"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
60 Dakikada Mükemmel Yazılmış Bir İş Planına Sahip Olmanız İçin Gereken 16 Adım

Aslında hiçbir sektörde zor olan şey işin kendisi değil. Zor olan şey; bireysel disiplini sağlayabilmek. Bu yüzden bir plana sahip olmak ve sonrasında bu plana uyabilmek başarı için büyük önem taşıyor.

Yazının devamında anlatacağımız 16 basit adım, sizi başarıya götürecek iş planınızı oluşturmanız ve devamlılığını sağlamanız konusunda oldukça yararlı olacak. Bu adımların birçoğu 15 dakikadan az bir sürede tamamlanabilir ve neredeyse hiçbirisi 60 dakikadan fazla sürmez. Lütfen adımları 30 günlük bir süreç içinde uygulayın ve güvenilir bir iş planı oluşturun.

Kariyeriniz için büyük bir hevesle beklediğiniz hayallerinizi yazın.

Şu soruları kendiniz için cevaplayın:

 • Bu sene emlak kariyerinizden beklentiniz ne?
 • Bu beklenti neden önemli?
 • Bu beklentiniz başka kimleri etkileyecek?
 • Alacağınız sonuç başkalarına nasıl yarar sağlayacak?

İlk adımda yazdığınız hayallerinizden bir tanesini seçin. Bu hayaliniz için her ayın sonunda ulaşmanız gereken hedefi 1 yıl için planlayın. Bu planlamayı çabucak yapın, sonrasında geliştirebilirsiniz.

En güçlü hissettiğiniz 3 özelliğinizi yazın.

Size şu an masraf çıkaran eksikliklerinizi belirleyin ve bunları nasıl geliştirebileceğinizi düşünün.

Güçlendirmek istediğiniz özelliklerinizi bulun ve bu özellikler için şu 2 soruyu cevaplayın:

 • Neyi yapmaktan vazgeçmek istiyorsunuz?
 • Zayıf yanınızı güçlendirmek için her gün yapmanız gereken şeyler ne?

Başarınızın karşısında duran en büyük zayıflığınızı belirleyin.

 • Bu zayıflığı yenmek mi istiyorsunuz yoksa stratejilerinizi bu zayıflıktan etkilenmeyecek şekilde mi kurgulayacaksınız?
 • Kendinize bu konuda gelişmenizi değerlendirebilmeniz için bazı performans araçları belirleyin.

Hesap kitap yapmadan işlerin yolunda olduğunu düşüneceğiniz gelir ve satış miktarlarını yazın.

Eğer deneyimli bir danışmansanız 8. adımda belirlediğiniz miktarı 2’yle, eğer deneyimsizseniz 3’le çarpın. Sonra da bu değeri 40’a bölün. Çıkan sonuç 1 yıl boyunca her hafta edinmeniz gereken yeni müşteri sayısını belirleyecek.

Şimdi satış hedefinizi önünüze koyun.

 • Bu hedefi aylık hedeflere bölün. Bu hedefleri belirlerken toplam sayıyı 12’ye bölmeyin. Aksine, daha önceki satış verilerinizi inceleyin ve bir model bulmaya çalışın. Piyasa tahminlerinizi de kullanarak mantıklı bir dağılım yapın. Yıl boyunca gerçek değerlerinizi hedeflerinizle karşılaştırmayı da unutmayın.

Yukarıdaki adımda belirlediğiniz satış hedeflerini 2’ye bölün.

 • Bu sayı sizin listelediğiniz konutlar üzerinden yaptığınız satışların hedefi olacak. Diğer yarıyı ise var olan müşterileriniz ile gerçekleştireceksiniz.
 • Bu sayıya ulaşmak için kaç listeleme yapmanız gerektiğine karar vermelisiniz. Genelde bu oran 1’e 2’dir. Yani 50 satış için 100 ilan.

Şimdi 4. maddedeki güçlü ve 5. maddedeki zayıf yanlarınızı tekrar aklınıza getirin ve aşağıdaki maddeleri bu özelliklerinizi düşünerek tamamlayan.

 • Yeni müşteriler edinmeniz için size uygun en az 3 en fazla 5 yöntem belirleyin. (telefon görüşmeleri, bloglar, e-mailller, arama motoru optimizasyonları, open house etkinlikler…)

12. maddeden her gün yapmanız gereken aktiviteleri seçin ve bu aktiviteleri günlük planınıza ekleyin.

12. maddeden her hafta yapmanız gereken aktiviteleri seçin ve bu aktiviteleri haftalık planınıza ekleyin. Hangi gün bu aktiviteyi yapacağınızı seçin. Örneğin, pazartesi müşterilerinizi arayabilir, Salı web sitenizi düzenleyebilir, çarşamba ise broşür hazırlayabilirsiniz.

Her hafta 30-60 dakika arası sürecek bir plan güncelleme toplantısı düzenleyin.

 • Toplantıya asla geç kalmayın.
 • Geçmiş haftanın verilerini kaydedin ve toplantıda bu değerleri geçmiş senenin değerleri ve yıl hedeflerinizle karşılaştırın.
 • Yaptığınız aktivitelerin hangilerinin en etkili olduğunu değerlendirin.
 • O hafta için kendinize sözler verin.
 • Kendinizi başarılarınız için takdir edin.

Kendinize başarı molaları verin. Belki garip gelecek ama başarınız neredeyse tamamen motivasyonunuza bağlı. Bu yüzden her yeni bir işe başladığınızda veya bir adım ileriye gittiğinizde kendinizle gurur duymanız gerekiyor. Yani bir gerinmeli, kendinizi esnetmeli, 3 derin nefes almalı, gülümsemeli ve “başardım” demelisiniz.

Tüm başlangıçlar zordur, ama yukarıdaki adımları uygulamaya hemen bugün başlamanız gerekiyor. Şunu hep hatırlayın, en iyi planı olan değil, planını en iyi uygulayan kişi kazanır. Her zaman doğruyu yapmak zorunda değilsiniz, ama gelişime açık olun.

DİĞER HABER
10 Ocak 2019