"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
2017 CES Fuar’ında Tanıtılan Sıradışı Ev Teknolojileri

Eğer bir teknoloji hayranıysanız ve emlak broker/danışmanı olarak sektörünüzdeki teknolojik yenilikleri takip ediyorsanız CES Elektrik Elektronik Fuarı’nı mutlaka duymuşsunuzdur. Yeni giriş yaptığımız 2017 yılında, 5 Ocak ile 8 Ocak arasında düzenlenen CES Fuarı’nda yine sıradışı teknolojiler tanıtıldı. Biz bu teknolojiler arasında sektörümüzü de yakından ilgilendiren akıllı ev teknolojisi için fuarda tanıtılan yeniliklere göz attık ve sizler için derledik. Bu fütüristik ev teknolojileri, yakın gelecekte müşterilerinizin dikkatini çekecek hale gelebilir.

Kuri – Mayfield Robotics

İstediğiniz bir müziği çalabilecek, sorularınızı yanıtlayacak ve evinizin sıcaklığını kontrol edebilecek bir akıllı ev cihazı arıyorsanız, Google Home’dan Amazon Echo’ya kadar bunu yapan pek çok seçenek bulabilirsiniz. Peki, bunlardan daha cana yakın bir teknolojiye ne dersiniz?

Mayfield Robotics tarafından sevimli bir robot olarak üretilen Kuri, aradığınız cana yakınlığı size gösterebilir. Üstelik Kuri, Pixar tarafından tasarlanmış Amazon Echo’su gibi ev kitlerinin yapabildiği tüm özellikleri uygulayabiliyor. Bir düşünün… Kuri, sizi bir ev arkadaşı gibi evin içinde takip edebiliyor, yüzünüzü ve sesinizi tanıyabiliyor. Hatta çocuklarınızla bile oynayabiliyor.

Mayfield Robotics, şu an Kuri için ön siparişleri kabul etmeye başladı. 2017 yılının tatil sezonunda ise ilk partiyi göndermeye başlayacak. Cihazın fiyatı ise 699 dolar.

Havada Durabilen, Taşınabilir Hoparlör – LG

Bu teknoloji, evinizde illa ki bulundurmak isteyeceğiniz bir tasarım olmayabilir. Ancak LG’nin bu ürünü üretmek ile amaçladığı şey, markanın piyasaya farklı ürünler koyabildiğini göstermektir. Peki, bir hoparlör nasıl havada durabilir?

PJ9 adındaki yeni Bluetooth hoparlör, manyetik alan yöntemi ile dock üzerinde havada asılı kalabiliyor. Böylece ilginç bir görünüm ortaya çıkarken aynı zamanda sesin daha iyi yayılması sağlanıyor.

Tek şarj ile 10 saat kullanılabilen hoparlör, 1 metre su altında 30 dakika kalabiliyor. Kasa üzerinde fiziksel kontrol tuşları mevcut. Daha iyi ses kalitesi elde edebilmek için firma iki adet pasif radyatöre de yer vermiş.

Henüz fiyatı ve satışına dair bilgi ise LG tarafından duyurulmadı.

Sleep Number 360 Akıllı Yatak – Sleep Number

Sleep Number tarafından üretilen akıllı yatak, uykusunda sorun yaşayanlar için inanılmaz bir çözüm yolu olabilir. Kullanıcıların geceleri zahmetsiz bir uyku çekmeleri için tasarlanan bu yatak, sizin hareketinize göre kendini vücut şeklinize ayarlıyor ve daha rahat etmenizi sağlıyor.

Aynı zamanda ayak ısıtıcısı ile birlikte düşünülmüş olan bu ürün, uyku alışkanlığınızı yoluna koymanız için birebir olabilir. Bu yıl satışa sunulacak olan akıllı yatağın fiyatları henüz açıklanmadı. Ancak pek de ucuz olacağına ihtimal vermiyoruz.

GeniCan – GeniCan

Eğer çöp kutularının ileri teknoloji özelliklerinden biri haline gelebileceğini düşünmüyorsanız, tekrar düşünün. GeniCan, çöp tenekenizin de bir beyne sahip olması için çabalıyor.

Wi-Fi ile çalışan bu cihazı çöp tenekenize taktığınızda, çöp tenekeniz sesli komutunuza yanıt veriyor, barkodları okuyarak alışveriş listenizi oluşturmanıza yardım ediyor. Üstelik otomatik olarak gerekli olan ürünleri sipariş edebiliyor.

Ön siparişleri alınmaya başlayan GeniCan, 124,99 dolardan satışa sunuldu. Ancak düzenli satışlar başladıktan sonra fiyatı 149 dolar çıkacak.

Ev Güvenlik Drone’u – Alarm.com

Dronelar artık hayatın büyük bir parçası haline geliyor. Henüz genellikle fotoğraf çekimleri için kullanılan dronelar, Alarm.com ile birlikte artık ev güvenlik sistemi olarak da kullanılacak.

Evin etrafındaki gürültüleri algılayarak kaynağını araştıran bu dronelar, telefonunuza güvenlik durumları için mesaj gönderebiliyor. Etraftaki insanlardan şüpheleniyorsanız veya kapıdaki köpeğinizi kontrol etmek istiyorsanız bu teknoloji sizin için harika olabilir.

Ancak diğer ürünlerin aksine, bu ürün henüz bir fikir aşamasında. Bu yıl uygulamaya dönüştürülmesi planlanıyor.

DİĞER HABER
13 Ocak 2017