"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Mahallenizdeki En İyi Emlakçı Olmak

Bir gayrimenkul profesyoneli olarak, kendinizi rakiplerinizden olumlu bir şekilde ayırabilmeniz gerekir. Çoğu emlakçı için bu farklılık, kişisel markalarını stratejik olarak geliştirmek ve büyütmek anlamına gelir.

Bunu yapmanın sayısız farklı yolu vardır, ancak öne çıkmanın en etkili tekniklerinden biri, belirli bir bölgede veya mahallede uzman olarak tanınmaktır.

Belirli bir bölgede uzmanlaşarak, pazarlama çabalarınızı, genel olarak tüm emlak piyasanızı kapsamaya çalışmaktan çok daha iyi sonuçlar elde etmek için geliştirebilirsiniz.

Neden bir mahallede uzmanlaşmanız gerekiyor?

Uzmanlaşmak için bir mahalle seçtiğinizde, esasen gayrimenkul işinizi ve markanızı güçlendiriyorsunuz. O bölgede uzman olarak tanınırsınız ve hem mahalle sakinlerinin işini hem de meslektaşlarınızın saygısını kazanırsınız.

Yerel bir uzman olarak tanınmak ve güvenilmek, topluluğunuzda en çok tercih edilen emlakçı olarak konumunuzu büyütmenin ve korumanın önemli bir parçasıdır.

Belirli bir bölgede uzmanlaşmanın en büyük avantajlarından bazıları şunlardır:

  • Bölgenizde uzman olma deneyimini kazanacaksınız.
  • Bu bölgede uzman olarak tanınacaksınız.
  • Yalnızca belirli bir insan grubuna hitap etmeye çalıştığınız için pazarlama daha kolay olacaktır.
  • Markanız o bölgeyle ilişkilendirilecek ve işinizin hacmi artacaktır.

Ancak nerede uzmanlaşacağınıza tam olarak nasıl karar veriyorsunuz? İlk olarak, bir mahallede uzmanlaşmanın tam olarak ne anlama geldiğini ve gayrimenkul işinizde uzmanlaşmanın diğer yollarını anlamak önemlidir.

Bir mahallede uzmanlaşmak, bir nişte uzmanlaşmaktan farklıdır.

Bir uzmanlık bölgesi seçmeye odaklanmadan önce, bir mahallede uzmanlaşmanın bir niş üzerinde uzmanlaşmaktan tamamen farklı olduğunu anlamak önemlidir.

Emlakçı arkadaşlarımızın bir nişin bir konum anlamına geldiğini düşündüklerini görüyoruz. Örneğin, birçok emlakçı bir niş üzerine odaklandıklarını söylediğinde, çoğu emlakçı bu görüşüyle bir bölgede, mahalle veya topluluğa atıfta bulunur.

Gerçekte, bir nişte uzmanlaşmak, ilk kez ev satın alanlar, emekliler, yaşlılar veya açıkça tanımlanmış başka bir demografik özelliklere sahip belirli bir müşteri türüyle çalışmayı içerir. Uzmanlaştığınız bir alana sahip olmak, apartman daireleri, yazlık villalar veya yüzölçümü büyük olan kırsal mülkler gibi belirli türdeki mülkleri de içerebilir.

Rekabetçi pazarlarda çalışan emlakçılar için, hem belirli bir mahallede hem de nişte uzmanlaşmak, halihazırda bölgede çalışan diğer emlakçılara ayak uydurabilir. Ancak, daha küçük pazarlarda, kendinizi çok az sayıda potansiyel müşteriyle sınırlamadığınızdan emin olmanız önemlidir.

Bununla birlikte, bazı bölgelerde emlakçılar sadece tek bir konut binası için bölgesinde lider bir danışman olarak sağlıklı bir gelir elde edebilirler.

Uzmanlaşmak için doğru mahalleyi seçmek

Kazanmak için çıktığınız bu işte uzmanlık bölgenizin sonuç vermesini istiyorsanız doğru mahalleyi seçmelisiniz. Birçok emlak danışmanı için mahalle seçim sürecine başlamanın en iyi yolu, en aşina olduğunuz yerleri belirlemektir. Bu yerler, yaşadığınız mahalle veya düzenli olarak vakit geçirdiğiniz bir mahalle olabilir.

Potansiyel uzmanlık alanlarının bir listesini yaparken, odaklanmanız gereken üç temel özellik bulunuyor:

1. Bölgede evler hangi fiyat aralıklarında satılıyor?

Bölgenizde komisyon oranlarının nispeten sabit olduğunu varsayarsak, kazancınıza katkıda bulunan iki ana şey vardır: Kapattığınız anlaşmaların sayısı ve her işlemin ortalama satış fiyatı.

Bölgenizde, belirli bir seviyede ev değerini belirleme konusunda zaten bir itibar kazanmadıysanız, mülkleri bölgenizde ortalamanın üzerinde satış yapan mahallelere odaklanmak isteyebilirsiniz.

2. Uzmanlık bölgenizde kaç mülk var?

Bir mahalle şehirdeki yaşanacak en sıcak nokta olabilir - herkesin yaşamak istediği yer - ancak mahallenin tümünde yalnızca 100 ev varsa, muhtemelen tüm çabalarınızı almaya değecek kadar satış olmayacaktır. Aynı zamanda, mahalle sakinleri ile düzenli iletişim kurmakta zorlanacağınız kadar geniş bir alana sahip olamazsınız.

Belirli bir alanda uzmanlaşmaya yeni başlayan emlakçılar, yaklaşık 500 evi kapsayan bir mahalle seçmelidir.

İşiniz büyüdükçe her zaman büyüyebilirsiniz, ancak en başından çiğneyebileceğinizden daha fazlasını ısırmamak önemlidir.

3. Ev sahipleri ne sıklıkla satış yapıyor?

Son paragrafın uzantısı, ancak kendi sözünü hak edecek kadar önemli, ayrıca hedeflediğiniz bölgede evlerin ne sıklıkla satıldığına da dikkat etmeniz gerekiyor. Gayrimenkul cirosu bölgeden bölgeye değişim gösterir. Bu konuda elde edilen verile göre, bir ev sahibi ortalama her 13 yılda bir taşınmayı planlıyor ve ilk kez ev alacak gençler biraz daha sık yer değiştiriyor.

Genel olarak, ciro oranı yüzde 7 ila 8 arasında olan bir uzmanlık alanı seçmek istersiniz. Baktığınız mahallenin oranını hesaplamak için, son 12 ay içinde satılan tüm mülkleri toplayın ve bunu bölgedeki toplam ev sayısına bölün.

Örneğin, 500 konutlu, ancak son bir yılda yalnızca 25 satışı olan bir bölge düşünüyorsanız, tekrar düşünmek isteyebilirsiniz. Sadece yüzde 5'lik bir ciro oranıyla, uzmanlık alanı içinde bu kadar çok mülk varken bile, istikrarlı bir yaşam kazanmak için yeterli işi sürdürmek zor olabilir.

Rakiplerinize bakın - biraz çalışmak zorunda kalmanızda yanlış bir şey yok, ancak zaten yerleşik bir lideri olan bir pazara girmeyi iki kez düşünün.

Son olarak, gelecekte bir mahalleyi nelerin beklediğini düşünmek de önemlidir. Mahalleye olan ilgi artıyor mu, yoksa kaliteli ev sahipleri daha çekici, modern yerlere mi taşınıyor? Düşüşte olan bir mahalleye pazarlama yapmak için tonlarca çaba harcamak ve zaman kaybetmek istemezsiniz. 

DİĞER HABER
18 Mayıs 2022