"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
2018’de Karşımıza Çıkması Muhtemel 5 Emlak Trendi

Finansal değişimler, gelişen teknolojiler ve çeşitli küresel olaylar ile birlikte gayrimenkul sektörü çok hızlı değişkenlik gösteriyor. Hatta değişmeyen tek şey, değişimin kendisi olmaya başladı. Durum böyle olunca geleceğe yönelik fikir alışverişi yapmak ve tahmin yürütmek bir hayli önemli hale geldi. Emlakçıların yoğun çalışma temposu içerisinde bir de değişimlere karşı ayak uydurmak zorunda olmaları işleri daha zorlaştırabiliyor.

Şu sıralar sadece işiniz ile ilgileniyor ve çok daha büyük projeler peşinde koşuyorsanız hali hazırda gerçekleşen değişimi zaten duymuş olma ihtimaliniz mevcut. Hatta bu değişimi bizzat yaşamış da olabilirsiniz. Özellikle teknolojik gelişmeler ile iç içe ilerleyen emlak piyasası, teknoloji alanında ön görülen değişimlerden paralel bir şekilde nasibini alacak. Çok fazla ileriye gitmeden, gelecek yıl emlak trendi olarak karşımıza çıkacak olan 5 özelliği şöyle bir sıralayalım.

  1. Çevrimiçi Danışmanlar Adeta Piyasayı Domine Edecek

Artık yeni bir ev satın almak ya da kiralamak isteyen kişilerin ilk durağı internet oluyor. Birebir şekilde ev gezmesi gerçekleşmeden önce, internet üzerinden seçenekler değerlendiriliyor ve hatta bir liste oluşturuluyor. Ardından bu liste fiziksel olarak değerlendiriliyor. İşte bu noktada önem verilmesi gereken şey dijital izlenim. Eğer potansiyel müşterilerinizi çevrimiçi alanda yakalamayı başarırsanız beraberinde satış grafiğini yükseltebilirsiniz.

Alıcı ya da satıcı, karşı tarafın bilgilerine önceden erişerek ne ile karşı karşıya olduğunu görebilmekte. Hal böyle olunca internet ortamında bıraktığınız izlenim de her geçen gün daha önemli bir hale geliyor. Süregelen değişim içerisinde 2018 yılında çevrimiçi danışmanların çok daha başarılı olduklarını görmemiz yüksek ihtimaller dahilinde. Bu nedenle çalışmalarınızı çevrimiçi ortamda daha etkin göstermeyi ihmal etmeyin.

  1. Kitlesel Pazarlamanın Etkisi Artacak

Sosyal medyanın gelişim hızı artık inanılmaz boyutlara ulaştı. Hatta son birkaç yıldır var olan sosyal medya kanallarının yanına daha fazla seçeneğin de dahil olduğunu gördük. Facebook, Instagram, Snapchat ve LinkedIn gibi platformlar emlakçılık alanında da etkili olmaya başladı. Çevrimiçi pazarda etkili olmak adına gerçekleştirilen sosyal medya pazarlaması, gelecek yıl daha da fazla popüler hale gelebilir.

Sosyal medya platformları arasında öne çıkan Facebook; video turu, görsel galeri ve detaylı bilgiler olmak üzere çeşitli materyallerin listelenebildiği bir ortam olarak anılıyor. Kullanıcı sayısını da her geçen dönem arttıran platform, bu yılda olduğu gibi gelecek yılda da önemli bir mecra olacak. Hatta dijital değişimler hesaba katıldığında Facebook’un daha da fazla önem kazanma ihtimali mevcut.

  1. Akıllı ev otomasyonu

Son birkaç yıldır oldukça fazla önem teşkil etmeye başlayan akıllı ev modası, gelecek yılda da etkisini arttıracak. Hatta bu akımın artık yüksek bütçeli evler ile sınırlı kalmayacağı ve orta bütçeli mülkler için de geçerli olmaya başlayacağı düşünülüyor. Daha uygun fiyatlar karşılığında akıllı bir eve sahip olmak mümkün olabilir. Nitekim bu tarz seçeneklerin ortaya çıkmasından sonra alıcıların ya da kiracıların akıllı eve yönelme ihtimalleri daha da artabilir.

  1. Daha Fazla Uzmanlık

İster milyon dolarlık bir ev satın, isterseniz de daha düşük bütçeli bir ev; müşteriler her zaman daha uzman bir kişi ile çalışmak isterler. Geçmişte olduğu gibi gelecekte de uzman kişilerin önemi daha da artacak. Farklı müşteri kitleleri içerisinde fark etmeksizin birçok kişi ideal uzmanı bulmak adına çabalayabilir. Bu nedenle deneyimlerinizi arttırarak kişisel ve mesleki gelişiminize önem vermeyi ihmal etmeyin.

  1. Z Nesli Neredeyse Gelmek Üzere

Sürekli yeni nesil olarak tabir edilen genç kitle, her yıl farklılık gösterebilmekte. Nitekim Z nesli işin içerisine dahil olmak üzere. Bu nedenden ötürü kendinizi yenilemeyi ve yeni akımlardan haberdar olmayı ihmal etmeyin. 1995 ve sonrası olarak nitelendirilen Z neslinin neleri sevip neleri sevmediğini araştırın fakat bunu yaparken genellemelerden uzak durmayı da ihmal etmeyin.

2020 yılına kadar Z neslinin sayısının yaklaşık 2.56 milyar kişiye ulaşması bekleniyor. Bu durum, çeşitli markalar ve firmalar için büyük bir tüketim gücü olarak da nitelendirebilir. Emlak piyasasında  değişen şartları kendinize uygun hale getirmeyi ve uyum sağlamayı unutmayın.

DİĞER HABER
07 Ekim 2017