"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Yeni Yılda Rekabet Etmenizi Sağlayacak Pazarlama Stratejileri

Emlakbroker.com ekibi olarak, daha birkaç ay öncesine kadar, yeni girdiğimiz 2022 yılında gayrimenkul sektöründe ne gibi değişikliklerin gerçekleşebileceğine dair olası ihtimaller üzerine makaleler hazırlıyorduk. Şu an geldiğimiz noktada 2022 yılının son günlerine girmek üzereyiz ve şöyle bir dönüp baktığımızda zamanın ne kadar çabuk geçtiğine inanamıyoruz. Dolayısıyla önümüzdeki üç ay içerisinde, sitemizde bol bol 2022 yılının gayrimenkul sektörünü değerlendiren makalelerimiz ile karşılaşabilirsiniz.

Bu makalemizde ise kısmi olarak yaklaşan 2023 yılında benimseyebileceğiniz pazarlama stratejilerinden bahsedeceğiz. Elbette ki bahsedeceğimiz stratejileri uygulamaya geçirmek için illa ki yeni yılın gelmesini beklemenize gerek yok. Sektör içinde olduğunuz her an, yeni bir stratejiye doğru yelken açma imkânına sahipsiniz. Ancak insanlardaki özel günleri kendine birer başlangıç olarak belirleme güdüsünü bildiğimiz için, makalemizin konseptini de ona göre hazırladık. ☺

Aşağıda sırayla bahsedeceğimiz her bir pazarlama stratejisi, iş yaşamanızda önünüzü açacak ve taze, yepyeni bir başlangıç yapmanızı sağlayacak özelliklere sahiptir. Her zaman, şu an olduğunuzdan daha iyi bir noktaya gelmeyi hayal ettiğinizi biliyoruz. Dolayısıyla ihtiyacınız olan daha fazla müşteri ve daha fazla referansı elde etmek için doğru pazarlama stratejilerini belirlemeniz gerektiğinin de farkındayız. Haydi başlayalım…

Yardım elinizi uzatmak için en iyi 5 müşterinizi seçin ve referans isteyin

Pazarlama stratejilerinde en etkili seçeneklerden biri çalıştığınız müşterilerin size referans olmasıdır. Referanslar, muhtemel müşterilere ve iş ortaklarınıza sizi anlatan en önemli unsurlardır. Aynı zamanda referanslar, mevcut müşterileriniz ile sağlam ve uzun ömürlü ilişkiler kurmanız için de son derece etkilidir. Size referans olacak müşteriler, pazarlama iletişiminizin ve sunumlarınızın çok daha inandırıcı olmasını sağlar. Bu nedenle henüz referans yorumlarını almadığınız müşterileriniz varsa, içlerinden en güven duyduklarınız ile iletişime geçerek referans toplamaya başlayabilirsiniz.

Kendi podcastinizi kaydedin

Podcast, insanların dinleyebileceği bir dijital bir ses dosyasıdır. Video içermez ve geçmiş müşterilerinizle küçük röportajlar yapmanız için mükemmel bir seçenektir. Aynı zamanda ev yenileme uzmanları ile pazar trendleri üzerine veya finansman koşulları üzerine söyleşi yapabileceğiniz etkili bir araçtır. Bu şekilde hazırlayabileceğiniz ses kayıtlarını web sitenizde ve sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak, çok sayıda potansiyel müşteriye ulaşmayı başarabilirsiniz.

Bir animasyon videosu oluşturun

Bu strateji biraz gözünü korkutuyor olabilir. Animasyon videosunun nasıl oluşturulacağına dair hiçbir fikriniz olmayabilir. Zaten profesyonel ellerde üretilen animasyon videolarının nasıl yapıldığı ile ilgili bilginiz olması çok uç bir nokta olurdu. Bir animasyon videosu oluşturmanızdan kastımız, profesyonel bir yardım alarak firmanızı ve sizi yansıtacak eğitici ve eğlendirici videolar hazırlamanızdır. Bu sayede insanları eğitip eğlendirirken aynı zamanda marka farkındalıklarını da pekiştirmiş olursunuz.

Blog, yerel bir dergi veya gazetede deneyimlerinizi paylaşın

Marka farkındalığınızı arttırmanızın ve listeniz hakkında insanların daha fazla bilgi sahibi olmasını sağlamanın bir yolu da paylaşmaktan geçer. Deneyimlerinizi kendinize saklamak yerine, yerel gazete ve dergilerde, sektörel bir site veya blogda bunları paylaşmayı tercih edebilirsiniz. Bu, aynı zamanda röportajınız sırasında okuyucular tarafından sizin bir gayrimenkul uzmanı olarak görülmenizi ve hedef kitlenize dair mesajlar vermenizi de sağlar.

Yazmak ve bilginizi diğer insanlarla paylaşmak gerçekten çok keyifli ve dünyanızı renklendiren harika bir duygu. Bu deneyimi bir defa yaşadığınızda bir daha bırakamayacaksınız.  

Listenizi sunmak için Pinterest platformunu kullanın

Bir ultra görsel sosyal medya platformu olan Pinterest, portföy listenizi sunmanız için harika bir kanaldır. Bireysel oluşturabileceğiniz bir pano üzerinden tüm yeni listelerinizi müşterilerinize sunabilirsiniz. Örneğin “Ocak Ayı Listeleri” veya “2023 Kış Sezonu Listeleri” gibi isimler ile dikkat çekebilirsiniz.

Kullanışlı araçlar üzerine markanızı damlayarak hediye edin

Bazen şaşırtıcı ve sevindirici sürprizler yapmanız, müşterileri size daha çok bağlamaya yarar. Çünkü bu sektörde çalışmak başkadır. Güven duygusunu ve güçlü bir iletişimi gerektirir. Müşterilerin hayatlarında çok önemli bir adım olan ev alım satımı, bu konuda onlara yardımcı olacak kişi olarak size bağlanmasını gerektirir. Onlarda güven duygusunu oluşturabilmek ve dikkatlerini çekebilmek için küçük hediyeler hazırlayabilirsiniz. Örneğin bir şişe açacağı veya bir magnet üzerine markanızı yerleştirerek hediye edebilirsiniz. En azından müşteride marka bilinci oluşturmak adına etkili olabilir.

Kendi videonuzu çekin

Bildiğiniz üzere Youtube platformu milyonlarca Youtuber ile dolmuş durumda. Bu Youtuber’lar arasından ününü arttıranlar, para kazananlar ve daha farklı şekilde faydalananlar mevcut. Siz de işinizin bir parçası olarak bir Youtube kanalı açabilir ve kaydettiğiniz videoları kanalınızda paylaşabilirsiniz.

Günümüzde artık video kaydetmek için ekipmana çok fazla para yatırmak gerekmiyor. Amatör bir ekipmanla bile muhteşem videolar hazırlayabilmek mümkündür. Hatta hepimizin elinde bir tane olan akıllı telefonlarla bile çok iyi işler çıkarabilirsiniz. Kısa ve hedeflediğiniz konuya odaklandığınız etkili videolar çekerek müşterilerinizi etkileyebilirsiniz.

DİĞER HABER
16 Aralık 2022