"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Emlak Danışmanlarının Referanslarında Yaptıkları Hatalar Zinciri

Birçok sektör artık çevrimiçi yönde evrimleşmeye başladı. Bu sektörlerin başında yer alan gayrimenkul sektörü ise hızlı bir şekilde online olarak faaliyet göstermeye başladı. Hal böyle olunca emlak danışmanlarının da bu değişime ayak uydurmaları gerekti.

Günümüzde başarılı birçok emlak danışmanı, artık internet üzerinde bir referans sayfasına ya da benzeri materyallere sahip. Bu yönde harekete geçen kimi danışmanlar ise ne yazık ki kritik olarak sayılabilecek belli başlı hatalar yapıyor. Sıkça yapılan hatalar ve onlardan kaçınma yöntemleri ise şu şekilde:

Herkesin Sizi Tanıdığını Varsaymak

Referans sayfası ya da portfolyo oluştururken herkesin sizi tanıdığını varsaymak baştan yapılan en büyük yanlış olarak sayılabilir. Referans sayfanızı oluşturmanızın amacı, insanların sizi yakından tanıyabilmesini sağlamak. Bu nedenle ayrıntılı bilgi vermekten kaçınmak yerine daha fazla detay paylaşma yoluna gidebilir, olası müşterilerin sizinle konuşmadan önce bu zamana kadar neleri başardığını öğrenmelerini sağlayabilirsiniz.

Bio oluştururken sayfayı ziyaret eden bir insanın sizi ilk defa göreceğini hesaba katın ve buna göre bir referans listesi hazırlayın. Böylelikle kendinizi çevrimiçi bir şekilde yakından tanıtma şansı da elde edebilirsiniz.

Kişisel Ayrıntılara Yer Vermemek

İş hayatı için oluşturacağınız sayfanın amacı, kendinizi ayrıntılı bir şekilde tanıtmak. Pek çok gayrimenkul danışmanı ne yazık ki oluşturdukları web sitelerinde kişisel bilgilerini paylaşmaktan kaçınıyorlar. Ancak bu durum bazı müşterilerin gözünde olumsuz bir algı yaratabilir. Bunun yerine kişisel detaylara yer vermeli, geçmişiniz hakkında bilgi paylaşımında bulunmalısınız. Hatta katıldığınız sosyal projelere ve ailenize dair bilgilere de bu sayfada yer verebilirsiniz.

Güvenilir Olmayı Unutmak

İlk defa sizi gören bir kişinin anında size güvenmesi biraz zor; bunu beklemek her ne kadar yanlış olarak görülse de güvenilir olmaya çalışmalısınız. Özellikle ilk defa kişisel sitenizi ziyaret eden potansiyel müşteri adaylarında bir güven duygusu oluşturmalısınız.

Deneyimli ve nitelikli olduğunuzu siteniz üzerinden gözler önüne sermelisiniz. Bu sayede sitenize bakan bir kişide deneyimli ve güvenilir bir kişi izlenimi yaratabilirsiniz.

Kötü Fotoğraflar Kullanmak

Sitenizde oluşturacağınız sayfalarda fotoğrafları daha dikkatlice seçmelisiniz. Saçma ya da alakasız içeriklerin site üzerinde yer alması size olumsuz yönde bir etki olarak dönecektir. Bunun yerine yüksek kalitedeki görselleri kullanmaya özen göstermeniz gerekiyor. Ayrıca ekleyeceğiniz fotoğrafların sizi ve işinizi yansıttığından da emin olmanız yararınıza.

Satın Almaya Yönlendirmemek

Oluşturduğunuz sayfada insanları satın almaya yönlendiren bir anlatım kullanmamak sıkça yapılan hatalar arasında bulunuyor. Satın almaya yönlendirmek adına uzunca bir anlatım sergilemek istemiyor olabilirsiniz fakat müşteriyi tam olarak yakalayabilecek bir cümle kurmanız işinize yarayacaktır. Bunu yaparken potansiyel müşterinin sizinle hızlı ve kolay bir biçimde iletişime geçebileceği bir yol oluşturmayı da ihmal etmeyin.

DİĞER HABER
11 Ekim 2017