"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Zaman Yönetimi Yaparak Sosyal Medya Pazarlamasında Öne Çıkabilirsiniz

Emlak işinde sosyal medya pazarlama stratejisini yönetmek, aynı zamanda gün boyu çok sayıda görevi yerine getirmek anlamına gelir. Sosyal medyadaki marka bilinirlik oranınızı takip etmekten web sitenizdeki içeriklerin paylaşımı ve potansiyel müşteriler ile etkileşim kurmaya kadar çok sayıda göreviniz vardır. Bu nedenle sosyal medya pazarlaması, çok zaman alan ama çok getirisi olmayan bir araç olarak görülür.

Fakat bu asla doğru değildir. Gerçekte olan şey, sizin sosyal medya yönetimini nasıl yapmanız gerektiğini tam olarak bilmiyor olmanızdır. Eğer Facebook, Twitter ve diğer sosyal medya hesaplarınızdaki pazarlama faaliyetlerinizi haftalık olarak otomatikleştirdiyseniz ve geriye kalan tek şey her gün sosyal medya takibine 15 dakika ile yarım saat arasında bir vakit ayırmaktır.

Aşağıda sizler için örnek bir sosyal medya zaman yönetimi planı yayınlıyoruz. Bu örnek plan sayesinde kendi sosyal medya yönetiminize ayıracağınız zamanı belirleyebilirsiniz. Böylece hem sosyal medya pazarlamasından mahrum kalmaz hem de bunu yaparken tüm gününüzü harcamazsınız.

Sosyal Medya Zaman Yönetimi İçin Örnek Plan

Pazartesi – Toplam görev süresi 75 dakika

Hafta sonuna kadar her sosyal medya profiliniz için yayınlayacağınız içerikleri otomatikleştirin ve paylaşacak yeni içerikler oluşturun. Sayfalarınızda yayınlayacağınız yeni içerikler oluştururken paylaşım sıklığına ve kaynaklarınızın nereden geldiğine dikkat etmeniz gerekir. Buffer ve Hootsuite gibi sosyal medya yönetimi uygulamalarını kullanarak günde en az 5 ile 7 arası paylaşımı önceden tanımlayın. İçeriklerinizin kaynağını belirleme konusunda ise 50-30-20 kuralını uygulayabilirsiniz. Yani içeriğinizin yüzde 50’si dış kaynaklarla ilgili, yüzde 30’u firma hizmetlerinizle ilgili ve yüzde 20’si ise kişisel bilgileriniz ile ilgili olmalıdır.

Salı – Toplam görev süresi 45 dakika

Hedef kitlenizin ilgisini çekecek içerikleri dış kaynaklardan bularak bunları dikkat çekici şekilde hazırlayın. Örneğin emlak sektörüne dair faydalı içerikler hazırlayan bir derginin içeriğinden faydalanarak takipçilerinize bilgilendirici paylaşımlar yapabilirsiniz. Konut emlakta yerden nasıl tasarruf edileceği, bütçe hesaplamada dikkat edilmesi gereken konular gibi…

Çarşamba – Toplam görev süresi 15 dakika

Açıklama bilgilerini ve görselleri güncelleyerek aktif olduğunuzu takipçilerinize hissettirin. Hakkında bölümünü daha detaylı ve etkileyici hale getirin. Aslına bakarsanız bu bilgileri sürekli olarak her hafta değiştirmeniz gerekmez. Açıklama bilgilerini en iyi haline getirdiyseniz, yeni bir bilgi eklemeniz gerekmedikçe aynı bırakabilirsiniz. Ancak kapak fotoğrafınızı iki haftada bir markanızı öne çıkartacak şekilde değiştirmeniz önemlidir. Bunun için Canva gibi kolay tasarım platformlarını kullanabilirsiniz.

Perşembe – Toplam görev süresi 45 dakika

Sosyal paylaşım ağındaki etkileyici kişiler ile iletişim kurun. Emlakçılar için halkla ilişkiler stratejisi çok önemlidir. Örneğin gazeteciler, blog yazarları, yerel çapta şöhrete ulaşmış etkileyici kişiler, diğer güçlü emlak firmaları ve buna benzer dış kaynaklar ile irtibat kurarak sosyal medyadaki bilinirliğinizi arttırabilirsiniz. Örneğin meslektaşınız olan güçlü bir emlak firması ile birlikte bir canlı yayın etkinliği düzenleyebilirsiniz.

Cuma – Toplam görev süresi 20 dakika

Marka takip etme araçlarını kullanarak sosyal medyadaki etkinliğinizi ölçün. Emlak pazarlama planınız sayesinde sosyal medyada daha fazla kişiye ulaşabilirseniz, zaman içerisinde etkinliğinizin derecesini ölçmeniz gerekir. Takipçilerin sizin ve markanız hakkında söyledikleri ve paylaştıkları çok önemlidir. Bunun için adınızın ve işletme markanızın anahtar kelime olarak geçtiği içerikleri takip edebileceğiniz Google Alert’i kullanmanızı tavsiye ederiz. Çoğu zaman kötü değil iyi yorumlarla karşılaşırsınız, ancak internet ortamı kötü yorumların da paylaşıldığı bir yerdir ve böyle bir durumla karşılaştığınızda bu yorumları mutlaka cevaplandırmanız gerekir.

Cumartesi – Toplam görev süresi 30 dakika

Yeni insanları takip ederek ve paylaşımlarına yorum yazarak kitlenizin daha fazla ilgisini çekin. Hedef kitleniz ile doğrudan etkileşime geçmeniz sosyal medya hesaplarınız için gereken en önemli şeydir. Takipçilerinize illa ki yeni satılık listeleri veya reklamınızı sunmak zorunda değilsiniz. Örneğin Twitter’da paylaştıkları komik resimlere veya evleri hakkında yaptıkları paylaşımlara kısa yorumlar bırakabilirsiniz. Bu gibi adımlar, onları kazanmanız için küçük dokunuşlardır.

Pazar – Toplam görev süresi 45 dakika

Google Analytics kullanarak her bir sosyal medya ağınızdaki analiz tablolarınızı inceleyin. Yüksek etkileşim düzeyleri, yeni takipçiler, mevcut takipçiler ve paylaşımlarınıza yapılan tıklamalar gibi incelemeniz gereken pek çok metrik vardır. Bunların hepsine Google Analytics üzerinden ulaşabilir ve takip edebilirsiniz. Örneğin Facebook’u kullanıyorsanız, hesabınızdan gelen web sitesi oturumlarını görebilirsiniz. Hangi sosyal medya platformundan daha çok ziyaretçi çektiğinizi bilerek hangi platforma daha fazla zaman ayırmanız gerektiğini belirleyebilirsiniz.

DİĞER HABER
22 Mayıs 2017