“Herkes aynı şeyi düşünüyorsa hiç kimse yeterince düşünmüyor demektir.” Walter Lippmann
2017 Yılının Ofis Tasarım Trendlerine Bir Göz Atın

Günümüzde bir ofis masası her yerde olabilir. Kablosuz teknoloji, paylaşılan ofis ortamı, esnek çalışma alanları ve olanaklara yönelik talepler, şirketlerin ofisleri ile ilgilenme anlayışını da değiştiriyor. Modern şirketler, artık daha dost canlısı, daha canlı bir iş dünyasında olmak istiyor.

Dışarıda zaman geçirmeye bağlı olmakla birlikte ofis ortamında da oldukça zaman geçirmek zorunda kalan emlak profesyonelleri, değişen bu ofis ortamlarından faydalanmak isteyebilirler. İşte 2017 yılının en üst düzey ofis tasarım trendlerine yansıyan yeni fikirler…

Serbest Dizayn

Yeni ofis ortamında günde 8 saat koltuğunuza yapışmanız çok az bir ihtimaldir. Çalışanlar artık geniş masalar bulunan büyük bir salon ve istedikleri zaman çay, kahve alabilecekleri bir bölüm istiyorlar. Eğer herkese ayrı bir oda yerine, geniş bir alanda herkesin birbiriyle iletişime geçebileceği bir alan yaratırsanız, bu onlar için daha verimli iş çıkarmalarına neden olabilir.

Uyarlanabilir Ofis Mobilyaları

Çalışma alanı oluşturmak, aslında büyük bir masraf gerektirir. İşletme sahipleri bu nedenle bütçelerini bu alana yatırmaktan çoğu zaman çekinirler. Bu sorunu giderici çözüm yolları ise hemen imdada yetişiyor. Esnek mobilya düzenlemeleri tüm ihtiyacı karşılıyor. Bu mobilyalar sayesinde çalışanlar kendi başlarına çalışabileceği gibi, mobilyasını istediği anda birden fazla kişi ile ortak çalışma imkânı bulabileceği bir hale getirebiliyor. Kilitlenip açılabilen, kolayca hareket ettirilen mobilyalar ofislerde yeni trendler arasında bulunuyor.

Yeni Ofis Ekipmanları

Ofisler, artık çalışanlar için daha eğlenceli bir ortam haline getiriliyor. Bu sayede işyerinin çalışanların etkinliklerde bulunabildiği ve kendilerini oraya ait hissettiği bir boyut kazanması sağlanıyor. Bunun için çalışanlara yönelik, işyerine yaşam alanlarından daha farklı ekipmanlar katılıyor. Örneğin bir masa tenisi alanı, geniş salonlar, ortak panolar, fitness odası gibi farklı alanlar düzenleyebilirsiniz.

Sessiz Çalışma Alanları

Günümüzün ultra işbirlikçi çalışma ortamları, bazı çalışanların işlerini yapmak için sessiz alanlara ihtiyaç duymalarına yol açabilir. Dikkat dağıtıcı öğelerden uzak olmayı isteyecek çalışanların bu ihtiyacını karşılayabilmek için ofiste sessiz bölümler yapabilirsiniz. Bu sayede onlara her iki ortamdan da faydalanma şansı verebilirsiniz.

Çevre Dostu Çalışma Alanı

Yeşil düşünmek yaşama daha yakın bir his verir. Örneğin Google’ın bazı ofislerinde çalışanlar, portakal bahçeleri ve kapalı akvaryumlar görürler. Google, iç hava kalitesini iyileştirmek için plastikler yerine canlı bitkiler kullanıyor. Ofis ortamında doğal ışık kullanmanız da son derece önemlidir. Çalışanlarınızın rahat, huzurlu ve yaşamdan uzak olmayan bir ortamda çalışması önemlidir.

Çalışanların Sağlığı

Yeni nesil çalışanlar, sağlık bilincine daha fazla sahipler ve bu anlamda çalışacakları ofisi dizayn etmek isterler. Bu işi onlara bırakmadan siz bir adım atabilirsiniz. Akıllı aydınlatma sistemi, denge çubuğu kullanımı ve rahat mobilyaların alınması gibi adımlarla buna başlayabilirsiniz. İşyeri sahipleri, artık daha nitelikli personelleri ellerinde tutmak için bu yöntemlere başvurmak zorundalar.

DİĞER HABER
10 Ocak 2017