"Tüm doğru malzemelere sahip olmakla her zaman iyi bir pasta yapılmaz." Emlak Broker
Yeni Bir Pazara Açılırken Çevre Edinmenin Yolları

Emlak işinde bazen çalıştığınız bölgeyi değiştirmeniz gerekir veya kendinize fazladan yeni bir pazar alanı oluşturmak istersiniz. Ancak bunu yapmak hiç de kolay değildir. Yeni açılacağınız pazarda halihazırda hizmet veren başka emlak profesyonelleri pazarı ele geçirmiş olabilir.

Yeni açılacağınız pazar, normalde hizmet verdiğiniz pazarda alıştığınız müşteri tipinden daha farklı bir profil çiziyor olabilir. Alışkanlıklar, çevre özellikleri, piyasa ve algılar değişik olabilir. O zaman tüm bu değişimin içerisine nasıl ayak uyduracak ve yeni pazarınızda sıyrılmayı başaracaksınız? İşte bu makalede bunlara bir cevap arıyoruz.

Doğru Anda Topluluğa Katılmak

Yeni girdiğiniz bir emlak pazarında öncelikler topluluğunuzu oluşturmanız gerekir. Bunun için de mümkün olduğunca fazla etkinliğe katılmalısınız. Spor kulübüne kaydolarak oradaki kişiler ile tanışmak, çocukların etkinliklerine katılarak anne ve babaları ile iletişim kurmak, belediye meclisinden isimler tanıyarak onlarla bağlantıya geçmek ve hatta cami cemaati ile sohbet etmek bile bu minvalde çok önemli. Yeni pazarınızda hitap edeceğiniz insan profilini tanımak, atacağınız ilk adım olmalıdır.

İş Bağlantıları ile Potansiyel Müşteri Kazanmak

Yerel iş dünyasında temas kurmak biraz zordur ama sabredince ilerleme kaydetmeye başlarsınız. Örneğin yerel pazarınızda düzenlenen küçük işletme sahipleri ve girişimciler için düzenlenen toplantıları takip ederek bunlardan bir tanesine katılım gösterin. Bu toplantı sırada kendinizi 10 dakika boyunca tanıtın. Burada edineceğiniz yeni bağlantılar sizin için önemli bir kaynak olur.

Ev kredisi sağlayan yerel bankalar ile bağlantı kurabilirsiniz. Bu sayede satın alma işlemine başlayabilecek insanlar ile tanışma fırsatı bulabilirsiniz. Nasıl mı? Siz banka yetkilisine müşteri paslayacaksınız, o da ev kredisi çekmek için gelen insanları size yönlendirecek. Tüm bu ve benzeri eylemleri online ortam üzerinden de yapın. Video e-postaları, blogları, sosyal medya topluluklarını kullanabilirsiniz.

Kendi Çiftliğinizi Yetiştirmek

Bölgenizdeki demografik yapıyı iyi bilmeli ve buna göre kendinize sosyal çiftlikler kurmalısınız. Belki sürekli gittiğiniz o spor salonu, zaman içinde sizin sosyal çiftliğiniz haline gelebilir. Belki pazar alanındaki ebeveyn müşterilerin dikkatini çeken bir emlak profesyoneli olabilirsiniz. Ya da video kullanarak evini pazarlamayı isteyen ev sahiplerinin ilgisini çekmeyi başarırsanız, pazar alanındaki bu tip müşterilerden kendinize bir sosyal çiftlik oluşturabilirsiniz.

Elbette ki bunun için kendinizi bu sosyal alanlarda tanıtmaya ihtiyacınız var. Örneğin kendinizi anlatan bir video çekerek bunu yayabilirsiniz. Belli bir niş hedefi seçip onların size soracaklarını düşündüğünüz soruların cevabını verin. Bu şekilde her soruya bir cevap şeklinde hazırladığınız kısa videoları sosyal medyada ve Youtube’da paylaşarak ününüzü arttırmaya başlayın.

Bu sayede her bir bağlantıdan yıl içerisinde 1 müşteri kazanma şansınız olur. Bağlantı sayınız ne kadar fazla olursa müşteri sayınız da o kadar artar.

Facebook’a Dalmak ve Maden Aramak

Facebook’ta satıcı değerleme reklamları ile başlayabilir veya düşük maliyetli müşterilere değer katabilirsiniz. Facebook reklamları, etkili kullanıldığında çok iyi sonuçlar verebiliyor. Bu konuda bir diğer önemli olan şey ise sosyal medyadaki her kurduğunuz bağlantının peşini bırakmamanızdır.

Örneğin sosyal medya üzerinden e-posta adreslerini sizinle paylaşmayı kabul eden kişiler ile iletişiminizi kesmeyin. Onlara bir teşekkür videosu gönderin mesela. Veya ev satın alıp satma potansiyeli olanlara faydalı bilgiler veren kısa videolarınızı göndererek onları ödüllendirin. Yeni pazarınızdaki kişileri kendinize çekmeniz, en hızlı bu yöntemlerle olabilir.

DİĞER HABER
05 Şubat 2018