"Tüm doğru malzemelere sahip olmakla her zaman iyi bir pasta yapılmaz." Emlak Broker
CRM Kullanmanın Müşterilerinize Faydası ve REOS Emlak Sistemindeki Yenilikler

CRM (Customer Relationship Management), yani müşteri ilişkileri yönetimi için hazırlanmış araçlar, emlak sektöründe tüm profesyoneller için büyük fayda sağlıyor. Peki, ya müşteriler için? Müşterileriniz, CRM araçlarını kullanmanızın getirdiği faydaların farkında mı? Bu araçların onlarla olan iletişiminizi nasıl geliştirdiğini, pazar özelliklerine dair nasıl daha iyi ve daha hızlı analiz yapmanızı sağladığını biliyorlar mı?

Müşterilerinizin kullandığınız teknolojileri bilmesi önemlidir. Bu nedenle bir sonraki görüşmenizden ve sunumunuzdan itibaren, müşterilerinize kullandığınız teknolojileri ve onlarla olan ilişkilerinize getirdiği faydaları açıklamaya başlayın.

CRM sistemlerinin hem siz hem müşterileriniz açısından ne gibi faydalar sağladığını daha iyi anlamak istiyorsanız, sunumlarınızda anlatabileceğiniz birkaç faydasını sizler için sıralayacağız. Makalemizin son bölümünde ise kullanabileceğiniz farklı CRM sistemlerinin yanı sıra Türkiye’de yerli bir girişim olarak hazırlanmış olan REOS Emlak Sistemi hakkında da yeni edindiğimiz bilgileri sizlerle paylaşacağız. Okumaya devam edin.

Organizasyon

Bir CRM sistemini kullanmanın en büyük faydalarından biri, tüm iş dünyanızda organize olabilme yeteneği kazandırmasıdır. Çünkü CRM, her müşteriniz ile ilgili önemli bilgileri not ettiğiniz bir sistemdir. Dolayısıyla bir müşterinizle görüşmeden önce, daha evvel CRM sisteminde o müşteri hakkında kaydettiğiniz notlara bakarak görüşmenizi daha sağlıklı bir zemin üzerine oturtabilirsiniz.

Bildiğiniz gibi bu sektörde yıllar geçtikçe veri tabanındaki müşteri sayısı çoğalır ve takip etmesi, hatırlaması zorlaşır. Bu anlamda CRM sistemi, müşterinizin önemli özellikleri hakkında size bir hatırlatıcı görevi görür. Müşteriniz ise, onun hakkında daha fazla bilgi sahibi olarak yapacağınız bir görüşmeden daha memnun ayrılır.

CRM sistemleri, ayrıca tüm telefon görüşmelerinizi, e-postalarınızı, toplantılarınızı kaçırmamanızı sağlayacağı gibi önemli olayları ve randevuları da size hatırlatacaktır. Randevular, mülkleri satmak ve kiralamak için en önemli aşamadır. Eğer kaçırırsanız veya geç kalırsanız, kaybedilen bir müşteri anlamına gelir. Bu konuda CRM sistemleri hayat kurtarabilir.

Envanter Oluşturma ve Ekip Çalışması

Gayrimenkul alanında kullanacağınız bir CRM sistemi, sizi organize ederek aynı zamanda pazarlama fırsatları da sunar. Kendi envanterinizi oluşturmanıza, onu yönetmenize ve bu özellikleri kişilere bağlamanıza izin veren CRM sistemleri, size ve müşterinize eksiksiz bir pazar profili çizer.

Eğer bir ekip halinde çalışıyorsanız, kaliteli bir CRM sistemi sayesinde, tüm ekip üyeleri ile gerçek zamanlı olarak çalışabilir, onları yönetebilir, takip edebilir ve iletişim kurabilirsiniz. Bu sayede, potansiyel müşteriler için bir pazarlama kampanyası oluştururken tüm ekibiniz istenen vakitte kendini ayarlar ve işbirliği yapmaya hazır olur.

Müşteri İşbirliği

Müşterileriniz için çok çalışıyorsunuz. Görevinizin gerektirdiği hedefleri yerine getirmekle sorumlusunuz. Aynı zamanda müşterilerinizi, yaptığınız her işin içinde tutmakla yükümlüsünüz. Eğer doğru araçları kullanmazsanız bu noktada sorun yaşayabilirsiniz. Müşterileri daima işin içinde tutabilmek için, güncellemeleri, dosyaları ve e-postaları, ilgili müşterilerin anlaşmalarına göre düzenli tutabilmeli ve hepsini aynı anda organize edebilmelisiniz. CRM sistemleri, bunu yapabilmeniz için size çok önemli fırsatlar sunar.

CRM sistemleri üzerinde çevrimdışı şekilde tüm bu raporları hazırlayabilir ve ilgili anlaşma için müşterinize sunabilirsiniz. Dilerseniz çevrimiçi portal bölümleri üzerinden de bu tür içerikleri oluşturmanız mümkündür. Tercih sizin…

Daha Hızlı, Daha İyi, Daha Güçlü

Kaliteli bir CRM programı, emlak işinize yardımcı olmak için daha fazlasını yapabilir. Müşterileriniz, sizin iyileştirmelerinizden ve yeteneklerinizden faydalanmak isterler. Bir CRM, doğru kullandığınız zaman, sizi daha iyi ve daha hızlı çalışan bir broker haline getirir.

Müşterilerinize, bir CRM sistemi sayesinde nasıl organize olduğunuzu, hiçbir müşteri randevusunu kaçırmadığınızı anlatın. Onlara, CRM sistemi sayesinde müşterilerin pazar alanlarına göre nasıl ayrım yapabildiğinizi ve böylece her müşteriye özelleştirilmiş bir hizmeti nasıl sunabildiğinizi anlatın.

Örnek Emlak CRM Sistemleri

Sonuç olarak CRM sistemleri, sizin daha iyi bir emlak profesyoneli olmanız ve müşterilerinizin daha iyi hizmetler alması için tasarlanmıştır. Bu teknolojiden faydalanmanın tam zamanıdır. Gayrimenkul sektörüne özel olarak hazırlanmış CRM sistemlerinden birkaçını şu şekilde sıralayabiliriz:

ClientLook, Pipedrive, Bitrix24, BoomTown, PropertyBase, RealSpace, Chime, REThink  

Peki, hiç yerli emlak sistemleri yok mu? Aslında bunun müjdesini ve haberini daha önce sizlerle başka bir makalemizde paylaşmıştık. “Tüm Emlak İşlerinizi Yönetebileceğiniz Yerli Girişim: REOS Emlak Sistemi” isimli makalemizde bu sistem hakkında daha ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

2015 yılından itibaren hizmete sunulan REOS Emlak Sistemi, emlak profesyonellerine çok amaçlı bir konsept sunuyor. Bu sistem sayesinde emlak işinizi oluşturan ekip yönetiminden müşteri yönetimine ve pazarlama yönetimine kadar çok sayıda aşamayı kolayca takip edebiliyorsunuz. Bu sistem sayesinde yapabileceklerinizin tam listesi işte burada:

Hazır emlak sitesi, portföy yönetimi, müşteri yönetimi, müşteri-portföy eşleştirmeleri, pazarlama yönetimi, iş ve takvim takibi, raporlama ve performans yönetimi, ekip yönetimi, ilan portal entegrasyonu, doküman paylaşımı, mobil uyumluluk…         

REOS Emlak Sistemi aynı zamanda kendini geliştirmeye ve kendine yeni özellikler katmaya devam ediyor. Sisteme eklenen son yenilikler hakkında aldığımız bilgiler şöyle:

- Satışa giden en büyük adım olan talepler ile portföy eşleşmesinde çok fazla yenilik getirildi. Eşleşen portföyleri otomatik olarak tarama butonu eklendi.

- E-posta ekranlarında güncellemeler yapıldı.

- Portföyü PDF broşür halinde REOS içinden e-posta olarak atma özelliği eklendi. Aynı zamanda dosyalar ve resimler PDF veya ZIP şeklinde kişisel bilgisayara da indirilebiliyor.

- Web Sitesi özelliğini kullanan müşteriler, web sitelerinden ve Whatsapp'tan müşterilerine portföylerini atabiliyorlar.

REOS Emlak Sistemi’ni tüm emlak profesyonellerine tavsiye ediyoruz. Yerli girişimlerin her zaman için arkasındayız. Sistemi merak edenler Youtube kanalındaki eğitim videolarını inceleyebilirler.

DİĞER HABER
29 Mart 2017