“Herkes aynı şeyi düşünüyorsa hiç kimse yeterince düşünmüyor demektir.” Walter Lippmann
2020 Yılında Gayrimenkul Teknolojisi Neler Getirecek?

Zamanın akışı, teknolojinin durdurulamaz bir hızla gelişimini yanında getirirken teknolojideki bu değişim hayatımıza hayallerin de ötesinde yenilikler katıyor. Tüm sektörler, teknolojinin baş döndüren bu hızına yetişebilmek adına ar-ge çalışmaları yaptırıyor ve bu çalışmaların çıktılarını en uygun şekilde kendi sektörlerine uygulamak için milyon dolarları bulan dev yatırımlar gerçekleştiriyor.

Elbette ki bu sektörlerin başında insanoğlunun en temel ihtiyacını karşılayan gayrimenkul sektörü gelmektedir. Teknolojik gelişmelerin gayrimenkul sektörüne birkaç sene içerisinde neler kattığı düşünüldüğünde, teknolojinin önümüzdeki beş yıl boyunca sektöre katacakları heyecan yaratıyor. Öyle ki bu teknolojiler sayesinde mülklerin alım satım ve pazarlanmasında teknoloji artık vazgeçilmez bir unsur haline dönüşecek gibi görünüyor.

Eğer gelişime açık olmazsanız kaybetmeye mahkûm olursunuz. 2020 yılı itibariyle teknolojik gelişmeler gayrimenkul sektörüne neler katacak? Heyecana hazır olun!

3D Sanal Gerçeklik Turları

3D gözlükler sayesinde sanal ortamda 360 derecelik gerçeklik hissi uyandıran oyunlar piyasaya sürüldüğünde herkes büyük şaşkınlık yaşamıştı. Takılan bu gözlük sayesinde bulunduğunuz yerden bambaşka bir dünyaya geçiş yapabiliyor ve o dünyaya ait olduğunuzu hissedebiliyorsunuz.

Oculus Rift adı verilen bu teknolojiyi gayrimenkul sektörüne uygulamak için çalışmaya başlayan yatırımcılar, bunu ilk olarak mimari sektöründe gerçekleştirdiler. Çizimlerini sanal dünyaya üç boyutlu olarak yansıtan mimarlar, bu teknoloji sayesinde binaların tamamlandığında nasıl görüneceğini sanal olarak görebildiler ve binanın içerisinde 360 derece sanal tur gerçekleştirebildiler.

2020’ye kadar yapılan plana göre, gayrimenkul firmaları yapacakları binaların tanıtımı ve pazarlamasını yapabilmek için showroom’lar kuracaklar. Burada alıcıların henüz inşa edilmemiş bir binayı sanal ortamda gezmesi sağlanarak, onlara dairenin dilediği yerinde değişiklik yapma şansı verilecek. Örneğin banyoyu dar bulan bir alıcı, biraz daha büyültülmesini isteyebilirken, satın alacağı villanın kat planı hakkında istediği değişikliği sanal tur sayesinde önceden talep edebilecek.

Görüntü Tanıma Teknolojisi

Mobil uygulamaların en heyecan vericilerinden biri olan LJ Hooker, hayranlık uyandırıyor. Tanıtımına internette, dergide ya da sokaktaki bir tabelada rastladığınız ve yapımına yeni başlanmış bir gayrimenkulün resmini çekip uygulamaya yüklediğinizde, bir video maharetiyle binanın tamamlandığında nasıl görüneceğini 3D gerçekliğiyle görebileceksiniz. Ayrıca dilerseniz gayrimenkul firmasının internet sitesine ve binanın tüm kat planına da erişebileceksiniz. Amerika’daki denemelerinde oldukça başarılı olan uygulamanın, 2020’ye gelindiğinde tüm dünyadaki gayrimenkul devleri tarafından kullanılacağı öngörülüyor.

İnternet Aramaları Portföyünüzü Oluşturacak

İnternet üzerinden emlak sektörüyle alakalı yapılan tüm verilerin belli bir kaynakta depolanması ve bunun gayrimenkul satıcılarına sunulması, satıcılar için çok büyük bir kolaylık ortaya çıkarttı. Kendi bölgenizde emlak almayı ya da satmayı düşünen kişilerin kim olduğunu internet üzerinden öğrenebilseniz ve ne aradıklarını tam olarak bilseniz işiniz ne kadar kolay olurdu değil mi?

İşte bu teknoloji sayesinde artık bu mümkün olacak. Bunu satrançtaki rakibinizin bir sonraki hamlesini önceden bilmek gibi düşünebilirsiniz. Amerika ve Avustralya’da hala uygulanan bu teknoloji ile emlak profesyonelleri, müşterilerinin adres ve telefon bilgilerine ulaşabiliyor ve ne istediklerini bildikleri için nazik şekilde onlara ulaşarak avantaj sağlıyorlar.

Fikir Önderliği

Artık gazetede köşe yazmanın yerini, internet ortamındaki bloglar ve blog yazarları alıyor. Toplumun fikirlerini etkilemekte gittikçe daha etkili olan internet yazarları, takipçilerine hangi yatırımın ne zaman yapılmasının doğru olduğundan, gayrimenkul alıp satmaya kadar birçok konuda ciddi fikirler vererek onlara liderlik ediyor. Bugün burun kıvrılan internet siteleri ve blogların, yarının liderleri olması kaçınılmaz. Siz de şimdiden bu konuyu göz önünde bulundurabilirsiniz.

DİĞER HABER
30 Mayıs 2016