin yeteneklerinin görüntü cazibesinden ve ihtişamdan çok daha önemli olduğunu düşünüyorlar. Onların hayali adeta şu:

Bana bir gül bahçesi vaat etmeyin! Bana toprak kuruduğunda otomatik sulama yapan bir evi anlatın.

Y kuşağı, ev sahibi olmanın kurallarını yeniden çiziyor ve tamamen kendi gelenekleri üzerine temellendiriyorlar. Gösterişten uzak ve teknoloji ile iç içe bir yaşam tarzı…

Y Jenerasyonu, İnşaat ve Gayrimenkul Sektörünü Zorluyor

Milenyum neslinin değişen istekleri ve teknolojinin gelişmesi, inşaat sektörünü ve gayrimenkul firmalarını da hayliyle bu değişime ayak uydurmaya zorluyor. Teknolojik gelişmeler sayesinde dünya çapında alım satımların yapılması, gayrimenkul sektöründe büyük bir demografik değişimin de öncüsü oldu. Gayrimenkul firmaları, artık yeni nesil müşterilerin taleplerini karşılayabilmek için onların gözünden bakmak zorunda kalıyor.

Better Homes and Gardens Real Estate’in CEO’su ve başkanı Sherry Chris de yeni neslin bakış açısını anlamanın önemine dikkat çekiyor ve konuya şöyle giriyor:

Gayrimenkul profesyonellerinin milenyum neslinin isteklerini ve bakış açısını anlayabilmesi, en kritik noktayı oluşturuyor. Çünkü onların istekleri geçmiştekilere göre çok farklı bir bakış açısına sahip.

Ayrıca milenyum neslinin anlayış tarzını çözme sürecinde, puzzleın parçalarından birini büyük oranda teknolojinin oluşturduğunu belirten Sherry Chris ekleme yapıyor:

Çünkü bu nesil ile iletişime geçmenin en kısa yolu teknolojiden geçiyor.

Y Neslinin Ev Tipi: Teknoloji Teknoloji Teknoloji!

İkinci dikkat çeken durum ise bu neslin evlerinin bakımını yapmada çok daha yetenekli olduğudur. Y jenerasyonundaki kişilerin neredeyse üçte biri, yani yüzde 30’u, küçük tamirler yerine büyük bir ev bakımına hazırlanıyor. Yüzde 47’si ise bu bakımı yapmak için bir işçiyi eve çağırmaktansa tüm evin bakımını kendi yetenekleri ile yapmayı tercih ediyor.  

Tercih ettikleri ev tipi içerisinde ise en önemli yapıyı yine teknolojik ürünler oluşturuyor. Örneğin mutfakta ikinci bir ocak yerine televizyon olmasını tercih ediyorlar. BHG Real Estate’in yaptığı araştırma sonucunda Y neslinin yüzde 41’inin yenilenmiş bir mutfak yerine, ev otomasyon sistemleri ile donatılmış bir mutfağı tercih ettiği ortaya çıktı.

Her odanın kendi hayat standartlarını belirleyen bir özelliğe sahip olmasını isteyen Y nesli, özellikle bilindik oturma odalarını değil, “home office” dediğimiz yapıdaki odaları tercih ediyorlar. Öyle ki araştırma sonucunda bu oranın beşte bir olduğu belirlendi.

Araştırmaya katılanların verdiği cevaplar sonucunda ortaya çıkan diğer oranlar ise şöyle:

- Yüzde 43’ü yatak odalarını bir sinema salonu gibi dizayn etmeyi planlıyor.

- Yüzde 56’sı akıllı ev teknolojilerini kullanmayı hedefliyor.

- Yüzde 64’ü, eğer elinizdeki ev teknolojik yeniliklere uygun bir kablolama sistemine ve yeteneğe sahip değilse, asla o evi tercih etmeyeceğini söylüyor.

- Yüzde 84’ü, teknolojinin en üst planda olması gerektiğini düşünüyor.

- Yüzde 57’si akıllı kurutma makinesi, yüzde 48’i akıllı güvenlik sistemi, yüzde 44’ü ise akıllı termostatların bir evde olmazsa olmaz olduğunu ifade ediyor.

DİĞER HABER
25 Kasım 2019