"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Yeni Yılda Önem Sırasına Göre Başvurabileceğiniz Pazarlama İmkânları

Yeni bir yıla girmek için önümüzde az bir zaman kaldı. Zamanın nasıl geçtiğini düşününce şaşırmamak elde değil. Ve her yıl gayrimenkul pazarlamasında küçük de olsa bir takım değişikliklere tanık oluyoruz. Bu değişikliklerin en belirgin özelliği, modern metotların öneminin artarak diğerlerinin önüne geçiyor olması. Artık modern metotlar, pazarlama imkânları sıralamasında kendine daha öncelikli bir yer ediniyor.

Acaba 2020 yılında gayrimenkul pazarlama imkânları arasından hangileri sıyrılacak? Eğer bu oyunda kendinize daha rekabet edebilir bir alan yaratmak istiyorsanız, aşağıda sizler için hazırladığımız öncelik sırasına göre pazarlama imkânlarını yeni yılda uygulayabilirsiniz.

Bir iş planı yapın

Eğer henüz bir iş planınız yoksa hemen hazırlamaya başlayın deriz. Her başarılı firma, endüstrideki başarısına ulaşmadan önce mutlaka bir iş planı dahilinde ilerlemiştir. Herhangi bir işte olduğu gibi, amaçları belirlemek, o amaçlara ulaşmak için plan yapmak ve yıl boyunca o planı takip etmek, hayati öneme sahiptir.

Düzenli olarak Facebook’u kullanın

Sosyal medya denilince Facebook hala ilk akla gelen platform olma özelliğini sürdürüyor. Bir Facebook işletme sayfası kurmak ve bu sayfa üzerinden markanızı tanıtmak, hala en iyi pazarlama seçeneklerinden birisi. Facebook sayfanız üzerinden, listenizi pazarlamanız, blog içeriklerinizi yaymanız, müşterilerle olan ilişkinizi daha derinleştirmeniz mümkündür.

Benzersiz bir içerik oluşturun

Blogunuz veya web siteniz için benzersiz içerikler oluşturmak çok önemlidir. Hedef kitlenizin okumak isteyeceği konuları bir liste haline getirmeye çalışın. Onların size sorular yönelttiğini ve bu sorulara cevap vermeniz gerektiğini düşünün. Sizden ne hakkında bilgi almak istiyorlar? İçeriklerinizi buna göre oluşturun.

Etkinliklere katılın

Kişiler arası etkileşim kurmak, bir pazarlama bakış açısı edinmek için hala en iyi yöntemlerden biridir. 2020 yılında daha fazla etkinliği takip edin ve onlara katılmaya çalışın. Örneğin bir spor etkinliğine katılmak veya gayrimenkul sektörü ile ilgili bir fuara katılmak gibi…

Instagram’a dahil olun

Günümüzde her 40 tüketiciden 25’inin görsel içeriklere daha fazla tepki gösterdiği biliniyor. Tamamen görsel üzerine kurulu olan Instagram platformu, bu anlamda büyük bir etkinliğe sahip. Listelerinizin fotoğraflarını, dekorasyon fikirlerini ve benzeri görselleri Instagram hesabınız üzerinden paylaşmaya başlayın.

E-posta pazarlamasında bir adım ileri gidin

E-posta kampanyaları, gayrimenkul pazarlama aktivitelerinin önemli bir parçasıdır. Günlük basit e-postalarla müşterilerinizi boğmak yerine, onlara farklı kampanyalar şeklinde e-postalar gönderebilir ve daha fazla dikkatlerini çekebilirsiniz.

Deneyimlerinizi sergileyin

Okuyucularınızla paylaşmak isteyeceğiniz tavsiyeler ve deneyimler için üçüncü taraf seçenekleri kullanın. Örneğin yerel baskı yayınları, online bloglar, yerel gazeteler gibi… Pazarda lider olduğunuzu kanıtlamanın en iyi yöntemlerinden biri, deneyimlerinizi farklı ortamlar üzerinden kişilere ulaştırmanızdır.

Diğerlerini eğitmek

Deneyimlerinizi diğerleri ile paylaşmak için en etkili yöntemlerden biri de insanlarla yüz yüze yapacağınız görüşmelerle olur. Gayrimenkul yatırımı konulu bir seminer düzenleyin, bir yemek organizasyonu planlayın ve insanlara bildiklerinizi anlatın.

Görüş ve referanslar toplayın

İş yaptığınız müşterilerden geri dönüş almanız, onların size referans olacak görüşlerini sormanız, size daha fazla müşteri kazanma anlamında büyük fayda sağlar. Onlara iş yaptıktan sonra sunduğunuz hizmet hakkında ne düşündüklerini sorun ve aldığınız bu görüşleri yayınlama izni alın.

Youtube ile niş alanınızı etkileyin

Google’ın sahibi olduğu Youtube, stratejinizin önemli bir parçasını oluşturmalıdır. Youtube’da yayınlayacağınız kısa ve etkili videolar ile niş pazarlama hedefinizi on ikiden vurabilirsiniz.

Canlı yayın özelliğini unutmayın

Youtube ile edindiğiniz video deneyiminin bir adım daha ötesine geçerek, Periscope ve Facebook Live gibi canlı yayın platformlarından da yararlanmayı unutmayın. Bir canlı bağlantı yaparak örneğin müşterilerinizin sorduğu soruları yanıtlayabilirsiniz.

Sanal turlar ile etkileyin

Henüz sanal turlar ile sunum yapma özelliğinden faydalanmadıysanız, diğerlerinden bir adım geridesiniz demektir. Bu teknoloji, bir evin gösterimi için mükemmel bir seçenek olabiliyor. Hem müşterileri etkilemek açısından hem de size kazandıracağı zaman ve para tasarrufu açısından son derece etkili bir yöntemdir.

Bonus: Y kuşağının dikkatini çekin 

2020 yılında düzenleyeceğiniz pazarlama kampanyalarında Y kuşağının ilgisini ve dikkatini çekecek reklamlar hazırlayın. Şimdinin karar vericileri durumunda söz sahibi olan bu gençliği hiç bir şekilde unutmayın deriz. Özellikle yoğun olarak kullandıkları sosyal mecralarda varlığınızı onlara hissettirmenin bir yolunu bulun. Bunun için Y kuşağının yoğun olarak kullandığı Snapchat uygulamasına özel kampanyalar düzenleyerek başlayabilirsiniz.  

DİĞER HABER
30 Eylül 2019