"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
2021 Emlak: Geçen Yıl Satıcılar için Bir Rüyaydı

2021, ortalama satış fiyatı sadece 12 ayda %50'nin üzerine çıktığından, alıcıların hüsrana uğradığı ve satıcıların bankaya kadar kutlama yaptığı bir yıl oldu.

2020'den itibaren emlak piyasası satıcılar için şaşırtıcı derecede avantajlıydı. Pek çok kişi tarafından ortaya atılan, koronavirüsün ev satışlarını yavaşlatacağı varsayımının tamamen yanlış olduğu ortaya çıktı. Çoğu proje geliştirici şirket başlangıçta yeni evlere başlamak için frene basmıştı ve şimdi artan talebe ayak uydurmak için mücadele ediyor. İnşaat malzemelerinin kıtlığı sorunu daha da artırdı ve bazı evlerin tamamlanması daha uzun sürdü.

Yeni bir ev için bir yıl beklemek istemeyen birçok alıcıyla birlikte, ikinci el evler tercih edilen alternatif haline geldi. Bu durum, aktif listelerle ölçülen ev arzının son yılların en düşük sayısına düşmesine neden oldu ve bizi sancılı bir satıcı pazarına sürükledi.

Yeni normal, her evde bir teklif savaşına dönüştü ve fiyatları giderek daha da yükseltti. Haziran ayında ortalama bir ev, istenen fiyattan daha fazla fiyata satıldı. Ek olarak, alıcılar, tekliflerini seçme şansına sahip olmak için normal olasılıklardan ve tavizlerden vazgeçmek zorunda kaldılar. Alıcıların bu evi garantileyebilmek adına satıcı komisyonunu ve tadilat masraflarını ödeme isteme düşüncesi zirvedeydi.

Η ανεργία στην Ελλάδα ανά φύλο, ηλικία και περιφέρεια (πίνακες)

Bir emlakçının listesindeki standartları geçmeyecek ikinci el bir ev bile onlarca teklif aldı. Profesyonel olarak değerleme yapılmadan asla bir ev satın almayan alıcılar birçok sözleşmede, ekspertiz düşük olursa aradaki farkı ödemeyi garanti ediyorlardı.

Ve birçok ev, teklif savaşlarının arasında nakit olarak satın alındı. İyi bir anlaşma için her zaman balık tutan bir yatırımcıdan düşük nakit teklifi değil, istenen fiyattan daha yüksek olan güçlü bir nakit teklif alındı. Bir an önce sonuca ulaşmak isteyen aceleci alıcıları olan emlakçılar, tekliflerinin kabul edilmesi için satıcılara bir şans için yalvaran e-postalar göndererek, 10, 15, bazen 20 teklifte bulundular. Sonunda, alıcılar teklif sürecinden kendilerini yorgun ve hayal kırıklığına uğramış hissettiler ve ev için fazla ödeme yapıp yapmadıklarını merak ettiler. Ya da bir yıl sonra fiyatların ve faiz oranlarının hala uygun olacağı umuduyla vazgeçip kiralamaya karar verdiler.

Bir satıcının pazarı… ama daha ne kadar?

Ancak satıcılar için piyasa hayallerinin ötesinde yaşadıkları bir rüyaydı. Bir evin satılmasını sağlamanın formülü basitti:

1. Evi Cuma günü pazara koyun

2. Sürekli bir alıcı akışı evi gezerken tüm hafta sonu uzak durun,

3. Pazartesi günü tüm tekliflerinizi gözden geçirin,

4. Bunun bir rüya olup olmadığını görmek için sadece kendinizi çimdikleyin :)

2021'in sonlarına doğru güçlü satıcı piyasası normalleşmeye başladı. Aktif ilanların sayısı artmaya başladı, fiyatlar düzleşti ve ortalama ev, istenen fiyatın hemen değerinde veya altında satılmaya başladı. Alıcılar, piyasadaki dengenin sağlanmasına bağlı satın alınabilecek özel evlere sahip olmaya başladı.

Ve alıcılar 2022 yılında hayallerindeki evi bulabilecekleri ve pazarlık hakkından vazgeçmeden teklif verebilecekleri umudunu yeniden kazanıyor.

2022'ye girerken sarkacın alıcı pazarına kadar sallanmaya devam etmesini beklemeyin. Emlak piyasasındaki hareketlilik, genellikle ilkbahar ve yaz başında ev satışları için daha yüksek bir talep görüyor, bu nedenle fiyatlar kademeli olarak yükselmeye devam edecektir. 

Satıcılara bir tavsiyemiz var, evinizin değerlemesinin 2022'de tekrar %50 oranında artacağına dair kimseyle bahse girmeyin :) Bu sefer kaybedersiniz!

DİĞER HABER
06 Ocak 2022