"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Satış / Danışmanlık

Aslında satış yapmak ve danışmanlık hizmeti vermek görev tanımları tamamen farklı iki meslek. Ama günümüzde bu iki iş arasındaki ince çizgi yavaş yavaş siliniyor ve iyi emlak satışçıları aynı zamanda başarılı emlak danışmanlarına dönüşüyor.

Satış

Emlak sektörünün ana amacı bir konutun satışını gerçekleştirebilmek ve bu işi yaparken de müşterilere maksimum tatmin duygusunu sağlamak. Emlak sektörünü seçen profesyoneller müşterilerinin güvenini kazanmak ve empati yapabilmek durumunda. Amaç müşteriyi satın alıma zorlamadan onun gönül rahatlığıyla bu işe girmesini sağlamak. Yani anlayacağınız aslında emlak sektörü satış odaklı bir sektör.

Danışmanlık

Ama artık bir satışı gerçekleştirebilmek için müşteriye benzersiz bir hizmet sunmak gerekiyor. Bu hizmet de müşterinin ihtiyaçlarını dinlemeyi, hayallerine ortak olmayı ve onları piyasa hakkındaki gerçeklerle yüzleştirmeyi içeriyor. Başarılı olmak için müşterinizin isteklerini birinci plana koymalı ve müşteri ilişkilerini satıştan daha önemli bulmalısınız.

Danışmanlar Satış Yapabilir mi?

Piyasada danışmanların satış yapacak düşünce yapısına sahip olmadığı yönünde bir algı var. Birçok uzmana göre danışmanların görevi müşterilerini piyasa konusunda eğitmek ve bu yüzden de müşterilerinin emlak konusundaki ihtiyaçlarını karşılamaları mümkün değil. Satış insanlarının satış yapmak gibi tek bir amacı varken danışmanlar uzun süreli müşteri ilişkileri kurmaya çalışıyor. Ve aslında iyi satış yapmanın anahtarı bu uzun süreli müşteri ilişkilerinden geçiyor.

Biraz Satış Biraz Danışmanlık?

Belki de satış ve danışmanlık konusuna verdiğiniz önemin eşit olması gerektiğini düşünebilirsiniz. Ama bu da çok tehlikeli bir durum. İkilemde kalmanız hem satış hem de danışmanlık konusunda yetersiz kalmanıza sebebiyet verebilir. Eğer emlak piyasasındaki rolünüzden emin olmazsanız en iyi hizmeti veremeyebilirsiniz. Satış konusunu odak noktanız hale getirmeniz sizi para konusunda kısa vadede tatmin edecek. Danışmanlık konusuna eğilmeniz ise uzun vadede büyük getiriler getirecek. Ama bu ikisi arasında kalmak hem kısa vadede hem de uzun vadede daha az kazanç sağlayacak.

Müşterilerinizin ihtiyaçlarını belirleyerek aslında bu ihtiyaçları karşılamaya bir adım daha yaklaşıyorsunuz. Bu yüzden de ana amaç kar etmek olmasa aslında kar miktarı çoğalacak. Müşterilerinizin size güvenmesi ve sizinle uzun süreli bir ilişki kurmak istemeleri başarıyı getirmek konusunda çok önemli olacak.

Satış mı yoksa danışmanlık odaklı mı olmak istediğinize karar vermeniz gerekiyor.

Satış yapmak her zaman hayatınızın bir parçası olacak ve parayı satış yaptığınız için kazanacaksınız. Ama ana olarak bir emlak danışmanı olmak, işlerinizin çok daha planlı ve sağlam ilerlemesine, sizin daha çok gelişmenize ve bu sektörde tutunmanıza olanak sağlayacak.

Biz EmlakBroker olarak her yazımızda sizden emlak danışmanları olarak bahsediyoruz, çünkü bize göre artık danışmanlık hizmeti vermeden satış yapmak mümkün değil ve müşteri odaklı bir çalışma biçimi rekabet dolu bu piyasada ayakta kalmanızı sağlayacak yegâne şey.

Bu yüzden lütfen siz de satış yapmanın ve danışmanlığın iki ayrı iş olduğunun farkına varın ama artık bu ikisini bir arada yürüten ve müşterilerine daha çok önem veren profesyonellerin başarıyı yakaladığını da unutmayın.

Satış yapabilen iyi bir danışman olmamanız için hiçbir sebep yok, siz ne dersiniz?

DİĞER HABER
06 Kasım 2018