"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Y Kuşağındaki Kişiler ile Ortak Çalışma Planı Üretmek

Y kuşağı, emlakbroker.com’u takip edenlerin çoğu kez rastladığı bir tanımlamadır ama bizleri yeni takip etmeye başlamış okuyucularımız için kısa bir tanımlama yapmayı uygun görüyoruz.

Y kuşağı, 1980 ile 1990 yılları arasında doğmuş ve ülke nüfusumuzun yaklaşık yüzde 25’ini oluşturan nesildir. Bu da yaklaşık 20 milyon insan demek oluyor. Gördüğünüz gibi bu oran ülkemiz için oldukça fazla ve üstelik gelişen teknolojiye ayak uydurma anlamında gösterdikleri performans nedeniyle personel bakımından en yüksek potansiyeli taşıyan nesil olduğunu da söyleyebiliriz.

O zaman “Bir emlak profesyoneli olarak neden Y kuşağı personellerini kazanmak zorundayım?” sorusunu bir kez daha düşünmeniz gerekir. Yukarıda teknolojiye yatkın olduklarını söyleyerek biraz ipucu verdik aslında ama sadece bununla bitmiyor tabii ki. Y kuşağındaki kişilerin ev satın alma anlamında harekete geçme olasılıkları her geçen gün artıyor. Bu da ev satış becerileri hakkında fikir sahibi olmalarını sağlıyor.

Bu nesildeki alıcıların ortalama yaşı 33 civarında ve 2030 yılına kadar bu neslin iş gücündeki payı da artacak. Şu an Y kuşağının yüzde 30’a yakını istedikleri yaşam tarzını oluşturabilecek kadar para kazanabiliyor. Gelecek üzerinde etkisini artan şekilde gösterecek olan Y kuşağındaki kişiler ile birlikte çalışmak ve hatta emlak ekibinize bu kuşaktaki kişileri katmak, en akıllıca stratejilerden biri olabilir. Peki, bunu nasıl başaracaksınız?

Onlarla Çevrimdışı Yollar ile Bağlanmak

Emlak işi, her ne kadar teknoloji ile bütünleşik hâle gelmeye başlasa da hâlâ ilk sırada yüz yüze iletişim kurma geliyor. Üstelik bu kişi sizin emlak ekibinizi temsil edecek bir kişi olacaksa, bu daha da önem kazanıyor. Aşağıda kalifiye bir potansiyel ekip üyesi ile nasıl tanışabileceğinize dair fikirler bulabilirsiniz:

  • Genç profesyonellerin bulunduğu bir yerel ağa katılın. Eğer yaşınız onlardan daha üstteyse, o zaman bu yerel ağa sizin adınıza katılıp gözlem yapabilecek genç birine bu görevi verebilirsiniz.
  • Yerel bir satış grubuna katılın. Onlar komisyon üzerinde çalışma sistemini iyi bilirler.
  • Emlak işinizi tamamlayıcı sektörlerden işe alımlar yapın. Örneğin sigortacı, bankacı, avukat, temizlik firması gibi…

Bunların yanı sıra size kolay lokma olarak sunabileceğimiz birkaç özellik vardır. Bu özelliklere sahip olan Y kuşağındaki kişilerin, gayrimenkul sektöründe daha iyi bir kariyer sahibi olabileceğini düşünebilirsiniz.

  • Onların endüstri üzerinde pek çok bilgisi vardır.
  • İster ailesinden biri olsun ister emlak işi ile ilişkili yan sektörlerde olsun mutlaka tanıdıkları vardır.
  • Daha önce bir emlak firmasında çalışmışlardır ve neyin nasıl olacağını biliyorlardır.
  • Kendi yaşlarında olan emlak çalışanlarını iyi bilirler.

Teknolojiyi Kucaklamak

Eğer en son teknolojiler ile donatılmamışsanız, Y kuşağındaki deneyimli kişileri ekibinize çekmekte zorlanabilirsiniz. Yenilikçi teknolojik araçlar, onları kendinize çekmenizde son derece yardımcı olur. Ancak basit teknolojiler bunun için yeterli değildir. Onlar, bu teknolojileri iş yaşamınızda uygulayıp uygulayamadığınıza bakacaklardır.

Bu konudaki diğer bir ipucu da sosyal medyadan faydalanmanızdır. Çünkü sosyal medya, Y kuşağındakilerin zamanlarının büyük bölümünü harcadığı yerdir. Emlak ekibinizde aradığınız pozisyon için sosyal medya üzerinden onlara yönelik bir duyuru yapmak iyi bir seçenek olabilir.

Sadece İşe Almaya Odaklanmamak

Bir kişiyi emlak ofisinize aldığınızda işiniz bununla bitmez. Dayanışma, işe alım sürecinin önemli bir parçasıdır ve işe alımdan sonra da devam etmelidir. Yani onlara sadece işe almaya değil, aynı zamanda elde tutmaya da odaklanmalısınız. Çünkü Y kuşağındaki kişilerin yüzde 90’ı, bir işe üç yıldan az bir zaman kalmayı planlayarak giriyor.

Bu kuşaktaki çalışanların ofislerinden ayrılma nedenleri arasında neler var biliyor musunuz? Patronlarının onların başarısını takdir etmemeleri ve patronun ofise girdikten sonra onlarla iletişim kurmaması. Dolayısıyla başarılı Y kuşağı personellerinizi elinizden kaçırmamak için onlarla iletişiminizi kesmemelisiniz.

Onların hayatlarını bu iş ile nasıl birbirine yaklaştırabilirim diye düşünün. Ofisinizdeki fikir paylaşımını, ödül programlarını, eğitim ve koçluk hizmetlerini, rehberlik hizmetini arttırabilirsiniz. Onların işlerinde kendilerini geliştirmelerine yardımcı olursanız, size bağlanacaklardır.

Geniş Kültür ve Büyük Bir Amaç Oluşturmak

Yeni yapılan anketlerin sonuçları gösteriyor ki Y kuşağındaki emlak personellerinin sadece yüzde 28’i aynı ofiste işlerine devam ediyor. Y kuşağındaki kişiler, kendilerinden daha büyük ve kendilerine değer katacak emlak firmalarına katılmak istiyorlar. Çalışmalarının ve faaliyetlerinin dünyada bir şeyleri değiştirecek olmasını bekliyorlar.

Bu yüzden onlara yaptıkları işin dünyada neleri değiştirdiğini hissettirmelisiniz. İnsanların hayallerindeki evi bulmalarını yardımcı olduklarında, aslında onların hayatlarını değiştirdiklerini hissettirin. İşinize daha sosyal bir amaç yerleştirerek onların dikkatini çekin. Yaptığınız işin insancıl olduğunu hissettirdiğinizde bundan etkilenmemeleri mümkün olmayacak.

Aynı şekilde emlak ofis ortamınızda bir kültür oluşturmanız da önemlidir. Ofisteki çalışma kültüründen yeme kültürüne ve paylaşma kültürüne kadar her alanı farklılaştırın. Bu kültür, onların ayak uydurabileceği ve dikkatini çekebileceği formda olsun.

Tüm bunları sağladığınız zaman, Y kuşağındaki personellerin size ve işinize uzun vadede katacakları çok daha fazla olacaktır. Bundan mahrum kalmayın.

DİĞER HABER
19 Temmuz 2019