"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Zorlu Pazarlar, Zorlu Danışmanlar Doğurur!

Kendimize karşı dürüst olalım; işler bazen gerçekten zorlaşıyor. Buna karşın üstat Moliere’in dediği gibi zorluklar başarının değerini artıran süslerdir!

Zor zamanlar, ciddi tedbirleri de beraberinde getirir. Daha nitelikli stratejiler üretir, batan gemiler ile beraber gömülmemek için durumun hassasiyeti dahilinde başarıya ve sonuca keskin bir şekilde odaklanırsınız. Bu türden kriz zamanlarında işin içine ziyadesiyle bilinmeyen denklem girdiğinden, işlerin üstesinden gelmek radikal ama kalıcı ve mantıklı kararlar gerektirir.

Günümüzde televizyonlarda sıkça duyduğumuz bir söz: krizi fırsata çevirmek! Krizi fırsata çevirmezseniz ne yazık ki batık bir emlak danışmanı olarak tarihten silinirsiniz. Yani amacınız sadece ayakta kalmak değil; güçlenerek ilerlemek!

Krizler Sıçrama Tahtası Olabilir!

Floyd Wickman’a göre olumsuzluklar, önünüzdeki yolda en büyük destekçileriniz olabilir! Bu tabi ki perspektifinize göre değişir. Zorlu anlar köklü değişimlerin ve dönüşümlerin habercisi olabilir. Zorlu pazarlarda iş yapan ve kariyerini sürekli riske atan insanların, diğerlerine nazaran daha iyi bir gelire ve nitelikli müşterilere sahip olduğu bir şehir efsanesi değil; sıkça karşılaştığımız bir gerçek!

Üstelik bu türden durumlarda daha yüksek komisyonlar alıyor, üstüne üstlük pazarlama becerilerini ve stratejilerini en üst düzeye çıkarmayı öğreniyorlar. Peki bunun sırrı nedir? Doğru zamanda doğru yerde olmak! Meslektaşlarınızın büyük bir bölümü kriz zamanlarında kabuklarına çekiliyorken, onlardan kalan pazar payını toplamak için hiçbir engeliniz yok! Fırtına dindikten sonra piyasada işinize devam etmek mi isterdiniz yoksa kariyerinizi bir sonraki noktaya; zirveye taşımak mı?

“Derdiniz piyasanın ne yapacağı değil piyasanın yapacaklarına karşı sizin ne yapacağınız olsun.” 
Michael Carr

Dönüşüme Ayak Uydurun!

Hayır, Kafka gibi değil! Kriz zamanlarında düşünce tarzınızı, alışkanlıklarınızı ve önceliklerinizi yeniden değerlendirmeniz, konjonktüre göre aksiyon almanız gerekir. Dönüşüme bu üç faktörden başlayın.

Düşünce tarzınız, eylemleriniz büyük oranda etkiler ve işinizin, sosyal yaşamınızın, ekonomik özgürlüğünüzün geleceğini tayin edir. Umutsuzluğa kapılmayın. Kafanızın içi, gezegenin en güçlü, en donanımla bilgisayarına ev sahipliği yapıyor. Onu koruyun ve onu kollayın! Beyniniz, işinizin en  büyük etkenlerinden biridir.

Alışkanlıklar? Bu elbette en zorudur. 2018 yılında henüz alışamadığı için tuşlu telefonlar kullanmaya devam eden insanlara hiç rastladınız mı? Gerçekten çok fazlalar. Eski alışkanlıklarınızı yok etmekte zorlanabilirsiniz ancak bu alışkanlıkları bizzat yarattığınızı unutmayın. Verim analizi yaparak, işinizin için pek de fayda sağlamayan alışkanlıklardan bir an önce vazgeçin!

Hepimiz kuşkusuz harika blog yazarlarıyız ancak blog yazılarının, müşteri porföyümüze getirisi bu dönemlerde azalır. Bülten, kartpostal gibi pazarlama araçlarını yeniden tasarlamak istiyor olabilirsiniz ancak bunun karşılığında 1$ bile kazanamayacağınızdan emin olabilirsiniz. Kriz zamanlarında her sektörün dinamikleri farklılaşır. Piyasanın gidişatına uyum sağlayın, yeni stratejiler keşfedin ve bir an önce hayata geçirin!

Ve Öncelikleriniz. Eğitim alan danışmanlar önce işlerinin temel araçlarını nasıl kullanacaklarını öğrenir. Emlak işinde temelleri anlayarak uygulamaya başlarsanız, daha karmaşık problemleri hızlıca çözebilirsiniz. Kaotik bir pazarda etkin bütçeleme, ölçülebilirlik ve tutarlılık en önemli faktörler arasında yer alır. Yani öncelikle, öncelikli faktörleri ve değişkenleri anlamalı, onları doğru bir şekilde hayata geçirmelisiniz. Araştırın, sunun ve satın. Yukarıda bahsettiğiniz faktörler size bunun kapısını açacaktır. Örneğin bir toplantı sırasında en büyük önceliğini iyi bir sunum yapmaktır.

Sınırlarınızı aşın! Zorlu ve dişli bir danışman olmak için hazır mısınız? O halde sizi demoralize eden, gelir düzeyinizi, yaşam standartlarınızı düşüren bütün olumsuzluklardan bir an önce kurtulun. Müşterilerinizle sürekli iletişim halinde olun. İyi ilişkiler, hem şu an için hem de işinizin geleceği için bir yapı taşıdır. Süreklilik sağlayın, yaratıcı olun ve özen gösterin.

İletişim kurduğunuz insanların sayısı değil; iletişim kurduğunuz nitelikli potansiyel müşterilerin sayısı önemlidir. Bunun veri madenciliğini kullanabilirsiniz. Sizi tercih eden müşterilerin profillerini analiz edin. Benzer tercihlerde bulunan insanları hedefleyin ve daha çok satışın kapılarını aralayın. 

“Size nasıl zengin olacağınızı anlatayım. Tüm kapılarınızı kapatın. Herkes açgözlülük yaparken siz korkun, herkes korkarken de siz açgözlü olun.” - Warren Buffett

“Gideceğin yoldan eminsen, engeller ‘dinlenme noktan’ olmaktan öteye gidemez.” - Paulo Coelho

Etkileşimde Bulunun!

Sürekli dışarı çıkın, uzmanlık bölgenizdeki yeni insanlarla tanışın. Günümüzün tüketim toplumu, her an ulaşabileceği bir danışman, ortak, iş arkadaşı arıyor. Yüzyüze sohbetlerden hoşlanıyor. Bu doğrultuda telefonda geçirilen 30 dakikaya karşılık, yüzyüze geçirilen 10 dakikanın çok daha değerli olduğunu söyleyebiliriz.

İşinizi bir sistem üzerine oturtun. Kaotik pazarlarda üretkenlik ve para kazanmak kolay değildir. Günümüz endüstrisine uyum sağlayın ve teknolojiyi hedefinize ulaşmakta bir araç olarak kullanmaktan çekinmeyin.

Artık derin denizlerde yüzmenin vakti geldi. Devasa gayrimenkul pazarı içindeki yerinizi garantileyin. Hedeflerinizden ve hayallerinizden ödün vermeyin. Doğru hedeflerin, tutarlı fikirlerin ve insanlara yaklaşım tarzınızın sizi zirveye taşıyacağını unutmayın.

Hemen şimdi başlayın! Çünkü yarın, bugünü asla elde edemeyeceksiniz!

DİĞER HABER
13 Nisan 2020