"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Gayrimenkul Koçu Seçerken Bunlara Dikkat Edin

Gayrimenkul sektörü korkaklara göre değildir! Yılmayan bir azim, güçlü bir marka temeli, iletişim yeteneği ve bunların tümünü birleştiren bir vizyon gerektirir. Bu anlamda bireysel olarak yeterli olunamayan durumlarda bir gayrimenkul koçu kiralamak, gözlem yapmayı, ilham almayı ve sektörde daha yürekli ve cesaretli davranabilmeyi sağlayarak başarıyı getirebilir. Profesyonel sporcuları düşünün. Onlar koçlarının dediklerini harfi harfine yerine getirerek büyük bir kariyere ulaşmayı amaçlıyorlar. Bir iş sahibi için de bu farklı değildir.

Yeni bir gayrimenkul firması da olsanız veya yıllardır bu oyun içerisinde pişmiş bir firma da olsanız, neticede firmanızı büyütme, müşteri listenizi geliştirme, maksimum kârı elde etme, meslektaşlarınızla ve müşterilerinizle iletişime geçme konularında mutlaka sorun yaşayacağınız anlar olur. Bu anlarda başvurulan en genel yol, deneyimli, saygın ve işinin ehli bir gayrimenkul koçuna başvurmaktır. Diğer bir deyişle, bulunduğunuz pozisyonun değerlendirmesini yaparak sizi doğru yola yönlendirebilecek bir danışmana başvurmaktır.

Bakın, gayrimenkul koçu olan ve aynı zamanda bir motivasyon konuşmacısı olan Jared James bu konuda nasıl bir anlatıma başvuruyor:

Gayrimenkul danışmanlığı, yeni fikirlere açık ve büyümeye hevesli bir firma için paha biçilemez bir değer olabilir. İstenilen sonuçları ve satış yeteneklerini kesin olarak belirleme ve müşteri kazanma konularında neyi nasıl yapacağı konusunda bir gayrimenkul danışmanı hayati öneme sahip olabilir. Geçmiş yıllarda gayrimenkul danışmanının gösterdiği yola harfi harfine uyan ve sonuçta yüzbinlerce dolar kazanan öğrencilerim oldu.

Gayrimenkul Koçu Ne Konuda Yardımcı Olur?

Gayrimenkul koçları genelde sektör içinde pişmiş ve emektar olmuş kişilerdir. Uzun yıllar firmalar ve emlak brokerları ile çalışmışlardır. Bu nedenle bir gayrimenkul profesyonelinin neye ihtiyacı olduğunu ve neyi isteyip istemediğini iyi analiz edebilirler. Bir gayrimenkul koçu kiraladığınızda, aynı zamanda sektördeki pazarınızı oluşturacak, anlaşmalarınızı tamamlayacak, ilişkilerinizi besleyecek bir kişisel danışman ve kılavuz da kiralamış olursunuz.

Sadece bu kadar değil tabi. Bazı koçlar, reklam kampanyaları ve sosyal medya hesaplarının yönetimi gibi konularda da size danışmanlık edebilir. Ya da firmanız için doğru bir ofis bulma, emekliliğinizi garanti altına alma gibi konularda da danışmanlık söz konusu olabilir.

İyi Bir Gayrimenkul Koçunun Özellikleri Nelerdir?

- Diğer firmaları hedeflerine ulaştırmayı başarmış köklü bir geçmişe sahiptirler.

Kiralamak için bir gayrimenkul koçu araştırırken, ilk önce onların deneyimlerini ölçmeniz gerekir. Daha önce çalıştıkları firmalar başarıya ulaşabilmiş mi? Ne kadar çok anlaşmayı başarıyla kapatmışlar? Eğer bu konuda iyi bir geçmişe sahiplerse, bulunduğunuz muhitteki fırsatları yakalamanız ve değerlendirmeniz için bu iyi bir özellik olacaktır.

Ayrıca, sizi gayrimenkul pazarında en yüksek satış noktanıza ulaştıracak bir gayrimenkul zekâsına sahip olup olmadıklarını anlamak için onlardan satış hikâyelerini anlatmalarını isteyebilirsiniz. Bu hikâyeleri anlatırken ne kadar konuya hâkimler ve farklı gayrimenkul stratejilerinden bahsedebiliyorlar mı diye irdeleyebilirsiniz.

- Modern gayrimenkul firmalarının pazar ihtiyaçlarını anlayabilirler.

Modern gayrimenkul pazarı özellikle son yıllarda çok önemli bir hale geldi. Modern gayrimenkul pazarı ile kast ettiğimiz, bir gayrimenkul web sitesinin kurulması, düzenli ve konuya uygun içeriklerle bir bloğun oluşturulması, çok iyi bir sosyal medya yönetimi ve yaratıcı, ekonomik reklam kampanyalarının yapılmasıdır.

En iyi gayrimenkul koçları, bunları iyi biçimde kavrayabilen ve içerik pazarlamasında başarılı olabilen koçlardır. Firmanızın büyümesi için online pazarlamadan bihaber olan kişilerden uzak olmalısınız. Evet, offline pazarlama teknikleri günümüzde yerel bölgeler için geçerliliğini devam ettiriyor. Ancak sizin ve firmanızın artık ulusala ve hatta yurtdışına açılması gerekiyor.

- Firmaların güçlü ve zayıf yanlarını analiz edebilirler.

İşinin ehli olan gayrimenkul koçları, bir firma için neyin iyi olup olmadığını anlayabilecek beceriye ve duruma göre nasıl bir oyun planı çizilmesi gerektiğini ortaya koyabilecek tecrübeye sahiptir. Bu oyun planını kurarken de firmanızın hangi durumlarda zayıf ve güçlü yanlarının oluştuğunu iyi bir şekilde analiz edebilirler.

Bu nedenle bir gayrimenkul koçunu kiralamak üzere görüşme yaparken, ondan mutlaka firmanız hakkında bir değerlendirme yapmasını isteyin. Gayrimenkul sektöründe ne tür pazarlama tekniklerine başvurduğunu sorun. Güvenli müşteri yakalamak için nasıl bir yol izlediğini anlatmasını rica edin.

DİĞER HABER
28 Haziran 2016