"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Yapılacaklar Listesi

Sunumlar, sözleşmeler, pazarlama çalışmaları, potansiyel müşteri görüşmeleri, kişisel hayatınız… Bu saydıklarımız sadece gününüzü oluşturan büyük kalemler. Fatura ödemek, makale okumak, meslektaşlarınızla görüşmek, listenizdeki evleri fotoğraflamak gibi daha küçük ama önemli meseleler de var.

Ve biz bu kadar çok işin içerisinde yapılacaklar listenizdeki irili ufaklı tüm işleri tamamlamanın ne kadar zor olabileceğini tahmin ediyoruz. Hal böyle olunca da ne kadar meşgul olursanız olun, günün sonunda listenizde yapılmamış işler kalıyor ve hiçbir zaman tamamen başarılı hissedemiyorsunuz.

Aslında bu eksiklik duygusunu gidermek ve daha çok iş tamamlayabilmek mümkün, hem de sadece işlerinizi önceliklendirerek. İşlerinize önem sıralaması yapacak ve en önemli görevleri ne olursa olsun tamamlayarak eksiklik duygusundan kurtulacaksınız.

Her günün görevleri arasından 3 tanesini "MUTLAKA YAPILACAK" olarak belirlemelisiniz. Bu 3 iş için bahaneniz olmamalı ve bu 3 işten kaçmamalısınız. Tabi ki de gün içinde yapacağınız birçok iş olacak, ama listenize bu 3 işle başlamalı ve beklenmedik durumlarla karşılaştığınızda ertelenemeyecek işlerin bu 3’ü olduğunu bilmelisiniz.

"Başarı hazırlığa bağlıdır ve hazırlık olmadan başarısızlıkların ortaya çıkması kesindir." - Konfüçyus

Bu 3 işi belirlerken de kendinize şunları sormalısınız:

1# Hangi görev iş hacmimi büyütmemde en çok etkiye sahip? (Yeni kişilerle tanışmak)

2# Hangi görev belirlediğim hedefe yaklaşmama daha çok yardım edecek? 

3# Hangi görevden kaçıyorum? (Bu sorunun cevabı genelde yapmanız gereken iştir)

4# Bugün sadece bir görev tamamlayabilecek olsam, hangisi bana daha çok tatmin duygusu verirdi? 

Gününüzün en önemli 3 görevi de şu tarz şeyler olabilir:

1# Potansiyel müşteri listemden 5 kişiyi arayıp onları piyasa hakkında bilgilendirecek ve kendimi hatırlatacağım

2# Sunum yaptığım ama cevap alamadığım 3 müşterime etkileyici bir video yollayacağım

3# Var olan müşterilerimden 3 tanesini arayacak ve piyasa hakkında bilgilendirme yapacağım

Yukarıdaki görevler size basit görünmüş olabilir. Ama her zaman yapılacaklar listenize kısa vadede uygulaması kolay ve uzun vadede getirisi çok görevler eklemelisiniz. İstikrarla yerine getirilen küçük alışkanlıklar inanılmaz sonuçlar doğurur ve böylelikle her geçen gün tamamladığınız işler konusunda daha tatminkâr hissedersiniz.

DİĞER HABER
16 Mart 2023