"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Zenplace: Yapay Zeka Robotu Gayrimenkul Danışmanlarının İş Şeklini Değiştiriyor

San Francisco merkezli bir girişim olan Zenplace, siz başka müşterilerle görüşürken veya o gün şehir dışında olmanız gereken bir iş toplantısı için seyahat halinde olsanız bile listenizdeki bir ev sunumu için ortamda bulunmanıza gerek kalmadan müşterilerinize evi gezdirebilecek bir robot üretmek için kolları sıvadı.

Yapay zekâ ve makine öğrenmesi prensipleri ile çalışacak bir emlak robotu için çalışmalara başladıklarını açıklayan Zenplace, üretecekleri robotun kiralık evleri gezdirme konusunda danışmanlara yardımcı olmasını hedefliyor.

Zenplace’in CEO’su Rahul, şu anki ZenPlace uygulamaları ile emlak işlemlerini akıllı hale getirdiklerini, üretecekleri robotun da bu sisteme dâhil edilmesiyle danışmanlara özellikle kiralık emlaklar konusunda eksiksiz hizmet sunacak bir platform elde edeceklerini açıkladı. Ev sahipleri de yorulmak bilmeden çalışan robotlar ile kısa sürede evlerinin kiraya verilmesinden oldukça hoşnut kalacak.

Rahul, şu anki gayrimenkul piyasasını “Reaktif” olarak tanımlıyor. Yani bir problemle karşılaştığınızda ona kısa sürede çözüm getirmeye çalışıyorsunuz. Ama Rahul’a göre başarılı bir iş yönetim sistemi “Proaktif” olmalı. Yani problemleri öngörerek önceden önlem almak gerekiyor.

Zenplace, bu amaca hizmet edebilmek için yapay zekâ, makine öğrenmesi ve sohbet botları gibi teknolojilerden yararlanıyor. Amaçları müşterilerine beklentilerini karşılayan bir tecrübe yaşatmak.

Zenplace ücretsiz bir danışmanlık sistemi değil. Yapılan işlemin yaklaşık yüzde 5’ine tekabül eden komisyon oranlarıyla çalışıyor. Karşılığında da kiracı seçimi, sözleşmeler, kira ödemeleri gibi konularda tam kapsamlı bir destek sağlıyor.

Rahul’a göre, zaten şu an müşteriler birkaç sene önceye göre 3 kat daha kolay ve iyi gayrimenkul süreçleri yaşıyorlar. Bu oran 5 sene içerisinde 10 katlara çıkacak.

Zenplace, müşterilerine gayrimenkul danışmanları ile ilgili bir liste sunuyor. Bu listede danışmanların komisyon oranları ya da iş kalitesi gibi bilgiler var. Müşteri yorumları da profillerin bir parçası. Müşteriler buradan buldukları bir danışman ile görüştükleri zaman siteye ödeme yapılması gerekiyor.

Bu şirketin amacı bir gayrimenkul işlemi için yapılacak adımları göstermek ve bu adımlar için müşterilere danışman önerisinde bulunmak. Bunu yaparken de Google Home ya da Amazon Alexa gibi yapay zekâ uygulamalarından yardım alıyor.

Zenplace ev sahipleri ve kiracılar için de tam zamanlı gayrimenkul yönetim hizmeti sunuyor. Servis aynı zamanda birçok siteden derlediği konut ilanlarını da paylaşıyor ve bu ilanlar için çevrim içi sözleşme hazırlama hizmeti sunuyor.

Rahul’a göre, konutunuzun özelliklerini bildiğiniz ve gerçek hayatla bağdaştırabildiğiniz sürece problemleri önceden fark ederek aksiyon alabilirsiniz. Böylece konutunuzu maksimum verimle kullanabilir, karlı işlemler gerçekleştirebilirsiniz. İddiaları Zenplace’in sizden önce her şeyi düşündüğü ve emlak işlemlerini sizin kafa yormanıza gerek kalmadan maksimum verimle gerçekleştireceği.

DİĞER HABER
06 Aralık 2017