"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
20 Yıl Sonraki Gayrimenkul Sektörünü Tahmin Edebilir misiniz?

Gelişen teknolojiler ve değişen piyasa şartları ile birlikte gayrimenkul sektörünün işleyişinde belli başlı değişmeler yaşıyoruz. Son dönemlerde teknolojiye doğru yönelen sektör, çok daha fazla dijital bir hal almaya başladı. Nitekim dijitalleşmenin hızı daha da artacak. Bunun yanı sıra satış işlemlerindeki fiziksel güç azalacağı gibi insanlar daha fazla çevrimiçi birimlerden bilgi almak isteyecekler.

Peki, önümüzdeki 20 yıl içerisinde gayrimenkul sektöründeki işleyiş tam olarak hangi yönde olacak?

Emlak Danışmanlarına Olan Güven Artabilir

Dijital gelişim hızlandıkça beraberinde yapaylaşma da gerçekleşiyor. İnsanlar artık herhangi bir ev ya da benzeri bir mülk hakkındaki bilgilerin tümünü internet üzerinden edinebilmekteler. Hal böyle olunca satıcıların değeri de düşüyor gibi gözüküyor. Fakat burada bir değişkenlik söz konusu olabilir. Dijitalleşme ile artan çevrimiçi bilgi paylaşımı, zamanla emlak danışmanlarına olan özlemi de getirebilir. Birebir sorular sormak yerine yazılı bir metinden bilgi almak bazı alıcıların pek de hoşuna gitmeyecektir.

Tüm bunlardan dolayı belli başlı emlak danışmanlarına olan güven ve istek artabilir. Bu nedenle işlerinizi dijital dünyaya kaydırırken müşteri güvenini ve ihtiyaçlarının karşılanması olgularını hesaba katmayı unutmayın. Kimi müşteriler ilk olarak internet üzerinden bilgi almayı tercih edebilirler fakat satış noktasında karşılarında güvenilir birini görmek isteyeceklerdir. Bu nedenle çevrimiçi hizmetlere önem verirken insan ilişkilerini güçlendirmeyi de ihmal etmeyin.

Gayrimenkullerin "barkod bilgileri" resimdeki gibi olacak.

Teknoloji Baştan Aşağı Değişim Yaşatacak

Dijitalleşme sonrasında bazı alanlardaki faaliyetler artacak ve hız kazanacak. Belirli bölümlerdeki köklü değişikliklerin yanı sıra beklenen yıkıcı yeniliklere kısa bir süre içerisinde şahit olabilirsiniz. Bu nedenle şimdiden dijitalleşmenin ayrılan kollarına önem vermeyi ihmal etmeyin. Çevrimiçine kayan işlemler sonrasında etkinliği daha da artacak olan farklı bölümlerden birkaçı ise şu şekilde:

 • Sosyal ağlar

 • Toplu finansman desteği

 • Yatırım analizi

 • Sigorta

 • Mülklerin fiziksel durumu hakkındaki detaylar 

 • Pazarlama

 • Yerel reklamcılık

 • Mülk ve yatırım yönetimi 

 • Artırılmış Gerçeklik 

 • Yapay zeka 

 • Mobil cihazlar ve giyilebilir teknolojiler 

 • Nesnelerin interneti

 • Güvenlik 

 • Akıllı şehirler 

 • Otonom araçlar

Teknolojik değişim yüzyıllardır kullanılan tabelalar için mezarlık olacak :(

Dijital dünyaya olan ilgi hızla artıyor olsa da güvenilir emlakçılar her zaman için tercih edilebilir olacaklar. Hatta kimi başarılı araştırmacılara göre gelişen teknolojiler, uzmanlık bölgesinde ve uzmanlık konusunda bilgili emlak danışmanlarına olan ihtiyacı azaltmayacağı gibi danışmanının iş üzerindeki rolünü ortadan kaldırmayacak.

Eğer sürekli değişime ayak uydurabilen başarılı bir emlak danışmanıysanız dijitalleşmeye önem vermeniz gerektiği gibi birebir müşteri ilişkilerini de her zaman ön planda tutmanız yararınıza, zira danışmanlara olan ihtiyacın önümüzdeki 20 yıl içerisinde azalmayacağı düşünülüyor.

Tüm bunların yanında en yeni teknolojilere ayak uyduran ve trendleri takip eden emlak danışmanlarının müşterilerine "en iyi hizmeti" verecekleri düşünülüyor. Aslına bakılırsa dijital dünya ile gerçek dünya eş zamanlı bir şekilde gelişmeye devam edecek. Bu nedenden ötürü internete olan yoğunluğunuzu arttırırken birebir ilişkileri geri planda tutmamaya özen gösterin.  

Peki, internete olan ilgilinin artması ve dijitalleşmenin kaçınılmaz olduğu şu günlerde 20 yıl sonrası için siz ne düşünüyorsunuz; sizce emlak danışmanları ile müşteriler arasında nasıl bir ilişki olduğunu göreceğiz?

DİĞER HABER
23 Ekim 2020