"Tüm doğru malzemelere sahip olmakla her zaman iyi bir pasta yapılmaz." Emlak Broker
Yeni Bir Pazarlama Yöntemi: Damla E-posta Pazarlaması

Bu makalemizde belki sizin için yepyeni bir kavram olan "damla e-posta" pazarlamasından bahsedeceğiz. Öncelikle şunu belirtelim ki ülkemizde emlak sektöründe damla e-posta pazarlaması henüz pek bilinmiyor ve bu nedenle de pek fazla uygulanmıyor.

Ancak potansiyel müşteri kazanma anlamında damla e-posta pazarlamasının ne kadar önemli olduğuna dair edindiğimiz deneyimler, bu yöntemi sizlerle paylaşma isteğini bizde uyandırdı. O zaman damla e-postalar hakkında en çok merak edeceğiniz soruları cevaplandırarak açıklamaya çalışalım.

Damla e-posta pazarlaması nedir ve amacı nedir?

CRM sisteminizde veya veri tabanınızda ister 20 ister 200 potansiyel müşteri olsun, onların her birini belli aralıklarla ve belli içeriklerle beslemeniz gerekir. Hiç kimse ilgi görmediği birinden hizmet almak istemez. Bu nedenle onlara değer katacak içerikler ulaştırmanız gerekir. Bunun da en iyi yolu e-posta göndermektir. Buraya kadarını zaten e-posta pazarlaması makalelerimizden biliyor olabilirsiniz. Müşterilerin ilgisini çekecek içerikler hazırlamak, uygun başlıklar seçmek, video içerikli e-postalar hazırlamak ve takip için hazırlanan uygulamaları kullanarak e-postalarınıza gösterilen ilgiyi incelemek... Tüm bunlar e-posta pazarlaması içerisinde yer alan unsurlardır.

Damla e-posta pazarlamasının bildiğimiz standart e-posta pazarlamasından farkı ise her müşteriye özel seri e-postalar oluşturuyor olmanızdır. Örneğin bir potansiyel müşteri belirlediniz. Bu müşteri için hazırlayacağınız ilk e-posta, kendinizi ve yaptığınız işi tanımlayan bir içeriğe sahip olacaktır. Bu e-postanızın ardından cevap almayabilirsiniz ama bir hafta sonra aynı müşteriye ikinci bir e-posta atarsınız. Bu seferkinde müşterinin sosyal medya hesabındaki ilgi alanlarından faydalanarak daha kişisel sunumlar hazırlarsınız. Bu tip bir e-postaya da cevap almayabilirsiniz. Ancak siz bir hafta sonra yeniden bir e-posta hazırlayıp gönderirsiniz. Bu seferkinde müşterinin ilgisini çekecek bir kampanya oluşturursunuz. Bu sürecin sonunda size cevap gelir veya gelmez.

Ama en önemlisi, damla e-postaları gönderdiğiniz süre boyunca size geri dönüş olmasa bile markanızı kişilerin zihnine yerleştiriyor olmanızdır. Günün birinde ihtiyaçları olduğunda size dönüş yapmaları için onlara bir fırsat vermiş olursunuz.

Her emlak profesyoneli damla e-postalar göndermeli mi?

Bu sorunun cevabı için şu oranı vermemiz önemli. Hangi sektörde olursa olsun pazarlamacıların yüzde 80'i, e-posta pazarlamasının arama pazarlamasından çok daha fazla getirisi olduğuna inanıyor. Elbette ki bunda mobil teknolojinin insanların hayatındaki etkisi de önemli. Mobil kullanımının önemli ölçüde artmış olması, e-postaların daha sık kontrol edilmesini ve takip edilmesini sağladı. 

Diğer yandan damla e-posta pazarlaması, çok daha özgür bir ortamda çalışmanızı sağlıyor. Potansiyel müşterilerinizle paylaşabileceğiniz içeriğin türü, konu başlıklarındaki varyasyonlar, harekete geçirici mesajlar ve iletilerinizin sıklığı gibi konularda tamamen özgürsünüz. Bu da belki daha yaratıcı pazarlama fikirleri üretmenize neden olabiliyor.

Bir damla e-posta kampanyası nasıl başlatılır?

Geri dönüş almak istediğiniz kaç bildirim olacağını veya göndereceğiniz e-postanın sayısını düşünmekten ziyade, öncelikle potansiyel müşterilerinizin özelliklerini ortaya çıkarmalısınız. İlk kampanyalarınız çoğunlukla deneme yanılma yöntemi ile olacaktır. Bu nedenle ilk denemelerinizde kendinize şu soruyu sorun: "Acaba potansiyel müşteriler benden ne öğrenmek ister?

Diyelim ki birkaç çocuklu geniş ailelere ev satma konusunda uzmansınız. O zaman potansiyel müşterilerinize çevresinde kaliteli okullar bulunan satılık listeler hakkında bilgi veren bir video hazırlayabilirsiniz. Onlara bir ev satın almakla ilgili bilgiler içeren e-postalar gönderebilirsiniz. Tabii ki bu bilgileri belirli aralıklar ile bir seri şekilde göndermelisiniz.

Bir damla e-posta serisi ne kadar sürüyor?

Bir potansiyel müşteriyi kazanmak için hazırlayacağınız damla e-postaların sıklığına göre süreç de değişiklik gösterir. Ancak genellikle bir damla e-posta kampanyası dört adet e-postadan oluşur. Bunları sırayla dört günde bir de gönderebilirsiniz, birer hafta arayla da gönderebilirsiniz. Bir örnek üzerinden açıklayalım.

E-posta 1: En iyi potansiyel müşterilerinize tanıtım metni ve varsa markanızı tanıtıcı bir video içeriği gönderin.

E-posta 2: Son zamanlarda satılan mülkleri sergileyebileceğiniz bir 3D turu gönderin.

E-posta 3: Piyasa raporları veya görsel, hareketli rehberlik içeren metinler gönderin.

E-posta 4: Onları web sitenizdeki içeriklere yönlendirecek bağlantılar gönderin ve size ulaşmalarını sağlayacak çağtı butonları eklemeyi unutmayın.

DİĞER HABER
29 Mart 2018