"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Emlak İşletmenizin Bir Hikâyesi Var mı?

Hikâye anlatma yeteneğiniz, müşterinizin sizi ve markanızı hatırlamasına yardımcı olur. Anlattığınız içeriği belki hatırlamazlar, ancak sizi ve isminizi mutlaka hatırlarlar. - Tom Ferry

Her büyük işin gerçekleşme aşaması boyunca oluşan bir hikâyesi vardır. Hikâyeler hepimizin etrafındadır ve biz onları birbirine bağlayarak çevremizdeki dünyayı anlamlandırmaya çalışırız. Aynı şey, iş dünyasında da geçerlidir. Eğer dikkat ederseniz pazarlama kampanyalarında ve reklamlarda duygusal değerlere sıklıkla yer verildiğini veya gerçek hikâyelerden benzetmeler yapıldığını fark edersiniz. 

Örneğin Halkbank, aslında zorunluluklar nedeni ile borç altına girmek anlamına gelen kredi çekme eylemini, insanların duygusal isteklerini gerçekleştirmeleri için bir vesile olarak yansıtarak hikâyeleştirme yapar. Yine hepimizin ezberlediği Kent reklamları bayramlarda pencere kenarında bekleyen yaşlı anneannenin duygusunu hikâyeleştirir. Hikâyeleştirme, insanların zihnine kazınmanız ve onların duygularına dokunarak etkilemeniz için harika bir etkiye sahiptir.

Peki, neden siz de emlak hikâyenizi paylaşarak insanların aklında daha fazla yer etmeyesiniz? Eğer potansiyel müşterileriniz tarafından eşsiz kabul edilen değerlere değinir ve onu sahip olduğunuz özellikler ile ilişkilendirebilirseniz, güven kazanma konusunda sorun yaşamazsınız. O zaman marka hikâyenizi hazırlamak için harekete geçin.

Bkz. Müşteriler Sizden Bir Hikâye Bekliyor! Peki, Senin Hikâyen Ne?

Bağlantılı Olmak

En iyi hikâyeler, başkalarının anlayabileceği ve aralarında alaka bulabilecekleri hikâyelerdir. Bir gayrimenkul profesyoneli olarak amacınız onlarla ne kadar alakalı olduğunuzu göstermektir. Müşterileriniz bir evde ne aradıklarını sizin bilmenizi isterler. Onlara sunmayı umduğunuz şeyleri değerlendirin ve bunları kişiselleştirerek sunun. Örneğin web sitenizde ekip ruhunuzu yansıtarak ve müşteri gruplarınıza özel bölümler oluşturarak bu özelliği keşfedebilirsiniz.

Eğlenceli Olmak

Özellikle kendinizi müşterilere tanıtırken onlara mizahi bir açı ile yaklaştığınızda daha akılda kalıcı bir etki bırakırsınız. Bunu sunumlarınızda bizzat kendi tavırlarınız ile uygulayabileceğiniz gibi hazırladığınız dijital içeriklerde de uygulayabilirsiniz. Örneğin mizahi bir marka videosu hazırlayarak bunu başarabilirsiniz. Veya bilgilendirici içerikler yayınladığınız bloğunuzda mizahi öğelere de yer verebilirsiniz. İnfografikler ise bu gibi içerikleri en etkili şekilde vermenizi sağlayacak yöntemlerdendir.

Kalıcı Olmak

Apple veya IKEA gibi markaları düşünün. Bu markalar bir rastlantı eseri üne kavuşmadı. Bu markaların ürünleri ile ilgili bir tutkuları var ve bu ürünlerin müşterilerin hayatına ne kadar değer kattığını dile getiriyorlar. Bu nedenle oldukça kalıcı bir etki bırakıyorlar. Çünkü insanların kazandığı değerlere değiniyorlar. Siz de bölgenizde emlakçılık yapan bir profesyonelsiniz. Ancak uzman olduğunuzu söylemekten daha ötesini yapmaya ihtiyacınız var. Daha büyük düşünmelisiniz. Bir emlak profesyoneli olarak insanların hayatında nasıl bir değişimi sağlıyorsunuz? Onlara nasıl bir değer katıyorsunuz?

Referanslara Yer Vermek

Markanızı hikâyeleştirmenizin en iyi yöntemlerinden biri de müşteri deneyimlerine ve yorumlarına yer vermenizdir. Güvendiğiniz ve olumlu deneyim edinmiş müşterilerinizin hakkınızdaki anlatacakları, diğer potansiyel müşterileri kazanmanız için etkileyici bir unsur olacaktır. Zaman içerisinde biriken bu müşteri görüşleri, sizin markanızın bir hikâyesini oluışturacaktır. Bunun için sosyal medyada müşterilerinizden yorum isteyin, web sitenize referanslar ekleyin ve başarı istatistiklerinizi yayınlayın.

DİĞER HABER
06 Mart 2018