"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Yeni Teknoloji ile Evin Onarım Sonrası Nasıl Gözükeceğini Öngörmek Artık Mümkün

Ev alımlarında kişiler için en büyük soru işaretlerinin bir kaynağı da onarımlardır. Ek masraf yapmanın yanı sıra işlemin istenilen şekilde yapılması ve öyle olsa bile sonucun beklenilen memnuniyeti vermesi asla garanti değildir. Ancak bu durum ERA Gayrimenkul’un yeni geliştirilmiş gerçeklik teknolojisi ile değişmek üzere.

Evi satın alan müşteriler, evin büyük veya küçük birkaç onarım evresinden sonra neye dönüşeceğini hayal edip, bu hayal üzerinden çeşitli kararlar alır ve bu da her zaman onarımı biten evin, hayaldekiyle örtüşmemesi gibi önemli bir risk taşır.

Ancak dünyanın en büyük gayrimenkul şirketlerinden biri olan ve dünya çapında yaklaşık 2300 ofisi bünyesinde bulunduran ERA Gayrimenkul, sektöre özel geliştirilmiş yeni arama motoruyla bu probleme kökten bir çözüm getiriyor.

Peki ama nasıl? Aslında bu proje oldukça basit bir fikrin, yenilikçi bir teknolojiyle hayata geçirilmesi olarak nitelendirilebilir. İsmi “ERA Ayırıcı Özellikler” yaşam tarzı arama motoru, geliştirilmiş  gerçeklik (AR) ve ileri teknolojinin bir kombinasyonu. Bu arama motorunun birçok çeşitli özelliği mevcut ve tek bir amacı var: hayalle gerçek örtüşüyor mu sorusunun cevabını öngörmek.

Temelde birkaç renkli panjur ve hoş bir badana ile hayal edilen evin aslında çok daha fazla incelenebilecek yönü olduğu lakin ortalama bir alıcının hayalinde bunun çok da ötesine gidemediği bir gerçek. ERA Ürün Pazarlama ve Geliştirme müdürü Frank Malpica’ya göre bu arama motoru, evi satın alacak kişilerin birkaç yüzeysel onarıma kanmasını önleyip, evin işlemlerden sonraki halini gözler önüne sererek alıcıları evin tam potansiyelini hayal etmeye çalışmak derdinden kurtarıyor.

Arama motoru sunduğu özellikler bakımından oldukça zengin. Böylelikle kullanıcı kendi aklındakinden farklı şeyleri de deneyerek daha hoşuna gidebilecek yeni fikirler keşfedebiliyor. Örneğin evin dışını ilk olarak hayal ettiği gibi yeşil olarak belirleyen kişi, diğer renkleri de kolaylıkla test ederken fikrini aniden maviyle değiştirebiliyor. Boyama seçeneklerine ek olarak, zemin yenilemeleri ve hatta lavabo tipleri gibi evi modernleştirebilecek her türlü detaylı onarım özellikleri de bu arama motoruna dahil. Hatta bu süreç içerisinde olur da yardıma ihtiyaç duyulursa, alıcının derdini kullandığı öngörüsel teknolojiye dayanarak verdiği belli başlı onarım tavsiyeleriyle yine bu arama motoru çözebilir.

Malpica, “Satın alanlar kişiselleştirme ister.” açıklamasına bu yeni teknolojinin öncelikli hedef kitlesinin lüks mülkler olduğunu ekledi fakat diğer ürünler de daha geniş bir hedef kitlesine ilerleyen haftalarda sunulacak. Malpica, sözlerinin devamında müşteriler için şu ifadeyi kullandı: “Bir eve gelip aradıkları şeyin ufak da olsa bir kısmını bulabilmek ve sonrasında bunu kendileri yapmak istiyor.”

Şu an için bu teknolojinin tek sıkıntısı, arama motorunun sadece ERA tarafından belirlenen evler ile sınırlı olması. Şirket zaman ilerledikçe bu listeyi devamlı olarak yeni mülklerle güncelleyeceğini açıklıyor.

Malpica’nın yaptığı diğer ilgi çekici bir açıklama ise, ERA’nın tüm ülkedeki 130.000 yeni inşaat birimine erişip onları listeleyebilmek amacıyla Builders Digital Experience ile iş birliği yaptığı. Böylelikle ERA’nın bünyesindeki danışmanlar yeni birimlere erişip, onları müşterilerine gösterebilecekler. Yani bu süreçte ERA danışmanları, sektörde dışardan rakiplerine karşı çok kritik bir üstünlük de yakalıyor diyebiliriz.

Malpica açıklamasının devamında şunları söyledi, “Yeni ev inşaatlarını yerel seviyede sıkca saklanan birer sır gibi görüyoruz. Çoğu zaman, yeni ev inşaatları konu olunca emlakçılar olaya dahil edilmiyor. O envanterin büyük bir kısmı MLS’e gitmiyor.”.

Yeni konaklama birimleri, spesifik olarak yeni mülkler için yapılmış bir MLS olan Building Digital Experience’ın, New Home Source Professional’ında gösterime sunulacak. Bu gösterimde MLS’in detayları ve yeni arama motoruyla beraber sektöre nasıl bir yön vereceği sorularının cevaplanması bekleniyor.

Ancak şu an kesin olan bir şey varsa o da ERA’nın sektöre getirdiği inovatif nitelikte bu teknoloji ile gayrimenkulun en önde gelenlerinden olarak yerini koruyacağı ve bu teknolojinin aktif kullanımı ile ev satın alımlarının yenilikçi bir değişim yaşayacağı.

İlgili: Rooomy: Almaya Karar Vermeden Önce Evini Tasarla

DİĞER HABER
06 Temmuz 2018