"Tüm doğru malzemelere sahip olmakla her zaman iyi bir pasta yapılmaz." Emlak Broker
1 Ev=10 Sosyal Medya Pazarlama Stratejisi

Arama motorlarına “sosyal medya üzerinden ev satmak” diye yazdığınızda 175 milyondan fazla sonuç çıktığını biliyor muydunuz? Bu gösteriyor ki sektörde çalışan herkes bu gücü elinde bulundurmayı ve bu güç aracılığıyla alıcılara ulaşmanın tüm yollarını bilmek istiyor. Bunun bir sonucu olarak tahmin edebileceğiniz gibi sosyal medya üzerinden her gün milyonlarca paylaşım yapılıyor.

Ne derler bilirsiniz: gayrimenkulde her şey konumdur. Şimdi elinizdeki gayrimenkulü satabilmeniz için sosyal medyayı nasıl kullanabileceğinize dair size bazı ipuçları vereceğiz.  

1. Mülkünüze özel bir web sayfası oluşturun

Elinizdeki satmak istediğiniz mülke özel olarak bir web sayfası oluşturarak bu site içerisine sosyal paylaşım butonları ekleyebilirsiniz. Böylece sayfayı ziyaret eden kişiler, mülkü kendileri için inceleyebileceği gibi, ilgilenen arkadaşlarına veya ailesine gönderme imkânı da bulabilir.

(Ayrıntılı bilgi için bkz. “Web Siteniz Üzerinden Gayrimenkul Müşterisi Kazanmanın Yolları”)

2. Pinterest panonuzu yönetin

Pinterest, gayrimenkul firmalarının çok sık kullandığı bir platformdur. Eğer birazcık vaktinizi ayırabilirseniz, Pinterest üzerinden panolar oluşturup bu panolarda mülklerinizin tanıtımını yapabilirsiniz. Bunu yaparken etiketleri iyi seçmenizi ve muhitlere göre panolar oluşturmanızı tavsiye ederiz. Ayrıntılı bilgi için bkz. (“Emlak Uzmanları İçin Pinterest İle Emlak Pazarlamanın İpuçları”)

3. Google + topluluğuna katılın

Google + herkes tarafından kullanılmıyor olabilir, ancak gayrimenkul firmaları için tam bir sekme yeridir. Bu platformdaki bir topluluğa girerek mülkünüzün paylaşımını yapabilirseniz, buradan farklı platformlara yönlendirme fazlasıyla önemlidir.

4. Facebook reklamı satın alın

Günümüzde bir milyardan fazla insanın Facebook’u kullandığını biliyoruz. Bunlardan en az bir milyonunun ise yeni bir ev satın alma potansiyelinde olduğunu düşünelim. Bu kadar çok insanın gezindiği bir platformda mülkünüz ile ilgili yayınlayacağınız bir reklam, anında çok sayıda insana ulaşmanızı sağlayacaktır.

(Ayrıntılı bilgi için bkz. “Facebook Reklamlarınız İçin İpuçları”)

5. Youtube üzerinden ev turu paylaşın

Akıllı telefonunuzu kullanarak mülkünüzde bir tur yapın ve videoya kaydederek Youtube kanalınıza yükleyin. Ardından Youtube videonuzu Facebook ve Google + gibi diğer sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşın. Burada bir tüyo verelim. Eğer çektiğiniz video 30 saniyeden kısa olursa Twitter üzerinden de paylaşabilirsiniz.

(Ayrıntılı bilgi için bkz. “Youtube: Etkili Emlak Pazarlama Kanalınız”)

6. Facebook üzerinden bir etkinlik düzenleyin

Ülkemizde yeni yeni başvurulmaya başlanan bir yöntem var: Open House. Artık mülkünüzü potansiyel müşterilerinize tanıtmak için belirli bir gün seçerek toplu tanıtma yolunu seçebilirsiniz. Bunu yaparken bir Facebook etkinliği oluşturmanız daha etkili olacaktır. Mülkünüzü tanıtmak için tercih edeceğiniz günü Facebook’ta etkinlik olarak kaydederek daha fazla insana ulaşabilirsiniz.

(Ayrıntılı bilgi için bkz. “Open House Organizasyonunda Satılık Gayrimenkulü Öne Çıkarmanın Yolları”)

7. Bir blog makalesi yazın

Mülk listenizi duyurmanın en etkili yollarından birisi bir makale yazmaktır. İçerisinde sahipleri ile yapılan röportajların, onlardan yaptığınız alıntıların ve mülkün muhiti hakkında bilgilerin bulunduğu bir makale hazırlayarak bunu sosyal medyada paylaşmanız çok etkili bir yöntem olabilir.

8. LinkedIn durumunuzu güncelleyin

Bazen insanlar LinkedIn platformunun gayrimenkul sektörü üzerindeki etkisini küçümsüyor. Aslında profesyonel bir profil hazırlayarak paylaşımlarınızı güncel tutarsanız bağlantılarınız öne çıkarak daha fazla insan tarafından görülecektir. Ve bunu yaparken sıradan cümleler kurmayın. Örneğin “Yeni gayrimenkul listemi kontrol edin” pek çekici bir cümle olmaz. Ancak “ABC şirketine yakın bir ev arayan profesyoneller var mı?” veya “Bu sektörde video hazırlama yeniliğine ben de katıldım. İşte onlardan biri!” diyerek daha çok dikkat çekebilirsiniz.

(Ayrıntılı bilgi için bkz. “Emlak Profesyonelleri İçin LinkedIn İpuçları”)

9. Instagram’da canlı fotoğraflar paylaşın

300 milyon kullanıcısı ile büyüyen Instagram plaformu, satılık evlerin fotoğraflarının paylaşılması için muhteşem bir yol olabiliyor. Bu platformda klasik liste fotoğrafları yerine anlık fotoğraflar paylaşabilirsiniz. Örneğin evin mutfağında komşularla birlikte çekilmiş bir fotoğraf veya evin bahçesindeki havuzda çekilmiş bir fotoğraf şeklinde olabilir. Bu fotoğrafları uygun şekilde etiketleyerek paylaşmanız büyük etki yaratacaktır.

(Ayrıntılı bilgi için bkz. “Instagram’ın Emlak Pazarlamada Etkin Kullanımı”)

10. Canlı yayın yapın

Meerkat ve Periscope gibi uygulamalar, gayrimenkulünüzün videosunu canlı olarak alıcılara sunmanız açısından çok etkilidir. Bu canlı yayınları Twitter veya e-posta aracılığıyla potansiyel alıcılarınıza sunabilir ve böylece mülkünüz hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlayabilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi için bkz. (“Emlak Uzmanları İçin Periscope’un Kullanımına Dair Öneriler”)

DİĞER HABER
18 Haziran 2016