"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Güven İnşa Etmek İçin Verileri Kullanın

Emlak piyasasının her zaman iyiye gittiğini ve ekonomik dalgalanmalar yaşanmadığını söylesek yalan olur.  Her piyasa gibi emlak piyasasında da iniş çıkışlar oluyor. Ve özellikle piyasanın kötüye gittiği zamanlarda yararlı veri grupları hem danışmanlar hem de müşteriler için altın değeri taşıyor.

CareLogic tarafından yapılan bir araştırmaya göre, son zamanlardaki ekonomik gelişmelere bağlı olarak dünyanın en hareketli emlak piyasalarına sahip 5 büyük şehirde konut fiyatlarında %1,1’lik bir düşüş gerçekleşti. Sydney’de bu düşüş %1,6’lara varıyor.

Rakamsal olarak bu yüzdeler size düşük geliyor olabilir; ama faiz oranları ve vergi miktarlarında büyük bir artış gözlemlenen şu günlerde müşterilerinizin oldukça kafası karışık.

Emlak piyasasının varlığını sürdürebilmesi müşterilerin hevesinin devamlılığına bağlı. Ekonomideki dalgalanmalar ise müşterilerin hevesini kırıyor ve akıllarında birçok soru beliriyor.

  • Satın alım mı yapmalıyım kiralamalı mıyım?

  • Şu anki piyasa eğilimleri nasıl?

  • Yatırım yapmalı mıyım beklemeli miyim?

  • Neye yatırım yapmalıyım?

Müşterinizin kafasının karıştığı ve hevesinin kırıldığı durumlarda emlak piyasasına olan güvenlerini nasıl geri yerine getirebilirsiniz?

Veri Kullanımı

Belirsizliklerin çok olduğu bir ortamda, piyasa hakkındaki veriler ve bu verilerin yorumları danışmanlar için çok değerlidir, zira bu bilgilerle müşterinizin kafasındaki soru işaretlerini giderebilirsiniz.

Emlak piyasası hakkındaki veriler müşterilerin risk analizi yapmasına ve büyüme alanlarını belirlemesine olanak sağlar. - Emlak Broker

Hepinizin bildiği gibi, yeni müşteri edinmek var olan müşterilere sahip çıkmaktan çok daha zahmetli ve masraflı bir iş. Var olan müşterilerinizle zaten olumlu bir deneyim yaşadınız ve bu deneyim sonucunda edindiğiniz referansları daimi tutmaya çalışıyorsunuz.

Müşterinizi kaybedebileceğiniz en riskli zaman ise bu ekonomik dalgalanmaların yaşandığı dönem. Bu yüzden bu dönemde özellikle var olan müşterilerinizle olabildiğince veri paylaşımı yapmanız ve güvenlerini kaybetmemeniz büyük önem taşıyor.

Müşterinizi ve Piyasanızı Tanıyın

Veriler karar verme süreçlerinde önemli bir etkiye sahip, bu yüzden de doğru veri paylaşımı çok önemli. Kendinizi müşterinizin yerine koymanız ve paylaşacağınız verileri onların piyasayı anlamasını kolaylaştıracak şekilde kurgulamanız gerekiyor.

Müşterilerinizle sürekli iletişim halinde kalarak isteklerini anlamaya çalışın, piyasa eğilimlerini inceleyerek çıkarımlar yapın ve teknolojiyi değişimlerden sizi haberdar etmesi için kullanın.

Piyasada rekabetin fazla ve ekonominin belirsiz olduğu durumlarda sahip olduğunuz veriler sizi rakiplerinizden bir adım öne çıkaracak. Eğer ki bilgi paylaşımı ile müşterinizin kötü piyasa koşulları karşısında negatif düşüncelere kapılmasını engeller ve onu krizi fırsata çevirmesi konusunda yönlendirirseniz, size sonsuz güven duyan sadık müşterileriniz olacak.

DİĞER HABER
17 Mart 2023