"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Müşterinizi Duygusal Anlamda Rahatlatmak Size Ne Kazandırır?

Gayrimenkul sektöründe satış ve pazarlama unsurları akıllıca yönetildiği takdirde başarıya ulaşmak da bir o kadar kolaylaşır. Tabi piyasanın durumu, mülkün bulunduğu bölge ve buna benzer tüm durumları da düşünmek gerek. Tüm bu noktalara özen gösterdikten sonra yapacağınız bir satışta müşterinizi rahatlatmanız ise önem teşkil eder. Zira karşınızdaki kişiyi duygusal anlamda rahatlatmanız, hem kuvvetli bir müşteri ilişkisi kurmanız hem de satışa bir adım daha yaklaşmanız anlamına geliyor.

Peki, müşteri ile duygusal anlamda bağlantı kurmak ve onu rahatlamak için hangi özelliklere sahip olmak gerekiyor?

Tüm parçaları bir araya getirin

Karşınızdaki kişinin ne istediğine ve ne yönde ihtiyaçları olduğuna dikkat edin. Size gelen bir müşteri, aslında çözülmeyi bekleyen bir puzzle olarak da değerlendirilebilir. Sizin buradaki göreviniz ise karşınızdaki kişinin ne istediğini anlamanız. Bu nedenle müşterinin isteklerini göz ardı etmeyin ve bu isteklere göre hareket edin. Böylelikle karşınızdaki kişi ile daha kolay duygusal bir bağ oluşturmanız da mümkün hale gelebilir.

Sessiz olun ve dinleyin

Müşterinizi anlamanın en temel yolu, onu dinlemektir. Ona sorular sorabileceğiniz gibi ayrıca isteklerini ve ihtiyaçlarını dikkatli bir şekilde dinlemeniz gerekir. Aslında bu doğrultuda iletişim becerilerinizi geliştirmeyi de ihmal etmeyin. Ayrıca teknolojik cihazlar üzerinden müşterilerinize ulaşabilir ve onları farklı mecralar üzerinden de dinleyebilirsiniz. Emlak sektörü ile teknoloji unsurlarının iç içe geçmeye başladığını unutmayın.

Cesaretlendirici olun

Alıcıya karşı cesaretlendirici bir tavır takının. Yeni bir eve taşınmayı düşünen fakat kararsızlık içerisinde kalan bir müşteriyi satın alma yönünde cesaretlendirmeniz, aynı zamanda duygusal bağ kurmanıza da yardımcı olabilir. Bu sayede çok daha içi rahat olacak şekilde yeni bir ev satın alan müşteriniz, sizinle sağlam bir ilişki dahi kurabilir.

Yön verin

Yeni bir ev satın almak, aynı zamanda büyük bir yatırım anlamına da geliyor. Bu nedenle müşterinizi doğru yönde yönlendirmeniz de önemli. Ancak bu esnada kişisel çıkarları vs. bir kenara bırakmanız ve karşı tarafın gözüyle olaya yaklaşmanız da kuvvetli bir bağ oluşturmanızı kolaylaştırabilir.

DİĞER HABER
31 Ekim 2017