Mail listemize abone oldunuz mu?
Kariyerinizi Kendiniz Kontrol Edin

Bir gayrimenkul danışmanının sahip olduğu potansiyeli tam anlamıyla kullanamamasının birçok sebebi olabilir. Ama size garanti veriyoruz ki bu sebeplerin hepsi sizinle ilgili.

Bir sorun çıktığında ekonomi ya da emlak brokerı gibi sizden bağımsız faktörleri suçlamanın daha kolay olduğunu biliyoruz. Ama çıkan sorunu başka faktörlere yıktığınız an çözüm getirme ihtimalini ortadan kaldırırsınız. Başkalarının yarattığı problemleri yine başkaları çözmeli değil mi?

Gerçek şu ki, dünyada 7 milyar insan yaşıyor ve bu insanların sadece birisi sizi ilerlemekten alıkoyabilir. Evet, cevap tahmin ettiğiniz gibi: Siz.

Kendinize şu soruyu sorun: Kariyerinizi olduğu gibi kabullenecek misiniz yoksa değişim yapma cesaretine sahip misiniz?

Hepimiz büyürken masallar dinledik ve mucizelere inandık. Aynı zamanda mucizelerin doğru olmadığının da bilincindeyiz.  Ama size bir sır verelim, hedeflere ulaşmak her zaman mümkündür. Bir şeyi yapmak ister ve nasıl yapacağınızı planlarsanız gerçekten yapabilirsiniz. Bu yüzden hayallerinizi nasıl takip edilebilir adımlara çevirmeniz gerektiğini öğrenmeniz gerekiyor.

Kukla olduktan sonra iplerin kimde olduğu ne farkeder!

Şimdi size hemen şu an yapmaya başlayabileceğiniz ve kariyerinizi sizin kontrol etmenizi sağlayacak 4 yöntemden bahsedeceğiz:

1. Karar Verin

Kulağa kolay geliyor değil mi? İşin doğrusu, gerçekten de kolay.

Aslında karar vermenin hayatınızda neler değiştirebileceğini biliyorsunuz. Mesela birisiyle evlenmeye karar vermek hayatınızdaki en önemli anlardan birisi. Kardeşinizin neden o adamla evlendiğini anlamıyor olabilirsiniz, ama kardeşiniz bir seçim yaptı ve bu seçimle mutlu.

Bu kadar güçlü kararları iş hayatınız için de verebilirsiniz. Bir sabah uyandığınızı ve satışlarını bir yıl içinde 2 katına çıkarmaya karar verdiğinizi hayal edin. Aslında hayal etmeyin, yarın sabah buna karar verin. Hayallerinizin karar verdikten sonra nasıl gereceğe dönüştüğünü göreceksiniz.

2. Korkularınızı Yenin

Korku çok güçlü bir duygudur. Bazen korktuğunuzu fark etmezsiniz bile ama o sizi içten içe çekingen davranmaya iter.

Gayrimenkul danışmanlarının kullanabileceği birçok pazarlama kanalı var ama hala danışmanalrın en çok güvendikleri kanal referanslar. Bir gayrimenkul danışmanı sadece referanslarla müşteri ediniyorsa bunun açıklaması şudur: Bu danışman başka yollarla bir sürü müşteri edinebilir ama insanlara direkt ulaşıp reddedilmekten korkuyordur.

Benim tarzım bu gibi bir açıklama kabul edilebilir değil. Pazarlama kanallarını kullanan danışmanlar da sizinle aynı alım satım işlemlerini yapıyorlar. Yeni şeyler denemekten çekinmeyin.

Eğer bir şey istiyorsanız sormalısınız. Müşterilerinizle iletişim kurmaktan ve onlardan isteklerde bulunmaktan korkmayın. Korkularınızı yendiğiniz anda ilerlemeniz çok hızlı olacak.

3. İstikrarlı Olun

Çok hızlı bir çağda yaşıyoruz. İnsanlar bekledikleri ilgiyi görmedikleri anda herhangi bir konuya olan ilgilerini kaybediyorlar. Sizin de gayrimenkul danışmanı olarak çağın gerekliliğine cevap vermeniz ve müşterilerinizle hep iletişimde olmanız gerekiyor.

Her gün yarım saatinizi eski, şu an çalıştığınız ya da potansiyel müşterilerinizi aramak için kullandığınızı hayal edin. Bu tarz bir aktivite müşterilerinize daha kolay satış yapmanızı sağlayacak.

Üstelik günde yarım saat gibi küçük bir zamanı buna ayırmak, yılda 250 saat harcadığınız bir iş planı oluşturmak demek. Bu da çağın isterilerine cevap vermeniz için yeterli.

Tek yapmanız gereken istikrarlı olarak aktivitenizi devam ettirebilmek. İstikrar sağladığınız sürece her şeyi başarabilirsiniz.

4. Sorumluluk Alın

Yazının başında belirttiğimiz gibi, birilerini suçlamak yarar getirmez. Bu hem iş hem de özel hayatınız için geçerli. Bazen hepimiz kendimizi korumak için sorunları başkalarına mâl ediyoruz.

Bir arkadaşınız evliliğinde sıkıntılar olduğunu söylediğinde, sıkıntının evlilikte değil de bireylerde olduğunu görebiliyor musunuz?

Aynı şekilde; piyasa durağan diye bir bahane de yok mesela. Ama siz piyasadaki değişimlere hızlı reaksiyon veremiyor olabilirsiniz.

İş hayatınız sürekli takip ettiğimiz rutinler ile şekillenir. Fırına tavuk koyup pizza çıkmasını bekleyemezsiniz değil mi?

Her sektörde olduğu gibi gayrimenkul sektöründe de sarf ettiğiniz çaba kadar başarıya ulaşırsınız. Geçen sene 5 ev sattıysanız 5 evlik çaba göstermişsiniz demektir. Ama bu aynı zamanda seneye 25 ev satmayı seçebilirsiniz demek. Bu gücü içinizde hissedin.

DİĞER HABER
03 Aralık 2017