"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Zihniyet: Gayrimenkul Yatırımında Başarıya Giden Adımlar

Gayrimenkulde başarılı yatırımlar ve herkesin amaçlarına ulaşması için izlemesi gereken adımlar hakkında şu ana kadar herkes bir şeyler söyledi ama gayrimenkul gurularının üstüne düşmedikleri önemli bir konu var: Gayrimenkul yatırımında amaçlarınıza ulaşırken sahip olmanız gereken zihniyet(mantalite).

#1: “Korkularınıza Hakim Olmayı Öğrenin”

Hadi yüzleşelim, gayrimenkul sektörü zorlu ve de rekabetçi bir endüstri. Birçok insan başaramayacağından, yatırım yaptıkları paralarını ve zamanlarını boşa harcamaktan, veya basitçe neyle karşı karşıya olduklarını bilememekten korkarlar.

Birçok insan farkında değil ama; gayrimenkul sektörüne adım atarken başarıya giden yoldaki en önemli adım zihniyettir. Korkularınızın ve endişelerinizin üstesinden gelmek için doğru zihniyete sahip olmanız şart. İlk adımı atmak herhangi bir gerçek başarıya ulaşmada en kritik aşamadır ve bu sadece gayrimenkulde değil hayatın her aşamasında geçerli olan bir şeydir.

Yatırım psikolojisi endişeleri ve korkuları içinde barındırır. Önemli olan, bir yatırım yapmadan önce korkularınızın neler olduğunu iyi bilmeli ve onlara hakim olacak yetkinliğe sahip olmalısınız.

Kontrol edemeyeceğiniz endişe ve korku size baştan kaybettirir.

#2: İlişkiler Her Şey Demektir’’

İngiliz yatırımcı ve de Virgin şirketler grubunun CEO’su olan Sir Richard Branson başarının anahtarının güçlü ilişkiler olduğunu söylüyor. İster inanın, ister inanmayın, gayrimenkul yatırımına dair bildiğiniz şeyler, kimleri tanıyor olduğunuz kadar önem taşımıyor.

İlişkiler iş dünyasında her şey demektir.   

Bu ilişkilerin sizin için işe yaraması adına:

  • Dürüst olmalısınız,
  • Etik olmalısınız,
  • Takipte kalmalısınız,
  • Sözünüzde durmalısınız,
  • Söylediğiniz şeyi yapmalısınız.

#3: İyi Olana Odaklanın

Hangi tür gayrimenkul yatırımı sizin için uygun? Eğer bu soruyu rahatlıkla cevaplayabiliyorsanız, iyi olanı buldunuz demektir. Eğer hala cevabı bilmiyorsanız, yatırım için temel özelliklerinizi listelemeyi deneyin; kararlarınızı, mevcut durumunuzu ve finansal kaynaklarınızı tanımlayın. Yatırım kararlarınızda da SWOT analizini uygulayarak çıkan sonuçları iyi analiz edin. 

Bazı yatırımcılar devamlı değişen, hızlı bir şekilde hareket eden hızlı ve de kârlı gayrimenkulleri tercih eder. Al ve bekle, iyi bir kâr elde ettikten sonra sat düşüncesi diğer yatırımcı gurubu için iyi bir tercihtir. Sizde hangi guruba dahil olduğunuzu belirleyin.

Unutmayın, yatırımı bir maraton koşusu olarak görürseniz kazanabilirsiniz. Eğer bu düşünceye sahip değilseniz size borsada oynamanızı öneririz.

#4: Durmaksızın Çalışmak

Eğer gayrimenkul yatırımında ‘’bir gecede gelen başarı’’ diye bir şey olduğunu sanıyorsanız, üzgünüz; ama kendinizi kandırıyorsunuz. O ‘’gayrimenkulde hızlı bir şekilde zenginleş’’ diyenlerden uzak durun. Eğer işte daha yeniyseniz çok çılgın bir şansa sahip olmadığınız sürece inanılmaz miktarlardaki finansal başarılara ulaşamazsınız.

Gladwell, Outliers adlı kitabında Beatles müzik grubunun ‘’bir gecede başarıyı Amerika’da yakalamadan’’ önce neredeyse iki yıl boyunca gecelerini Hamburg’un pislik kulüplerinde nasıl harcadıklarını anlatıyor;

"En düşük ücreti alıyorlar, ulaşımda kullandıkları karavanda yatıyorlardı ve fanları onları hiçbir zaman takdir etmiyordu. Bir ara o kadar çok paraları yokmuş ki bir motel odasını karşılayamamışlar ve de karavanın tepesinde yatmak zorunda kalmışlar."

Burada kıssadan hisse ne? diye düşündüğünüzü biliyoruz. Eğer gayrimenkul yatırımında başarıya ulaşmak istiyorsanız gece gündüz demeden çok çalışmanız gerekecek. Disiplinli, planlı ve çok çalışarak yatırım hedefini koymanız hem size gayrimenkulde deneyim kazandırır, hem de hedeflediğiniz kazanca ulaşmanızı sağlar.   

#5: Kazandır ki Kazanasın

Bir hayal kurun. Bir dağ evindesiniz, dışarı da kar yağıyor. Evin içi buz gibi ve ısıtıcı da çalışmıyor. Kalkıp şömineyi yakmaya karar veriyorsunuz. Şömineye yürüyüp ‘’beni birazcık ısıt’’ diyorsunuz. Hiçbir şey olmuyor değil mi? Dışarı çıkıp biraz odun toplamanız gerekli, tutuşturmak için birkaç parça gazeteye ve çakmak olmasa da bir kibrite ihtiyacınız var. Demek istediğimiz, eğer şömine ısınmazsa ev de ısınmayacak.

Aynı kurallar gayrimenkulde de geçerli. Eğer başarılı olmak istiyorsanız başkalarından bir şeyler istemeden veya almadan önce onlara neler verebileceğinizi veya sunabileceğinizi bulmanız gerekiyor.  

#6: Öğrenmeyi Hiçbir Zaman Bırakmayın

Her zaman her şeyi bilmeniz mümkün değildir, her zaman öğrenilecek yeni bir şeyler vardır. Başarılı olan insanlar her zaman yeni beceriler edinirler ve de endüstrilerindeki yeni trendleri yakından takip ederler. Eğer başarılı bir gayrimenkul yatırımcısı olmak istiyorsanız kendi eğitiminize başlamanız gerekli. Bir akıl hocası bulun. Ona yatırımla ilgili başarıyı ve başarısızlığı yaşayanların ortak özelliklerinin ne olduğunu sorun. Bu konuda sizlerde araştırma yapın. Daha çok kitap okuyun.

Gayrimenkul yatırımı ile ilgili eğitimler alın ve seminerlere, programlara katılın. Kendinizi geliştirebilmek için elinizden ne geliyorsa yapın. Boş durmayın, yatırım konusundaki bilgilerinizin üzerine ekleyerek bilginin kaynağına gidin, araştırmacı ve meraklı bir yapıya sahip olun.

İşte size gayrimenkul yatırımında başarıya ulaşmanızda yardımcı olabilecek ipuçları. Bu kesinlikle kapsamlı bir liste değildir, tabii ki gayrimenkul yatırımına dair daha birçok tavsiye ve de başarılı ipuçları vardır. Fakat zihniyet, yatırım tercihlerinizde sizin en iyi ve en kötü dostunuz olacak öneme sahiptir. 

DİĞER HABER
29 Temmuz 2020