"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Yatırımcıya Altın Tavsiye: Gayrimenkul Yatırımı Devalüasyona Karşı Koruma Kalkanı

Piyasadaki finansal kargaşa endişe verici ve dayanılmaz derecede acı verici olabilir. Küresel salgın, Büyük Durgunluktan bu yana yaşanan en büyük ekonomik krize yol açtı ve işsizlik oranı çift rakamlara ulaştı. Ayrıca, ABD doları karşısında değeri düşmeye devam eden Türk Lirasından kendimizi nasıl koruyabileceğimiz konusunda ciddi endişeler uyandırdı.

Bu sıkıntılı dönemde bir emlakçı olarak güzel haberlerimiz var. Gayrimenkul, devalüasyonuna karşı bir koruma kalkanıdır.

Müşterilerin ekonominin döngüsel doğasını anlamalarına yardımcı olacak ve iyi bir yatırım yapmalarını sağlayacak bu yedi ipucunu kullanın.

Belirsiz Zamanlar

Evini iyi bir fiyata satmayı düşünen satıcılar da dahil olmak üzere bazı potansiyel emlak alıcıları, kötü ekonomide oluşan belirsizliklerde ne yapılması gerektiği konusunda oldukça deneyimliler. 2008 yılında yaşanan emlak krizi döneminde evlerinin önemli ölçüde değer kaybettiğini gören mülk sahipleri 2010 yılında yeni bir ev satın almış olabilirler. Ev, uzun yıllar boyunca süren ıstıraptan sonra muhtemelen değer kazanmış olabilir. Alıcı ve satıcılar, ev değerlerinin keskin ve acı verici bir şekilde düştüğü 2008'de olanlara benzeyen başka bir olası durgunluktan korkabilirler.

Müşteri beklentileri, gelecekteki daha büyük belirsizliğin potansiyelini azaltmak için gayrimenkul satın almak veya gayrimenkule yatırım yapmak yerine nakit tasarrufu yapmayı da seçebilirler.

Bu endişeler meşru olsa da, emlak piyasası konunda biraz yanlış yönlendirilmiş olabilirler. Pandeminin ekonomik yansımaları, konut piyasasının çöküşünün ürünü olan Büyük Durgunlukla sonuçlananlardan önemli ölçüde farklılık gösteriyor. Mortgage kredilerinde 2008'ten bu yana işler büyük ölçüde değişti ve düzenlemeler artık çöküşe katkıda bulunan yağmacı kredilere karşı koruma sağlıyor.

Markets Are Leaving Little Room for the Fed to Be Wrong on Inflation - WSJ

Nakit biriktirmeye gelince, parayı bir hesapta boşta tutmak, devalüasyon zamanlarında tehlikeli olabilir. “Karşılıksız” daha fazla para basmak, tüketicilerin tasarruf etmek için çok çalıştığı faturaları çok daha az değerli hale getiriyor.

Yıllık enflasyon oranı çift haneleri geçiyor ve tüketicilerin tasarruf hesaplarında ( şanslıysanız ) enflasyonun altında eriyen bir getiri oranı bulunuyor. Faiz geliri, yıllık enflasyon oranı tarafından kardan adama dönüyor. Evet, enflasyon “paranız üzerindeki gizli bir vergidir ” ve önümüzdeki yıl bir enflasyon artışı kapıda bekliyor. 

Bu arada, salgının durudurlamadığı dünyamızda, konut piyasasına kıyasla borsa daha riskli ve daha düşük getiri sunuyor.

Altın fiyatlarının son zamanlarda artması tesadüf değil. Altın ve konut piyasası arasındaki korelasyon zaten kesin olarak kanıtlanmıştır. Uçucu varlıklar durgunlukla karşı karşıya kaldığında, altın ve gayrimenkul gibi sabit varlıklar gelişir. Tarihsel olarak, konut amaçlı gayrimenkul, durgunluk sırasında ve sonrasında diğer pazarlara kıyasla daha iyi performans göstermiştir.

Emlak danışmanları olarak, müşterilerin zihniyetlerini küçülme korkularından fırsat, istikrar ve genişleme umutlarına çevirebilirsiniz.

The IRS Barely Bothered to Audit Super-Rich People Last Year

Alıcıları ve Yatırımcıları Yönlendirmek için 7 İpucu

  • Alıcılara belirsiz bir piyasada aşırıya kaçmamalarını tavsiye edin. Müşterileriniz kenara biraz para ayırmalı. Altın tüm değişken piyasalarda hâlâ bir servet deposudur. Ayrıca, herkesin acil durumlar için biraz nakit paraya ihtiyacı vardır.
  • Bir yatırım amaçlı gayrimenkulün yeterli nakit akışı sağladığından emin olun. Bu riskli, boş bir nakit şekli değildir - yatırımcı için çalışan nakittir. Müşterinizin mülkü değer kaybetse bile, durgunluktan önce kaybetse bile, büyük olasılıkla bir durgunluk sırasında nakit akışını sürdürecektir. Nasıl akıllıca yatırım yapılacağına dair emlakbroker.com makalelerimizi okuyun.
  • Piyasayı inceleyin. Tetiği çekmeden önce müşterilerinizin doğru yatırım yapılacak yerleri araştırmasına yardımcı olun. Özellikle yüksek talep gören bölgelerde ki konutlara odaklanın. Konutta, A sınıfı kalite özellikleri durgunluğa karşı dayanıklıdır. Uzun vadeli yatırımcılar kırsal bölgelerdeki kira getirisi sağlayacak mülkleri satın almakta yanlış yapmazlar. Şu anda pandemi kaynaklı şehri terk eden insanlar için güçlü bir baskı var. Giderek daha fazla insan, daha az nüfuslu bir bölgede hala tüm modern kolaylıklara sahip bir şeyler bulmak istiyor.
  • Kazanmak için oynamak bir oyun planı gerektirir. Yatırımcı müşterilerinizin şehirlerde veya kırsal pazarlarda farklı emlak türleri ile portföylerini çeşitlendirecek hedefler ve uzun vadeli stratejiler belirlemelerine yardımcı olun. Finansal krizler sırasında tüm bölgeler eşit şekilde etkilenmez. Belirsizliğin kol gezdiği bu zamanda durgunlukların her zaman geleceği düşüncesiyle uzun vadeye odaklanın.
  • Panik yapmayın ve fiyatlar dibe vurduğunda satış yapmayın. Durgunlukların gelip gideceğini bildiğiniz için, müşterilerinize mümkünse tsunaminin geçmesine izin vermelerini tavsiye edin. Ekonomik döngüler belirlidir ve emlak fiyatları tarihsel olarak her zaman yükselmiştir ve kiralar her zaman kazançlı nakit akışını sürdürmüştür.
  • Belirsiz zamanları avantajınıza kullanın. Düşük faiz oranları, alıcı ve yatırımcı müşterileriniz için mülkleri ele geçirme fırsatına bir örnektir, likit rezervleri düşük olan mülk sahipleri ise bu süreçte panik içinde satış yapar.
  • Para genellikle satarken değil alırken kazanılır. Bu paradoksu anlamak müşterileriniz için hayati önem taşır, özellikle para birimi değer kaybetmeye devam ederse ve/veya ülke tam bir durgunluğa girerse, bu piyasa ev sahipleri veya satıcılar için ideal zamanlar değildir. Yazımızın başında söylediğimiz gibi, doğru bir yatırımın değerli taşları durgunluk ve enflasyona karşı her zaman koruyucu bir kalkan olacaktır.

Müşterilerinizi eğiterek ve potansiyel pazar değişiklikleri için hazırlayarak hem zihinsel hem de finansal olarak dayanıklılık geliştirmelerine yardımcı olun. Emlak yatırımları, yalnızca bir menkul portföyünü güçlendirmekle kalmayıp aynı zamanda para birimi devalüasyonuna karşı dirençli olan “sonsuza kadar para kazandıran” bir yatırımdır.

Arabaların uçtuğu, beynimizdeki çiplerin bulut sunucularında düşünce depolayabildiği ve uzay biletlerinin satıldığı bir gelecekte bile, insanların geceleri ev diyebilecekleri ve kafalarını koyabilecekleri bir yere ihtiyaçları olacak. Mars'ta olsa bile gayrimenkule her zaman ihtiyaç duyulacaktır.

DİĞER HABER
07 Nisan 2023