"Tüm doğru malzemelere sahip olmakla her zaman iyi bir pasta yapılmaz." Emlak Broker
Yerel Pazarlama Konusunda Uzmanlaşmanız için Tavsiyeler

Gayrimenkul danışmanlığı oyununuzu bir adım öteye taşımanızın zamanı geldi. Gayrimenkul piyasasındaki rekabet her geçen gün artıyor ve sektörün en hareketli dönemlerden olan kış sezonu geldi çattı. Mevsimsel değişkenliklerin işlere de yansıdığı bu dönemlerde size soracağımız soru çok basit; Tempolu ve hareketli geçen bir döngüde iş hacminizi büyütmek için ne yapabilirsiniz?

Yerel Pazarlama

Yerel pazarlama, aktivitelerinizi küçük bir bölge üzerine odaklamanız anlamına geliyor ve sizi rakiplerinizden farklılaştırabilecek en iyi uğraşlardan birisi. Yani pazarlama konusunda odağınızı büyük bir semt gibi geniş bir alan yerine niş bölgeniz olan küçük bir muhit üzerinde tutuyorsunuz.

Bu taktiğin en önemli geri dönüşlerinden birisi web sitenizdeki trafik konusunda olacak. Yani özelleşmiş pazarlama kampanyalarınız sayesinde uzmanlaştığınız muhit ile ilgili bir arama yapıldığında üst sıralarda görüneceksiniz. Müşterilerinin arama yaptıklarında karşılarına çıkan ilk danışman olmanız müşteri veri tabanınıza yeni potansiyel müşteriler eklemeniz demek.

Niş bir bölge üzerine yoğunlaştığınızda rekabet alanınızı da küçültmüş olacaksınız. Artık şehirdeki tüm danışmanlarla yarışmanız gerekmiyor. Hele ki müşterileriniz ile ilgili edindiğiniz verileri pazarlama planınıza dâhil ederseniz, muhitinizdeki uzman unvanını kazanmanız ve rekabette öne çıkmanız işten bile değil.

Yerel pazarlama konusunda başarılı adımlar atabilmek içi aşağıdaki 8 öneriyi inceleyebilirsiniz:

1. İçeriklerinizi Yerelleştirin

Bu öneri tüm içerik paylaşımlarınız için geçerli fakat bloglarınızın içeriğini yerelleştirmeniz oldukça büyük önem taşıyor. Blog yazıları muhit hakkında uzmanlığını kanıtlayabileceğiniz bir platform yaratması açısından çok önemli.

  • Yeni açılmış ve oldukça beğendiğiniz bir restoran mı var?
  • Geçen hafta sonu dağ yürüyüşüne mi gittiniz?
  • Muhitte bir aktiviteye ya da geziye mi katıldınız?
  • Yakınlarda bir sosyal yardım gecesi mi düzenlenecek?

Bu listedeki her madde hakkında yazabilir ve listeyi uzatabilirsiniz. Ana fikir muhit hakkında araştırma yaparak potansiyel müşterilerinizin aramalarda karşısına hazırlıklı çıkmak.

2. Dâhil Olun

Niş bölgenizde düzenlenen sosyal yardım geceleri, festivaller ya da kermeslere katılım gösterin. Bu tarz toplu olaylara katılmanız tanıdığınız insan sayısını artırarak çevrenizi genişletir ve sizi insanların gözünde muhitine önem veren birisi yapar. Üstelik saydığımız aktivitelerin neredeyse hepsi eğlenceli.

Hatta bir adım öteye geçerek kendiniz bir aktivite de düzenleyebilirsiniz. Müşteri kitleniz ile ilgili bilginiz olursa, onları kategorize etmeniz ve uygun etkinliğe uygun insanları çağırmanız kolaylaşır. Yani futbol severleri maç izlemeye, sanatseverleri film izlemeye ya da aileleri çocukları ile katılabilecekleri aktivitelere çağırabilirsiniz.

3. Sosyal Medya Hesaplarınızı Yerelleştirin

Sosyal medya hesaplarınızdan niş bölgenizde yaptığınız aktiviteler ya da bilindik yerler ile ilgili fotoğraflar ve videolar paylaşmanız sizi tanınır kılacak. Potansiyel müşterilerinizin sizi sürekli muhit içerisinde aktif olarak görmeleri ilk alım/satım işlerinde akıllarına sizin gelmenizi sağlayacak.

Tabi ki iş ile ilgili paylaşımlar da yapmalısınız. Satışta olan konutlar ya da yakın zamanda gerçekleştirdiğiniz satışlar ile ilgili sürekli paylaşımlar yaparak profesyonelliğinizi de göstermeniz gerekiyor.

4. Sponsorluğu Eve Getirin

Muhitte yapılan bir aktiviteye sponsor olmanız itibarınızı artıracak. Fakat seçtiğiniz aktivitenin markanızın vizyonu ile uyumlu olduğuna dikkat etmeniz gerekiyor. Müşterileriniz sizin yaşadıkları bölgeye katkı sağlamaya çalışan birisi olduğunuzu anladığında duydukları güven oldukça artacak. Aynı 3. maddede olduğu gibi, müşteri veri tabanınızı kullanarak sponsorluk aktivitelerinize ilgili insanları davet edebilirsiniz.

5. Web Sitenizi ve Çevrimiçi Profillerinizi Yerelleştirin

Çevrimiçi profillerinize hızlıca göz atın ve bilgilerinizin güncel olduklarından emin olun. Web siteniz ve profilleriniz sizinle ilgili ilk izlenimi yaratan dijital imzalarınız. Bu mecralardan güncel olarak başarı ve referanslarınızı paylaşmanız büyük önem arz ediyor.

6. Müşterilerinizi Yerel Trendler Konusunda Bilgilendirin

Müşterileriniz için yerel bilginin kaynağı olmalısınız. Örneğin yerel piyasa hakkında bilgiler içeren gazeteler hazırlayabilir ve düzenli olarak dağıtabilirsiniz. İnsanlar yaşadıkları muhitteki gidişattan haberdar olmayı seviyor. İlgili insanlara ilgili bilgileri yollayacak otomatik bir sistem de geliştirebilirsiniz.

Yerel piyasa trendleri ile ilgili bilgileri karşılaştırmalı piyasa analizleriniz ve sunumlarınızda da içermeniz gerekiyor. Bu tarz sunumlar muhit hakkında uzmanlığınızı kanıtlamanızı sağlayacak.

7. Başarı Hikâyeleri Paylaşın

Mutlu müşterilerinize ait alım/satım hikâyelerini paylaşmak potansiyel müşterilerinizin size daha yakın hissetmesini sağlayacak. Bir satış kapandığında müşterinizin nasıl hissettiğini öğrenmeli ve belgelemelisiniz. Mümkünse fotoğraf ve videolar çekin ve müşterinizden izin aldıktan sonra bu materyalleri müşterinize ait bir alıntı ile paylaşın. Bu tarz paylaşımların size geri dönüşü oldukça fazla olacak.

8. Ev Sahipleri İçin Bilgi Kaynağı Olun

Amacınız gayrimenkul ile ilgili tüm konularda akla gelen ilk danışman olmak. Yani mesela ev sahipleri arasında ünlenirseniz, sizi kolayca tanıdıklarına referans olarak iletebilirler. Ev sahipleri için bilgi kaynağı olmalı ve onları hem alıcılar hem de servis sağlayıcıları ile buluşturmalısınız. Gayrimenkul danışmanı olmanız muhitten birçok insan ile iletişim içerisinde olmanız anlamına geliyor.  Küçük işletmelerle ilgili bir listeniz olsun ve bir ev sahibinin başı sıkıştığında iletişime geçecekleri servis sağlayıcısını siz önerin.

Bir adım öteye giderek niş bölgenizde satışa çıkmış olan konutları gezebilir ve görüşlerinizi blog yazılarınızda paylaşabilirsiniz. Yerel konut sahiplerinin sesi olun ve onlara empati yaptığınızı gösterin.

Yerel muhitinizde olan bitenleri sürekli takip etmeniz ve müşterileriniz ile ilgili bilgi toplamanız başarılı olmanız için büyük önem arz ediyor. Yerel pazarlama konusunda uzmanlaşırsanız rakiplerinizden kolaylıkla sıyrılırsınız.

DİĞER HABER
20 Ocak 2020