"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Yılın Geri Kalanı Konut Piyasası İçin Neler Bekliyor?

Bir ev almayı veya satmayı düşünüyorsanız, heyecan verici bir karar noktasındasınız. Ve ne zaman böyle büyük bir karar verseniz, her zaman düşünmeniz gereken bir şey zamanlamadır.

Peki, konut piyasası için yılın geri kalanında ne var? İşte uzman görüşlerinden sizin için derlediklerimiz.

Satılık Ev Sayısının Artması Muhtemel

Konut envanterinin artmaya başladığına dair erken işaretler var ve uzmanlar bunun önümüzdeki aylarda da devam etmesi gerektiğini söylüyor.

  • Bir alıcı olarak, daha fazla seçeneğe sahip olmak sevindirici bir haberdir. Unutmayın, konut arzı hala düşük, bu yüzden hızlı hareket etmeye ve en iyi teklifinizi en baştan sunmaya hazır olun.
  • Bir satıcı olarak, diğer satıcılar evlerini listelediğinde, eviniz yakında daha fazla rekabetle karşı karşıya kalabilir. Ancak iyi haber şu ki, bir sonraki evinizi de satın alıyorsanız, seçim yapabileceğiniz daha fazla seçeneğe sahip olmak bu taşınma sürecini kolaylaştıracaktır.

Mortgage Oranları Muhtemelen Enflasyonist Baskılara Cevap Vermeye Devam Edecek

Uzmanlar ayrıca, enflasyonun daha ılımlı da olsa ipotek oranlarını artırmaya devam etmesi gerektiği konusunda hemfikir. Uzmanlara göre, devam eden enflasyonist baskının önümüzdeki aylarda ipotek oranlarını daha da yükseltmesi muhtemel gözüküyor. 

  • Bir alıcı olarak, finansman sağlayan şirketiniz de dahil olmak üzere güvenilir emlak uzmanlarıyla çalışın, böylece yükselen ipotek oranı ortamlarının satın alma gücünüzü nasıl etkilediğini öğrenebilirsiniz. Eğer bir ev almak için hazırsanız, bu evi daha pahalıya mal olmadan şimdi satın almak mantıklı olabilir.
  • Bir satıcı olarak, yükselen ipotek oranları bazı ev sahiplerini er ya da geç harekete geçmeye motive ediyor. Bir sonraki evinizi satın almayı planlıyorsanız, satma kararınızı nasıl zamanlayacağınıza karar vermek için güvenilir bir emlak danışmanıyla konuşun.

Ev Fiyatlarının Artmaya Devam Etmesi Öngörülüyor

Piyasadaki alıcı sayısından daha az satılık ev olduğu için ev fiyatlarının artmaya devam etmesi bekleniyor. Bununla birlikte, uzmanlar bu takdir hızının ılımlı olması gerektiği konusunda hemfikir - ancak ev fiyatları düşmeyecek. 

Emlakbroker.com'un analizine göre, ülke genelinde fiyatlar, 2022'nin ilk çeyreği de dahil olmak üzere son iki yılın büyük bir bölümünde arttı. Son derece düşük envanter göz önüne alındığında, fiyat düşüşleri görmemiz olası değil, ancak önümüzdeki aylarda değerlenme yavaşlayacaktır. 

Bir alıcı olarak, devam eden ev fiyatı takdiri, daha uzun süre beklerseniz satın almanın size daha pahalıya mal olacağı anlamına gelir. Ama aynı zamanda, bir ev satın aldığınızda, muhtemelen değerinin artacağı konusunda size huzur verir. Bir mülke sahip olmak, tarihsel olarak iyi bir yatırım ve enflasyona karşı güçlü bir koruma sağlar.

Bir satıcı olarak, fiyat takdiri evinizin değeri için harika bir haber. Yine, hem evinizi satmak hem de bir sonrakini satın almak için mümkün olan en iyi koşulların doğru dengesini sağlamak için bir emlak danışmanına güvenin.

Sonuç olarak

İster ev satın alan ister satıcı olun, mümkün olan en bilinçli kararı verebilmeniz için konut piyasasında neler olup bittiğini bilmeniz gerekir. Hedeflerinizi ve ileride neler olduğunu tartışmak için bir emlak danışmanıyla bağlantı kurun, böylece harekete geçmek için en iyi zamanınızı seçebilirsiniz.

DİĞER HABER
11 Ağustos 2022