"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
A+ Gayrimenkul Alanında Başarılı Olmak İçin Bunları Bilmelisiniz

Altın yaldızlı kapıların ardındaki A+ gayrimenkul alanında, yaşamın keyifli bölümlerini yansıtan pek çok özellik görebilirsiniz. Tatil tipi havuzlu evler, milyon dolarlık sinema salonları ve içerisinde 20 araç bulunan park alanları…

Yaklaşık 20 bin metrekarelik bir mülkte, zengin ve ünlülerin gayrimenkul alışkanlıklarına dair öğreneceğimiz o kadar çok şey vardır ki şaşırırsınız. Eğer siz de bu tarz A+ alıcı ve satıcılar ile çalışmak istiyorsanız, aşağıdaki stratejik noktaları iyi bilmeniz ve çalışmanız gerekiyor.

Konum her şeydir

“Konum her şeydir” şeklinde sloganlaşan bu deyim gerçekten de son derece doğrudur. Örneğin Ankara’daki Oran Mahallesi ile Cebeci Mahallesi’nin bir olduğunu asla düşünemezsiniz. Bunun sebebi, evlerin son derece lüks özelliklere sahip olmasının yanı sıra, o konumda bulunan iş merkezlerinin, belediye binalarının, alışveriş merkezlerinin, güvenlik önlemlerinin ve daha pek çok hayati önem taşıyan yapının bulunup bulunmadığıdır.

Tüm bu özelliklerin birleşmesi, o konumun A+ gayrimenkuller ile dolmasını sağlar.

Ünlülerin kiralama eğilimi

Birçok ünlü kişi, kiralamak mı yoksa satın almak mı tartışmasında az çok bir fikre sahiptir. Hepsi, eğer 5 yıl veya 7 yıl boyunca aynı yerde kalmayı düşünmüyorlarsa, satın almayıp kiralamaları gerektiğini bilirler. Ancak yine de her birinin bu kararı alırken danıştıkları ve yüklü paralar ödedikleri bir danışmanları vardır ve bu danışmanların da onlara verdiği tavsiye her zaman aynıdır. “Eğer işiniz geçiciyse, boşanma ihtimaliniz yüksekse veya çok sık şehir değiştirmeniz gerekecekse satın almayın, kiralayın” derler.

Bu durumda A+ müşterilere yöneldiğinizde onların bu eğilimlerinin farkında olmalı ve ona göre stratejinizi belirlemelisiniz.

Bazen daha fazlasını yapabilirsiniz

Gayrimenkul sektöründe kullanılan bir deyim vardır: “Semtin değerini çok aşmamak”. Yani listenizdeki evin semtteki diğer komşu evlerden çok daha güzel olması ve diğerlerine göre aşırı değerlenmiş olması. Böyle durumlardan çokça dili yanan A+ müşteriler, genelde böyle bir durumla karşılaştığında pek yanaşmazlar ve gözlerinin boyanmaya çalışıldığını düşünürler.

Bir milyon dolarlık lüks bir sinema salonu, sinema sektöründeki kişilere wow dedirttirebilir, ama alıcılar bu özel yapılmış sinema odası için ekstra para ödemeyi düşünmeyebilirler. Dolayısıyla A+ müşterilere hitap ederken, gereksiz yere lüks ile doldurmak yerine, onların yaşamlarını daha kolaylaştıracak geliştirmeler yapabilirsiniz. Örneğin akıllı evler onlar için bulunmaz bir nimettir.

Yüksek fiyatlı tasarım yeteneği edinin

Çok sayıda doların sahibi olan yıldızlar, evlerinin iç tasarımını baştan aşağı bir iç tasarım uzmanına yaptırmaya bayılırlar. Ancak bu alışkanlık, sadece zevk aldıkları bir şey olduğu için değil, aynı zamanda evleri ile birlikte kendilerinin reklamını yapabilmek içindir. Baştan aşağı tasarlattıkları evlerinin kapısını magazin ve tasarım dergilerine açan yıldızlar, son trendleri takip ettiklerini, bir ev dekorunda nasıl zevk sahibi olduklarını göstererek kendi reklamlarını yaparlar.

Bu nedenle onlara bir ev alım-satımından daha fazlasını vermek ve almak isterseniz, evlerin iç tasarımlarına dair son trendleri ve farklı fikirleri takip edebilirsiniz. İç tasarım konusunda bir iç mimar eşliğinde onlara yapacağınız danışmanlık ile daha fazla kazanabilirsiniz.

Zihninizdeki geleceği satın alın

Eğer A+ müşteriler içerisinde bebek sahibi olan varsa, yakın gelecekte mutlaka bir ev değiştirme ihtimalinin olabileceğini aklınızdan çıkarmayın. Çünkü zengin ve ünlü müşteriler, aileleri genişledikçe evlerini de genişletmeyi severler. Dolayısıyla her zaman geleceği ve ünlülerin hayatlarındaki geleceği düşünerek ve tahmin ederek strateji kurmanız gerekir.

Buna 5 yıldır evli olan A+ plus müşterileri takip ederek başlayabilirsiniz. Bu çiftlerin çocuk sahibi olma olasılıkları daha yüksektir. Bu durum boşanma durumları için de geçerlidir. Beş yıldır evli olan çiftler çocuk sahibi olmayacaklarsa bir boşanma aşamasından geçebilirler. Bu durumda da evlerin ayrılması ve yeni evlere geçilmesi gibi yine sizi ilgilendiren mevzular ortaya çıkar. Bu gibi örneklere hazırlıklı olmalı ve daha da ötesi takip etmelisiniz.

DİĞER HABER
07 Ekim 2019