“Herkes aynı şeyi düşünüyorsa hiç kimse yeterince düşünmüyor demektir.” Walter Lippmann
2008 Krizinin Beceriksiz İsmi Bernanke'den "Karar Alma Cesareti" Kitabı Çıktı

2008 krizinin baş rol oyuncularından, dönemin FED Başkanı Ben Bernanke, kaleme aldığı kitabında krizin tüm detaylarını anlattı. Scala Yayıncılık’tan çıkan kitapta, Ben Bernanke’nin çocukluk yıllarından başlayarak, eğitim ve aile hayatını, evliliğini, FED’in başına nasıl geçtiğini, 2008 mortgage krizinin nasıl patladığını ve bu süreçte krizle nasıl mücadele ettiğini detaylarıyla anlatıyor.

*Kitap Özeti

Soruların hızı kesilmeye başladığında Senatör Reid'e baktım, iki eliyle yüzünü ovuşturuyordu. Sonunda konuştu:

Sayın Başkan, Sayın Bakan. Bu gece buraya geldiğiniz ve durumu bizlere anlatarak sorularımızı yanıtladığınız için teşekkür ediyorum. Faydalı oldu. Bizim getirdiğimiz yorumları ve tepkilerimizi dinlediniz. Fakat kimse yanılmasın. Burada size söylenenler, kesinlikle Kongre'nin bu girişiminize destek verdiği anlamına gelmez. Ben bu noktayı bütün açıklığıyla netleştirmek istiyorum. Bu sizin kararınız ve sizin sorununuzdur.

Her krizde eyleme geçenler ve bunu yapmaktan korkanlar olur. Günümüzde az bilinen 1907 Paniği'nden doğmuş olan ABD Merkez Bankası Federal Reserve (FED) 1930'larda ilk büyük sınavından geçememişti. FED'in ve dünyadaki diğer merkez bankalarının önderleri, yıkıcı deflasyon ve ekonomik çöküntü karşısında pasif kalmışlardı. Bunun sonucunda küresel Büyük Bunalım yaşanmış, ekmek kuyrukları oluşmuş, ABD nüfusunun yüzde 25'i işsiz kalmış ve yurt dışında Faşist diktatörlükler başa geçmişti. Tam 75 yıl sonra, yetişkinlik dönemimin önemli bölümünü hizmete ve incelemeye adadığım Federal Reserve, 2007-2009 krizlerinde ve sonrasında benzer durumlarla karşılaştı. Bu defa eyleme geçtik. 

Kitaptan Alıntılar

Her krizde eyleme geçenler olur ve bunu yapmaktan korkanlar.

Dow Jones Sanayi Endeksi pazartesi günü tam 504 puan birden düşmüştü. Bu da 11 Eylül terör saldırıları ertesinde borsanın tekrar açıldığı 17 Eylül 2001‟den bu yana yaşanan en büyük günlük düşüştü ve satış dalgası tüm dünya pazarlarına yayılmıştı.

Toplam 700 milyar dolarlık bu program nasıl sonuç verecekti? Sıradan Amerikalılara herhangi bir faydası olacak mıydı?

Wall Street’in şişko kedilerini kefaletle serbest bırakmak çok büyük bir adaletsizlik, Main Street’ten Wall Street’e bir armağan olurdu.

Eyleme geçtiğimizde kimse bize teşekkür etmeyecekti. Fakat biz harekete geçmezsek, kim geçecekti?

Şatafatlı bir hükümet binasında çalışıp binlerce soğuk istatistiği tetkik ediyor ve büyük planlar yapıyorsanız, nereden geldiğinizi kolay unutabilirsiniz.

“Büyükanne, anneme puf böreği yapmayı öğretir misin?” Dört buçuk yaşındaydım ve bu medyada çıkan ilk basılı demecimdi. Fakat bir gazeteciye yaptığım ve sonradan pişman olduğum ambargosuz son açıklamam olmayacaktı.

Yazları yarı zamanlı olarak eczanede çalışırdım, babam saatine 25 cent öderdi. Yerleri süpürmek, rafları doldurmak ve gelen dergi paketleri açmakla başlamıştım işe. Sonunda bir gün, yazar kasa bana emanet edilmişti.

Küçük bir çocukken babam hikâye yazmam için her satıra bir peni (yaklaşık üç kuruş öderdi). Galiba ekonomik teşvikleri daha o zamanlar anlamıştım ve kocaman harflerle hikâyeler yazardım.

Zaman zaman sanki sakızla ve bantla yapıştırıyormuş duygusu içinde olmamıza rağmen, bizim politikalarımız (ve Hazine ile FDIC’nin politikaları) finansal paniklerle mücadelede geçmişte kullanılmış olan reçetelerden büyük ölçüde yararlandı ve sonuçta da krizi çözdü. Eğer çözemeseydik, tarihsel deneyimlerin işaret ettiği gibi, ülke bizim karşı koymak için mücadele verdiğimiz ve sabırla direndiğimiz bu çok ciddi durgunluktan çok daha kötü bir çöküş deneyimleyecekti.

 Bu konuyla ilgili yazdığımız "Büyük Açık: Az önce Amerikan ekonomisine karşı bahse girdin" başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz.)

*Alıntıdır.

DİĞER HABER
10 Haziran 2016