"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Yabancı Pazarlara Açılmak An Meselesi: Google Meet, Canlı Olarak Çevrilen Altyazıları Test Ediyor

Google Meet artık canlı olarak çevrilmiş bir altyazı özelliği sunuyor. Bu, görüntülü sohbet platformunun yabancı dilleri gerçek zamanlı olarak çevirmesini sağlayarak uluslararası aramaları ve iş toplantılarını çok daha kolay hale getirebilir. 

Beta özelliği bu hafta bir Google Workspace Güncellemesi aracılığıyla duyuruldu ve şu anda yalnızca belirli Google Meet kullanıcıları tarafından kullanılabiliyor. Bununla birlikte, Google Meet canlı çeviri özelliğinin çoğu yeni beta sürümünde olduğu gibi, kapsamlı bir şekilde test edildikten sonra herkese sunulması bekleniyor. Ancak Google, özelliğin betadan ne zaman çıkacağını henüz açıklamadı.  

Bir Google Meet toplantısında konuşulan İspanyolca, Fransızca, Portekizce ve Almanca'yı gerçek zamanlı olarak tamamen çevrilmiş İngilizce altyazılara dönüştürüyor. Şu anda, özellik yalnızca yukarıda listelenen dört dilden İngilizce'ye çevrilebiliyor, ancak Google bu dil seçeneklerini ilerleyen zamanlarda daha da genişletebilir.

Bu özellik, Google Meet'in önceden var olan canlı altyazı özelliğinden oldukça önemli bir yükseltme olarak görülüyor. Platform, bir süredir konuşulan kelimeleri altyazılara dönüştürebiliyor, ancak yabancı dilleri çevirme işlevselliği istenilen performansın çok altında kalıyordu.

Google, canlı olarak çevrilen altyazıların, "Google Meet görüntülü görüşmelerinin, işbirliğine engel olan dil becerisini ortadan kaldırarak daha küresel, kapsayıcı ve etkili olmasını sağladığını açıkladı. 

"Kullanıcıların içeriği tercih ettikleri bir dilde kullanmalarına yardımcı olarak bilgi paylaşımı, öğrenme ve işbirliğini eşitlemeye yardımcı olabilir ve toplantılarınızın olabildiğince etkili olmasını sağlayabilirsiniz." 

Teknoloji devi, canlı olarak çevrilmiş altyazıların eğitim ortamında son derece yararlı olabileceğine de dikkat çekti. Bu özellik, öğretmenlerin aynı dili konuşamayan çok çeşitli öğrencilerle iletişim kurmasına olanak sağlamanın yanı sıra farklı geçmişlerden gelen ebeveynler arasında kapsayıcılığı artırma potansiyeline sahip. 

Beta özelliği yalnızca Google Workspace Business Plus, Enterprise Standard, Enterprise Plus, Education Plus ve Teaching & Learning Upgrade kullanıcıları tarafından düzenlenen toplantılar için kullanılabilir. Bu kriterleri karşılıyorsanız, özelliğe erişim için hemen başvuruda bulunabiliyorsunuz.  

Anlık olarak çevrilmiş altyazılar, dil becerisini yabancı ülkelerdeki işbirliğinin önündeki engeli kaldırarak Google Meet görüntülü görüşmelerinin daha küresel, kapsayıcı ve etkili olmasına yardımcı oluyor. Yabancı pazarlara açılmayı düşünen emlak ofisleri ve emlak danışmanlarının  görüşme içeriğini tercih edilen bir dilde kullanmalarına yardımcı olarak, bilgi paylaşımını, öğrenmeyi ve ortak çalışmayı eşitlemeye yardımcı olacak bu özellik yeni satışların habercisi olabilir. 

DİĞER HABER
29 Eylül 2021