"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Müşteri Minnet Etkinlikleri

Sonbahar geldi, mevsim yağmurları başladı, havalar soğudu ve siz daha farkında olmadan kış sezonu gelmiş olacak. Bu yüzden de kışa hazırlık olarak yapacağınız “Müşteri Minnet Etkinliğiniz” hakkında düşünmeye başlamanız gerekiyor.

Müşteri Minnet Etkinlikleri’nin gücünü asla küçümsemeyin. Eğer bu etkinliği güzel bir şekilde gerçekleştirebilirseniz, hem işlerinize katkısı büyük olacak, hem de müşterilerinizle oldukça sağlam ilişkiler kurma şansına erişeceksiniz.

Müşteri Minnet Etkinliği derken kastettiğimiz şey şu: Müşterilerinizin zevk alacağı kısa ama eğlenceli bir aktivite düzenleyecek, sonra da bu aktiviteye geçmiş müşterilerinizi, şu anda çalıştığınız insanları ve potansiyel müşterilerinizi davet edeceksiniz. Böylelikle müşterilerinizin gözü önünde kalacak ve onlara değerli hissettireceksiniz.

Fakat bu aktiviteyi hazırlamak düşündüğünüzden daha zor. Bu yüzden bu işe girişmeden önce aşağıdaki maddelere göz atmanız çok önemli:

1. Doğru Aktiviteyi Seçmek

Müşterileriniz üzerinde istediğiniz etkiyi bırakabilmek adına doğru aktiviteyi seçmeniz çok önemli.

Size rahatlıkla söyleyebiliriz ki, çocukları da içeren aktiviteler daha etkili, çünkü birçok müşteriniz çocuklarını yanlarında getirebileceği aktivitelere daha rahat katılabiliyor. Çocukların da serbestçe oyun oynayabileceği bir piknik aktivitesi iyi bir seçenek olabilir.

Tatlı yiyelim tatlı konuşalım :)

Eğer ki müşterileriniz bir aktiviteye zaman ayıramayacak kadar yoğunsa, herkesin kısa süre uğrayabileceği bir Open House etkinlik de iyi bir seçenek olabilir. Mesela evinizde Türkiye'nin farklı bölgelerine ait tatlıları sunduğunuz ve müşterilerinizden bu tatlıları oylamalarını istediğiniz bir aktivite düzenleyebilirsiniz. Böylelikle müşterileriniz size uğrayıp biraz sohbet edip kaçabilir. Üstelik hangi tatlının kazandığını söylemek müşterilerinizle tekrar iletişime geçmek için harika bir bahane. Tatlıları da farklı şirketlerin sponsorluğunda edinirseniz, bu etkinlik size para bile tutmayabilir.

Bazı etkinlik fikirleri kâğıt üzerinde çok iyi dursa da gerçekte o kadar etkili olmuyor. Mesela “Boğaz Turu” çok iyi bir fikir gibi görünse de, müşterileriniz etkinliğe istediği zaman katılamayacağı ya da etkinlikten istediklerinde ayrılamayacakları için yeterince etkili değil. Üstelik hava muhalefetleri önünüze engel koyabilir. Bu yüzden etkinlik konusunda kafa yormak, yaratıcı olmak ve müşteri kitlenize seslenen bir etkinlik seçmek gerekiyor.

2. Müşterileri Etkinliğe Çekmek

Kimsenin gelmediği bir “Müşteri Minnet Etkinliği”nden daha kötü bir şey olamaz. Bu yüzden bir etkinlik yapmaya karar verdiğinizde olaydan yaklaşık 60 gün önce müşterinize “Tarihi Not Edin” konseptli kartlar göndermeniz gerekiyor. Yaklaşık 40 gün önce müşterinize gerçek bir davetiye göndermeli, yaklaşık 30 gün önce telefonla arayarak katılımlarını teyit etmelerini istemeli, yaklaşık 15 gün önce de hatırlatma notu göndermelisiniz. Son hafta ise etkinlik alanına nasıl gelineceğini de içeren bir mesaj iletebilirsiniz.

Bu sistematik insanların katılım göstermesi için önemli. İlk gönderdiğiniz notta birçok insan daha çok zaman olduğu için notu bir kenara koyacak. Bu yüzden siz süreç içerisinde sürekli hatırlatmalar yaparak müşterinizin bu etkinliğe gelmeyi gerçekten planlamasını sağlayacaksınız.

3. Özgür Olmak

Diyelim ki etkinlik zamanı geldi çattı. Sizin artık bu etkinlik süresince müşterilerinizin nereye oturacağıyla ya da isim kartlarını hazırlamakla uğraşmamalı ve sadece sosyalleşmeye odaklanmalısınız.

Bu tarz küçük işlerle uğraşacak birilerini ayarlayın ve siz sadece iletişim kurmaya odaklanın.

4. Etkinliği Fotoğraflayın

Etkinlik süresince çeşitli fotoğraflar çekecek birini mutlaka tutmalısınız. Böylelikle sonrasında fotoğrafları sadece müşterilerinizin erişebileceği bir platformda paylaşabilir, linki müşterilerinizle paylaşabilir, hatta onlardan da ekleme yapmasını rica edebilirsiniz.

Etkinliğe dair fotoları sosyal medyada bolca paylaşın.

Aynı zamanda fotoğrafları kullanarak bir teşekkür notu da hazırlamanız gerekiyor. Müşterileriniz bu etkinliğe katılmalarından ne kadar mutlu olduğunuzu bilmeli. Fotoğraflarla oluşturduğunuz kolajı etkinliğe katılmayan müşterilerinize de gönderin ve bu kolaja da onları bir sonraki etkinlikte görmek istediğinizi belirten bir not ekleyin. Böylelikle müşterileriniz neler kaçırdığını görebilir.

Müşteri Minnet Etkinlikleri uzun vadeli bir yatırımdır. Bu tarz aktivitelerin size geri dönüşü oldukça çok olacak.

DİĞER HABER
14 Eylül 2019