"Tüm doğru malzemelere sahip olmakla her zaman iyi bir pasta yapılmaz." Emlak Broker
2017 Yılında Takip Edilecek Emlak Teknolojileri

Makalemizi detaylandırmadan önce başlığımızda belirtilen teknolojileri önceden hızlıca saymakta fayda görüyoruz. 2017 yılında emlak sektöründe takip edilebilecek teknolojiler şöyle:

  • Sanal Gerçeklik Ev Turları
  • Emlak için Uber
  • Emlak Aramaları için Yapay Zeka

2016 yılını verimli geçiren emlak profesyonelleri, yıl boyunca emlak teknolojilerini kullanma anlamında kendilerini geliştirmeye çalıştılar. Kimisi bu alanda başarıyı yakalayıp rakiplerinin içinden sıyrılırken kimisi geleneksel yöntemlere daha fazla eğilim göstererek bir seneyi atlatmaya çalıştı. Peki, 2016 yılında emlak sektöründe gelişme gösteren ve 2017 yılında kullanımı artacak olan teknoloji seçenekleri hakkında neler yapmalıyız?

Sanal Gerçeklik Ev Turları

Eğer hayal ettiğimiz şeyi görebilseydik, bu nasıl bir deneyim olurdu? Bir resim, bin kelimeye bedeldir. Öyleyse bir evin içine adım atmadan o evde yürümek ve incelemek ne kadar değerlidir? İşte bunu sağlayan sanal gerçeklik teknolojisi, bizlere gerçekten inanılmaz bir deneyim sunuyor.

Matterport ve Floored gibi şirketlerin öncülük ettiği sanal gerçeklik teknolojisi sayesinde, ev gösterimi aşamasını 10 kat daha kolaylaştırabiliyoruz. Bir ev için bütün gününüzü harcamak yerine, 1 saat içerisinde 10 tane sanal tur ile ev gösterimi yapıyorsunuz ve alıcılar hayal ettikleri evi çok daha zahmetsiz ve kolay bir şekilde seçebiliyorlar.

Bkz: Etkileyici Sanal Tur Oluşturmanın İpuçları

Emlak için Uber

Uber, 2016 yılında emlak sektörünün en gelişmiş olduğu ülkelerde çok yoğun bir şekilde tercih edildi. Türkiye’de bu oran çok daha az belki ama ülkemizde de Uber kullanımının artacağına inanıyoruz. Çünkü emlak danışmanlarına sağladığı yararlar son derece etkileyici.

Bu teknolojiyi alıcı müşterilere sağladığı kolaylık açısından değerlendirelim. Neticede alıcıya sağlanan bir kolaylık, emlak danışmanının daha fazla tercih edilmesini sağlar. Alıcı, satılık ilanı bulunan evin önünde yazılı olan telefon numaranızı arayarak evi incelemek istediğini haber veriyor. Siz cep telefonunuzdan bir tuşa basarak Uber’i kullanabiliyor ve dakikalar içerisinde müşterinizin yanına gidebiliyorsunuz. Bir emlak danışmanı için, satılık evin önünde hazırda duran bir müşteriye ulaşmaktan daha çekici ne olabilir?

Veya bir müşterinizin bulunduğu konumdan alınıp toplantı yapılacağı yere ulaştırmanız, müşterinizin gözünde nasıl bir değer oluşturur dersiniz? 

Özellikle İstanbul gibi büyük metropol şehirlerinde(son günlerde medyada bir takım olumsuz haberler çıktı şirket için. Sonuç ne olacak gerçekten merak konusu.) 

Uber iş modeli emlak sektöründe oyun değiştirici bir rol oynayacak

Uber iş modelini sadece ulaşım sektörüyle ilgili bir durum olarak ele alırsanız büyük bir yanılgıya düşersiniz. Uber tüm sektörlerde domino etkisi yaratacak yıkıcı bir yeniliğin başlangıcı olarak görülüyor. Bu girişim köklü şirketlerde korku ve endişeyi de beraberinde getiriyor. İşin bizi ilgilendiren kısmı, global emlak sektöründe de Uber tarzı yıkıcı bir yenilik bekleniyor.

Acaba, emlak sektörünün yıkıcı yeniliği sizce ne olabilir? Emlakbroker.com ekibi olarak, Fintech teknoloji girişimlerinden ortaya çıkacak yıkıcı bir iş modeli beklediğimizi belirtelim. Bitcoin ödeme sistemi bu yıkıcı girişimin bize göz kırpan bir sellektörü şimdilik. Çok yakında Bitcoin(bugün itibari ile 1 Bitcoin= bin dolar seviyesini aşmıştır.) ödeme sisteminden doğacak yıkıcı bir girişim emlak sektörünün yeni Uber'i olacaktır.  

Bkz: Uber: Müşterilerinize Ayrıcalıklı Olduğunuzu Gösterin, Satışı Garantileyin

Emlak Aramaları için Yapay Zeka

Alexa, Siri, Cortana… Artık yapay zeka sistemlerini ve ses tanıma özelliğini kullanan çok daha fazla şirket var. Hatta bir otobüs şoförü bile, telefonundaki ses tanıma özelliğini kullanarak durağa gelmeden önce yolculara sesli mesaj ileterek yaklaştığını haber vermek için bu teknolojiyi tercih edebiliyor. :)

Örneğin alıcı Alexa’ya 4 yatak odalı bir ev aradığını söyleyebilir ve şunları ekleyerek size ulaşabilir:

Ev, çocuklar için okula yakın bir yerde olursa çok iyi olur. Bu mahalledeki en iyi emlak firmasını tavsiye eder misiniz? Lütfen bu mülkü görmek için bana bir randevu ayarla.

Bu size bir bilim kurgu sahnesi gibi geliyorsa, lütfen aşağıdaki makalemizi inceleyin. Artık birçok emlak firması, fark yaratmak ve hız kazanmak için tüketicilere akıllıca ulaşabileceği teknolojik platformları kullanmak zorunda.

Bkz: Offrs.com, Emlak Brokerlar İçin Yapay Zeka Asistanı Raia’yı Geliştirdi

Kısaca

Otonom araçlar, drone teslimatları, artırılmış gerçeklik, Mars’tan alınan araziler, Hyperloop teknolojisi (Elon Musk’ın sıradışı ray sistemi)…

Dünyanın hızla değişime uğradığını hepimiz biliyoruz, ama emlak sektörü bu değişimi yakalama anlamında çok yavaş kalıyor ve bu değişime katılma cesaretini tam anlamıyla gösteremiyor. Belki 2017 yılı, emlak sektörünün teknoloji ile daha fazla buluştuğu bir yıl olabilir. Siz de harekete geçin.

DİĞER HABER
05 Ocak 2017